Bayramda Ne Pişirelim

Bayramda Ne Pişirelim

2020 değişik bir sene. Covid 19, pandemi derken Kurban Bayramına erdik çok şükür. Sosyal mesafeleri koruyarak da olsa, sadece kendi çekirdek ailemiz içinde de olsa bayram sofraları kurulacaktır. Annelerimiz, anneannelerimiz bayram seyran gelirken tarif defterlerini sakladıkları yerden çıkarır ve maharetlerini ortaya koyarlar. Bizler daha yeni jenerasyon olarak tarif defteri alışkanlığımız pek yok, onun yerine aklımızdaki yemeği başkalarının nasıl yaptığına internetten bakıverme alışkanlığımız var.

Bu bayram sizler için bazı klasiklerden oluşan bir bayram yemekleri dosyası hazırladık. Beğendiğiniz tarifleri bayram menünüze alıp büyüklerinizi mutlu ederken, küçüklere de eski bayramlar gibi bir bayram sofrası keyfi yaşatın istedik. 

Açılışı bir klasikle Süzme Mercimek Çorbası ile yapalım dedik. Alternatifi Terbiyeli Sulu Köfte olabilir. Daha farklı bir çorba olsaydı diyorsanız da Domates Çorbaları dosyamıza bakmanızı tavsiye debiliriz :) 

Bol Baharatlı Kuzu tarifimiz ana yemek olarak bayram sofralarına çok yakışıyor. İlk önerimiz olarak baş köşeye yerleştirdik bu sebeple. Dana Bonfile tarifimiz de çok beğeniliyor. İslim Kebabı da kalabalık yaz sofralarında iyi gidiyor, üstelik bizimki de lezzetli bir tarif. Samimi bir ana yemek arıyorsanız, önerimiz Rumeli Usulü Islama Köfte olacaktır. Herkesin zevkle yediği, bayrama da çok uygun enfes bir yemek. Pilav için iki seçeneğimiz var, ikisi de çok lezzetli. Birincisi Özbek Pilavı, diğeri Kuşüzümlü Pilav. Her iki pilavda da büyüklerden tam not cepte, bayramı hissetmek garanti.

Böreklerde biraz kolaya kaçmış olabiliriz. Üç seçenek var, üçü de kolay.  Kolay Su BöreğiPastırmalı Hızlı Börek ve Sigara Böreği. Kısa bir an utandık yazarken, böreklerin birinin adında kolay, diğerinde hızlı kelimeleri geçiyor. Ama lezzetleri yerinde. Koca bir sofra donatırken börekte kolaya da kaçsanız bu tariflerle kimse farketmez, çünkü aşırı lezzetliler. Sigara böreğini de kendi çocukluğumuzun bayram sofralarından esinlenerek ekledik galiba.

Zeytinyağlı seçeneklerimiz kesin ve net, malzeme varsa elinizde üçünü de yapın; Vişneli Yaprak SarmaKaramelize Soğanlı Enginar ve İmambayıldı. Yaşadığınız yerde hala enginar bulabiliyorsanız enginarı mutlaka yapmalısınız. Zeytinyağlı olmasına bakmayın, pişirdiğiniz gün sıcak veya ılıkken bitirin. 

HumusFavaKabak Mücver ve Mercimek Köftesi mutlaka olmalı. Humus ve fava bir gün önceden yapabileceğiniz tarifler. İçecek alternatiflerini de Vişne KompostosuKızılcık Suyu ve Ev Yapımı Limonata olarak sıralıyoruz. 

Salata konusuna girmek istemedik ya çoban salata ya da karışık yeşil salata yapılır genelde. Ama farklı bir tarif isterseniz şu linkten bizim salatalarımıza ulaşabilirsiniz.

Bayram yemeği menünüzü oluştururken, sunduğumuz tarif seçenekleri ile size fikir vermek istedik. Sizin bayram klasiklerinizle bizim önerilerimizi harmanlayarak şahane bir bayram sofrası kuracağınıza eminiz. Tatlı alternatifleri için geçen hafta yayınladığımız Bayram Tatlıları dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz. Evinizden sağlık, sofranızdan bereket, kalbinizden mutluluk eksik olmasın. Bayramınız kutlu olsun. 

Dosya İçeriği