Bebeğiniz İçin 6 Yazlık Mama Tarifi

Bebeğiniz İçin 6 Yazlık Mama Tarifi

Anneler, bebekleri için her şeyin en iyisini yapmak isterler. Haksız da sayılmazlar; 9 ay 10 gün karnında taşıyıp kanıyla, canıyla besleyip doğurduktan sonra çok normal bir istek. Biz de annelere yardımcı olabilmek adına yazlık sebze ve meyvelerden yapılmış, hepsi birbirinden besleyici ve lezzetli mama tarifleri hazırladık.

İlk tarifimiz Bol Vitaminli Patates Püresi. Patates püreleri hem bebekler, hem çocuklar tarafından seviliyor. Yani bu tarifi ölçüleri arttırarak hazırlayıp daha büyük çocuklarınıza da yedirebilirsiniz. İçeriği son derece besleyici olan tarifi, ilkbahar ve yaz aylarında taze minik patateslerle hazırlayarak lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Karışık Meyve Maması bebeklerin bayıldığı bir diğer tarifimiz. İtiraf edelim bu tarife büyükler de bayılıyor. Nasıl bayılmasınlar, en lezzetli meyveler bir araya gelmişler ve mama olmuşlar. Çilekli Kivili Püre daha az meyveli, bir diğer meyveli mama tarifimiz. Bebeğinize her gün bir tane meyveli mama vererek hem günlük tükettiği gıdaları çeşitlendirmiş, hem de farklı vitamin ve mineralleri anne sütü dışındaki besinlerden de almasını sağlamış olursunuz. Bunlara ek olarak bebeğinize yedireceğiniz her farklı meyve-sebze bebeğinizin damak tadının gelişmesini destekler. 

Bebeğinizin damak tadının gelişmesini desteklemek demişken, bu konuda ebeveyn olarak çocuğa örnek olmak da önemli. Siz yemek seçen biriyseniz ve bunu da sıklıkla ortaya koyuyorsanız çocuğunuzun bu davranışınızı kopyalama ihtimali yüksek olacaktır. Bu sebeple avokadoyu sevmeseniz bile bu bilgiyi kendinize saklayın. Bezelyeli Bebek Maması içinde avokado olan bir tarif mesela ve bebekler bu mamaya bayılıyor. Avokadonun A, B1,B2, B3, C, E vitaminlerinin yanında magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko, fosfor, omega 3 de içerdiğini bilen anneler de bu mamaya bayılıyor. 

Sebzeli Etli Püre bir diğer sevilen tarif. Bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre bu tarifleri tamamen pürüzsüz püreler yapabileceğiniz gibi çatalla kabaca ezilmiş püreler şeklinde de verebilirsiniz. Bebeğinizin hangi aylarda neleri yapabildiğini gerek araştırarak, gerek bebeğinizi gözlemleyerek bildiğinizi tahmin ediyoruz. 

Piliçli Mama tarifini hazırlarken biz biraz fazla pürüzsüz yapmışız ama mamaya yeni başlamış bir bebeğe bu şekilde vermek doğru. Bebeğiniz yutma, çiğneme yetenekleri geliştikçe daha az pürüzsüz mamalar hazırlayabilirsiniz. Bebeğinize hangi ayda, hangi sebzeyi-meyveyi vereceğiniz de tamamen doktorunuzun tavsiyelerine bağlı bir konu. Ayrıca bebeğinizin bazı gıdalara alerjisi olabileceğini göz önünde bulundurarak her zaman çok küçük miktarlarda deneme yaparak başlamanız en doğrusu olacaktır.

Dosya İçeriği