Çocuğuna Yemek Yedirmekte Zorlananlar Buraya

Çocuğuna Yemek Yedirmekte Zorlananlar Buraya

Herkese kucak dolusu sevgiler. Salgın, pandemi derken, yaz bütün ihtişamıyla geldi, hepimizi kucakladı. Uzmanlar virüsün hala etkin olduğu konusunda uyarılarına devam ediyorlar. Ama pek çoğumuz ucundan kıyısından tatil yapmaya çalışıyoruz, en azından yazlık evlere geçildi. Kurallara uyarak dışarda vakit geçirmenin, denize girmenin, biraz güneş görmenin peşindeyiz. Tüm bu kargaşanın içinde en çok (herkes ilgilendiriyor, hepiniz çok kıymetlisiniz de) ama en çok çocuklar ilgilendiriyor bizi. Ne yapıyorlar, karantinayla nasıl baş ettiler, şu an kontrollü tatille araları nasıl, huyları değişti mi ve tabii ki de ne yerler, ne içerler?

Çocukların yemek yeme konusu bazı ailelerde zaten normal zamanda problemli ya da anne-babaları memnun etmeyen seviyelerde. Çocuklarının iştahsızlığından yakınan pek çok aile, çocuklarının dışarda yedikleri hamburger, köfte-patates gibi yemeklere şükreder, bilen bilir. ‘En azından karnına bir şey gitti, o kadar iştahsız ki’ lafını çok duymuşsunuzdur. Şu anda pek çoğumuz hala dışarda yemek yemeye bile çekinir durumdayız, kaldı ki çoluğun çocuğun dışarda yemesine izin vermek..

İşte çocukları yemek seçen aileler için küçük bir çocuk yemekleri dosyası hazırladık. İçinde pek çok alternatif olan, açıp açıp bakabileceğiniz bir dosya. Kolay ulaşmak için dosyanın linkini telefon ekranına mı kopyalarsınız, yoksa facebook sayfanızda mı paylaşırsınız o kısmı size kalmış. :)

Gelelim tariflere. Çeşit çeşit çocuk var, kimisi yumurtaya bayılır, kimisi de yememek için binbir numara çeker. Yumurta sevmeyen minnoşların kalbini çalacak bir yumurtalı ekmek tarifimiz var. Göbeği Yumurtalı Ekmek Dilimleri. Nefis mi nefis bir tarif. Yapması kolay, cazibesi yüksek. Emin olun bazı minikler ‘Benim annem/babam şahane bir insan, yumurtayı ekmeğin ortasına sokabiliyor’ diye düşünecektir belli bir yaşa kadar. :) Kahvaltılık bir seçenek ama küçük hanıma veya küçük beye yemek beğendiremediğiniz bir durumda her öğün gider. Ne de olsa yumurta var içinde, son derece besleyici.

Hem sizi, hem çocuğunuzu memnun edecek ana yemek tariflerimiz var listemizde; Köfteli Domatesli Spagetti, Ev Yapımı Hamburger ya da çok iştahsız, çok pazarlıkçılar için Mini Burgerler. Köfte ve makarna ikilisi zaten çocukların sevgilisi ve bu tarif gerçekten nefis oluyor. Hamburgerler de çocukların dışarda yemeğe bayıldığı bir seçenek. İştahlı ve iştahsız minikler için iki farklı boyunu öneriyoruz. Bu üç tarifle de anne-babalar mutlu, çünkü çocukların hem karnı doyacak, hem de ihtiyaç duydukları gıdaları almış olacaklar. 

Yukarıdaki tarifler kadar kolay yedirebileceğiniz ve pazarlıkta elinizin kuvvetli olmasını sağlayacak diğer 2 tarifimiz Fırında Bebek Patates ve Sigara Böreği. Yani bu iki lezzetli yemeğe biz bile karnımız tokken dahi hayır diyemiyoruz. Çocuklar zaten bayılıyorlar. Ayrıca iki tarifimiz de özellikle leziz.

Önerilerimiz arasında bir Balık Köftesi var ki bizce miktarı çoğaltın ailece yiyin. Hem sağlıklı, hem lezzetli, hem besleyici bir tarif. Balık sevmeyen çocuklara bile balık yedirmek garanti.

Çarşıda, pazarda, manav tezgahlarında körpe ıspanaklar boy göstermeye başlamışken miniklere yumurtalı ıspanak yapmadan olmaz. E buraya kadar saydığımız her yemek çocukların seveceği türdendi. Bir ıspanak yedirmişsiniz çok mu? Öyle de besleyici ve vitaminli bir tarif ki. Tam şuradan ulaşabilirsiniz.

Listeyi yarıladık. İtiraf edelim biz çocuklardan tarafız. Çünkü devamını biraz abur cubur ihtiyacına yönelik planladık :)

Bir tane içecek koyalım istedik ve önerimiz Buzlu Çay. 7-8 yaşın altına çok uygun olmayabilir ama daha büyük çocukların bayılacağı bir içecek. Evde taze limonlarla yapıldığı için de son derece vitaminli. Yanına Beyaz Çikolatalı Muffin harika gider. Bu muffin tarifimiz bir efsane. Sevmeyecek çocuk tanımıyoruz. 

Starbucks Kurabiye ve Çikolatalı Bisküvi Arasında Dondurma çocukların en sevdiği abur cuburlardan. Hatta bu ikisini hem küçük, hem büyük çocuklar seviyor. Bizden söylemesi. Çilekli Dondurma da yabana atılacak bir seçenek değil. Şekersiz Kurabiye ve Kuruyemişli Muhallebi de şekersiz seçeneklerimiz. ‘Çocuk şekersiz şey yer mi?’ demeyin. Çocuk siz ne yerseniz, siz ne pişirirseniz onu yer. 

Çocuk psikolojisi uzmanlık alanımız değil, tabi ki uzmanların tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Ama yemek ve mutfak söz konusu olduğunda küçük bir uzmanlığımız var. Yemek yemeyen çocuğu mutfağa sokun. Merak etmesini sağlayın, yapabileceği bir iş olduğunda bırakın size yardım etsin. Yukarıda verdiğimiz tariflerin bir kısmı 8-9 yaş üstünün yapabileceği şeyler. 8-9 yaşında bir çocuk Buzlu Çay yapabilir. 3-4 yaşında bir çocuk kurabiye yuvarlamanıza yardım edebilir ya da Göbeği Yumurtalı Ekmek yaparken ekmeklerin ortasını çıkarabilir uygun bir kalıpla. Yapmanız gereken çocuğunuzun yaşına uygun işi bulup yardım etmesini sağlamak. Ruha Gıda mutfağında rastlantı eseri bulunan, 3 yaşında bir minnoşun tart kalıbının dibine tart hamuru basışına şahit olduk mesela. ‘Ben de yapıcam’ dedi, tabii ki ‘Sen yapamazsın, küçüksün’ diyecek halimiz yoktu. Yaşı için tehlikeli, bıçak falan gerektiren bir şey değildi ve çok da güzel yaptı. Aynı minnoşun yemek seçtiği söyleniyordu ama oturup bizimle üzümlü risotto yedi ve tabii ki üzerine de hamurunu kendi bastığı tarttan yedi. Bilmem anlatabiliyor muyuz? Yemek seçen çocuk yoktur. Önünde ona örnek olan, yemek seçen bir ebeveyni veya başka bir aile ferdi vardır ya da yemek yedirmeyi görev olarak gören, çocuğun yemek yemeyeceğinden endişelenen bir büyüğü vardır etrafında. Çocuklar yemek yapmayı da, yemeyi de severler. Çocukları mutfağa sokun, bırakın hamuru ellesinler, maydanoz, dereotu ayıklasınlar. Bir çocuğun bir demet maydanozu ayıklamasını sağladıktan sonra ‘Ben maydanoz sevmiyorum’ diyeceğini hiç düşünmüyoruz. Bunu yaparken de kız veya erkek çocuk ayrımı yapmayın. En başınıza gelebilecek ihtimalle çocuğunuz üniversite çağına geldiğinde, kısmetinde ne olacağını bilemezsiniz, dünyanın bir ucunda değilse bile memleketin bir ucunda okuyabilir. Ev yemeği sağlık için çok kıymetli. Yumurtanın nasıl kırıldığını, iki sebzenin nasıl pişirildiğini, basit ekmek hamurunun nasıl tutulduğunu bırakın çocukluğunda öğrenmiş olsun. Sonrasında zaten bildiği 3-5 yemekten yola çıkarak kendi mutfağını yaratır. 

Çocukluktan yola çıktık, üniversite çağına geldik. Uzun lafın kısası çocuklar kıymetli :)

Dosya İçeriği