Domates Çorbaları

Domates Çorbaları

Malum domatesin tam mevsimi. Sezonun en lezzetli domateslerine temmuz, ağustos aylarında kolaylıkla ulaşmak mümkün. Mevsiminde pişen sebzenin yemeği de, çorbası da ayrı güzel olur. Bu sebeple domates çorbasının en lezzetli tariflerini bir araya getirip küçük bir dosya hazırladık sizler için. Çok sevilen domates çorbası aynı zamanda tam bir likopen deposu. Bu özelliği ile sağlık ve özellikle cilt için inanılmaz faydalı. Bu bilgi için de şurayı tıklayabilirsiniz.

Gelelim birbirinden güzel çorba tariflerimize. Listenin en başında Közlenmiş Domates Çorbası geliyor. Domatesleri önceden fırınlayan bu tarifi ilk olarak yabancı yemek bloglarında gördük. İlk yorumumuz 'Tencerede ya da fırında pişmesinin ne farkı var? Bu çorba zaten her türlü güzel. Ekstra iş çıkarmanın alemi yok' şeklinde olmuştu, itiraf ediyoruz. Sonra bir gün, Rumeli Islama Köftenin yanında yemek için fırında domates közlerken, fırına  biraz fazla domates atıp çorba yapmayı denedik. Gerçek anlamda 'Yok böyle bir lezzet'. Sonrasında domates çorbasını közleyerek yapma fikrini bir hayli benimsemiş olmalıyız ki, hemen her türlü tarifle pişirmeyi denedik. Başka bir yerde göremeyeceğiniz, soğanları tavada karamelize ettiğimiz bu tarifin bütün şahane tarifler arasında en şahanesi olduğuna karar verdik. Bu dosyanın da en başına iliştirdik.

İkinci sırada en bilinen, en eski tarif gelsin o zaman annelerimizin, anneannelerimizin pişirdiği usulde bir Klasik Domates Çorbası. Tavuk suyuna, üzerine bol karabiber serpilen cinsten. Tavuk suyu yapmak için güzel bir tavuk bulduysanız eğer, bu çorba cilt için çok faydalı diye düşünüyoruz. Tariflerimiz arasında bazı tarifler var; gerçekten besleyici ve şifa dolu. Akşam yemeğinde yiyip uyuduğunda sabah bir değişik uyanıyorsun. Hastaysan iyileşmişsin, yorgunsan dinlenmişsin, gücün yerine gelmiş ya da sağlıklıysan da daha bir sağlıklı, gözünün feri parlamış, cildin güzelleşmiş filan uyanıyorsun. Bu çorba da onlardan biri işte :)

Yukarıdaki iki mükemmel tarifin üzerine listeye ne koysak sönük kalacak diye düşünüyorduk ki, aklımıza Yeşil Domates Çorbası geldi. Yani bu çorba için ne söylesek az kalır. Evlerde çok pişirildiğine şahit olmadık, bilinmediğinden mi, alışkanlık olmadığından mı bilmiyoruz. Ama biz eylül ayının gelmesini ve yeşil domatesin pazarlarda bolca bulunur olmasını iple çekiyoruz. Kendine has bir lezzet. Ekşi tatları seviyorsanız sizin de favorileriniz arasına girecek bir tarif.

Şehriyeli Domates Çorbası tüm tarifler arasında en alçakgönüllü olanı diye düşünüyoruz. Öyle iddialı davetlerin değil, aile arasında yenen samimi yemeklerin çorbası. Şehriyesini de tel yerine yıldız şehriye kullanırsanız çocukların sevgilisi olan bir çorba. Çocukların şehriye seçmelerinin ardındaki sebep ne bilmiyoruz. Çünkü aynı tarif tel ya da arpa şehriye ile yapıldıysa, siz kırılmayın diye yiyorlar ya da yemiyorlar. Ama yıldız şehriyeli olunca olayın rengi değişiyor. Yıldızları mideye yuvarlama fikri hoşlarına gidiyor diye düşünüyoruz, aklınızda olsun.

Herkesin bayıldığı bir diğer domatesli çorba tarifi de Köfteli Domates Çorbası Bu çorba olduğunda başka yemek aramayan sevenleri çoktur. Aynı tarife çok az arpa şehriye ekleyerek de yapabilirsiniz. Biz tercih etmedik.

Listemizdeki son tarif, domates çorbasının heralde en yaygın bilinen tarifi yani Kremalı Domates Çorbası Domatesin lezzeti krema ile buluştuğunda kimselerin itiraz edemediği bir lezzet çıkıyor ortaya.

Mevsiminde, çarşıda-pazarda domates bolca bulunurken, sevdiklerimizle yediğimiz akşam yemeklerine domates çorbası ile renk katmanın tam zamanıdır deriz. Bizim tariflerimiz size fikir versin, kendi tariflerinizi yaratın.  Bol miktarda buldunuz veya bahçenizde var kiraz domatesle yapın veya değişik renklerdeki domatesleri karıştırın. Emin olun lezzetine lezzet katılacaktır. Hele ki kendi bahçeniz varsa çok kıymetli. Bir metrekare toprağınız olsa ekin, kendi ektiğiniz tohumdan aldığınız ürün gibisi var mı? Toprak önemli, her zaman hatırlayın :)

Dosya İçeriği