En Nefis Bayram Tatlıları

En Nefis Bayram Tatlıları

Bayram denince olmazsa olmaz tatlıların başında tabii ki Baklava gelir. Biz de bunu göz önünde bulundurarak mutlaka bir baklava tarifi hazırlayalım istedik siz sevgili okurlarımız için. Ama havalar sıcak, sizi çok uğraştırmasak iyi olur diye kolay bir baklava tarifi seçtik. 40 yufkalı tarifleri kış bayramlarına saklamayı uygun gördük.

Baklavanın ardından şahane bir Rumeli Revanisi tarifimiz var. Rumeli Revanisinin diğerlerinden farkını bilenler bilir. Yumuşacık, çatalla keserken sessizlikte tatlının sesini duyduğunuz bir tatlıdır. Buzdolabında tutup soğuk ikram etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

Dedik ki Rumeli Revaniye yer verdik diye listemize Yoğurtlu İrmik Tatlısı nı almazsak ayıp ederiz. Bu tatlının da pek çoğumuzun kalbindeki yeri ayrıdır. Ve bu tatlıyı da soğuk servis etmenizi hatta bir top dondurma ile servis etmenizi öneririz.

İrmiklilere başlamışken Şambali ile devam edelim. Özellikle İzmir ve civarında çok sevilen bir tatlıdır Şambali. Şambaba veya Şam Tatlısı diye de anılır. Çocukluğumuzda cam kapaklı tablalarda seyyar satılan bir tatlıydı. Bir parça beyaz yağlı kağıtla tutar yerdin. Yıllar sonra sizin için bu dosyayı hazırladığımız gün el arabasında satan birini gördük. Rastlantının böylesi diyerek kendi pişirdiğimiz tatlıyı yedik, arabalı tatlıcıdan alıp ikisini kıyaslasaydık diye konuştuk 'Ama hijyenik midir, tablanın üstü her daim kapalı mı ki?' dedik durduk, Corona sebebiyle. Sonuç olarak şöyle söyleyelim, tarifimiz güzel. Bu arada listedeki, porsiyon başına en düşük maliyetli tatlı Şambali. Aklınızda olsun.

Şekerpare ve Dilber Dudağı olmazsa olmazlardan. İkisinin tarifi de muhteşem ve kolaylıkla yapılıyorlar. Bu tatlıları listeye alırken kendi çevremizde küçük bir oylama yaptık. Şekerpare ve Dilber Dudağı bir sürü başka tatlıyı sollayarak girdi listeye. O oylama sonucunda listeye iki tane de kadayıf tarifi girmiş oldu mesela. Biri Cevizli Kadayıf diğeri Fıstıklı Kadayıf. Bizim gibi birini tercih edemezseniz ikisini de yapın. Ev halkı bayram etsin.

Alışılmışın dışında bir bayram tatlısı yapmak isterseniz Kremalı İrmik Helvası ilk seçeneğiniz olabilir. Krema nefis bir süt tadı veriyor, yiyen bir tabak daha istiyor. Fırın Sütlaç bir diğer alternatif. Soğuk ve hafif tatlılardan gitmek isterseniz Kadayıflı Muhallebi güzel olabilir. Kadayıflı Muhallebiyi geniş bir borcama yapıp dilimleyerek de ikram edebilirsiniz. Hem küçükleri, hem büyükleri mutlu edebilirsiniz bu tatlıyla. Krem Karamel ve Tiramisu da yiyenlerin yüzünü güldürecek, seveni çok tatlılardan. İncir Uyutması ve Vegan Puding ise şekersiz tatlı alternatiflerimiz.

Tatlıların tariflerine yazının içinden, isimlerine tıklayarak ulaşabildiğiniz gibi aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak da erişebilirsiniz. 

Dosya İçeriği