Eylül Sebze ve Meyveleri ile Bebek Mamaları

Eylül Sebze ve Meyveleri ile Bebek Mamaları

Eylül ayı kapıda ve bize göre yılın en güzel zamanlarından. Çarşı ve pazarlarda tezgahlar renk cümbüşü içinde. Doğa ana bütün cömertliğini bizlere çeşit çeşit meyve ve sebze ile sunarken bebeklerimizi bu nimetlerden mahrum bırakmak olmaz dedik.

Bebek maması hazırlarken sebze ve meyvelerin yıkanmasına biraz daha hassasiyet göstermekte fayda var. Sebze ve meyveleri önce sirkeli, sonra karbonatlı suda bir süre bekletmek, tarım ilaçlarının arıtılması için iyi bir yöntem olabilir diye düşünüyoruz. Güvenilir üreticiden alış-veriş yapmak da bir diğer seçenek tabii ki. Hatta müsait yeriniz varsa kendiniz de bir şeyler yetiştirebilirsiniz.

Gelelim tam mevsiminde diyerek yaptığımız mama ve pürelerimize. Listemizin en başında Mor Mama var. Açıkçası bebeklerin de antioksidana ihtiyacı vardır diye düşündük. Lezzeti ile bebeğinizin favori mamaları arasına girecek bir tarif. Böğürtlen mevsimi bitmeden mutlaka yapın deriz. Bir diğer böğürtlenli tarifimizle devam edelim Böğürtlenli Püre. C vitamini deposu olan bu mama tarifini, bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmeniz için özellikle tavsiye ediyoruz. Mor renk ve böğürtlenle devam edelim ama kahvaltıya da uygun bir tarif verelim istedik. Siyah Üzümlü Bebek Maması kahvaltıda meyveli mamalar yemekten hoşlanan bebekler için gayet uygun.

Kahvaltı olarak verebileceğiniz bir diğer tarif Mandalina Sulu Meyve Püresi. İçinde hurma, armut ve yumurta olan bu tarif lifli yapısıyla bebeğinizi uzun süre tok tutacaktır. Benim bebeğim kahvaltıda ekmek yemeğe alıştı diyorsanız, bu mamanın içine bir parça bebek ekmeği de karıştırabilirsiniz. Pekmezli Meyve Maması bebeklerin çok sevdiği diğer bir tarifimiz. Bu mamayla şunu hatırlatmak isteriz; bebeğinize ek gıda vermeye başladığınız ilk zamanlarda mamalarınızın pürüzsüz olması önemli. Ancak zamanla bebeğiniz büyüdükçe, dişlerinin sayısı artmaya başladıkça mamalarını biraz daha pütürlü, biraz daha iri taneli yapmanızda hiç bir sakınca yok, aksine fayda var. Tabi bunun doğru zamanlaması için doktorunuza danışın.

Sebzeli Avokado Püresi bebeklerin bayıldığı bir diğer mama desek inanır mısınız? İnanın. Avokado sevmeyenler inanmıyorlar bu lafımıza. Bebekleri Sebzeli Avokado Püresini bir kerede mideye indirince ikna oluyorlar. Tek bir püf noktası var, avokadonuz olgun olsun. Balıklı Sebze Püresini biz levrekle yaptık, güzel oldu. Ancak siz bulduğunuz herhangi bir deniz balığı ile yapabilirsiniz. Sadece kılçıklarını iyice ayıkladığınızdan emin olun. Sebze Püresi her bebeğin itiraz etmeden yediği nötr bir tada sahip. Bazen bebeklerin yeme içme konusunda huysuzluk ettiği günler olur, işte o günler için ideal bir mama.

Balkabağındaki A vitamini miktarını öğrenince bebeklere de bu sebzeyi mutlaka yedirmek gerektiğini düşündük. Balkabağı Püresi de son derece lezzetli bir tarif oldu.

Güneşte olgunlaşmış, bal gibi tatlı mürdüm eriğiyle gerçekten çok nefis olan bir diğer tarifimiz Yoğurtlu Mama. Bebekler de sıkılıyor sürekli aynı şeyleri yemekten, değişiklik önemli. Erikli Hurmalı Pürede erik var, hurma var, avokado var. Bir mama daha ne kadar besleyici olabilir sizce? Bu tarifin de vitamin, mineral ve lif kaynağı oluşunu beğeniyoruz açıkçası. Aynı performansı Bol Vitaminli Meyve Püresinde de görüyoruz. Bebeğinize bu tip bir mama yedirdiğinizde o gün önemli miktarda besin öğesi aldığından emin olabilirsiniz.

Son tarifimiz aromalı bir lezzet. Naneli Şeftali Püresi bebeğinize farklı tatları tanıtmak için güzel bir tarif. Çocuklarda şöyle bir durum olduğunu hatırlatmak isteriz; bir çocuk ben o yiyeceği sevmiyorum diye tutturup yememek için ayak dirediğinde sadece ve sadece tadını bilmediği için inat ediyor olabilir. Çocuklarda tadını bilmeden ben onu sevmiyorum deme huyu maalesef var. Bu sebeple mümkün olduğu kadar çok değişik gıda ile mümkün olduğunca erken tanıştırmanızda fayda var. Bu anlayışla beslenen bebeklerin ileride yemek seçme ihtimalleri daha düşüktür, çünkü damakları pek çok değişik tatla erkenden tanışmıştır. Tabi hangi gıdayı hangi ayda vermenizin uygun olduğunu doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Sağlıklı, mutlu günler dileriz.

Dosya İçeriği