Şekersiz Tatlılar, Zorunluluk veya Tercih

Şekersiz Tatlılar, Zorunluluk veya Tercih

Tatlılar özellikle bizim kültürümüzde önemli bir yer tutar. Ramazan gelir, bayram gelir, misafir ağırlarız, düğün dernek olur hepsinde tatlı yapılır. Geleneksel Türk mutfağında çeşit çeşit tatlılar, lezzet açısından birbiriyle yarışır. Eskiden hayat belki daha az stresliydi, günlük hayatın içinde insanlar bugünkü kadar hareketsiz değillerdi, çevre kirliliği yoktu, gıda temizdi ve dedelerimiz, ninelerimiz yemeğin üstüne yenen bir tatlıyı bizden daha iyi tolere edebiliyordu. Bugün durum çok farklı. Hele bu pandemi döneminde evden de çalışmaya başladıysak günlük hareketimiz iyiden iyiye kısıtlandı. Bütün gün bilgisayarın başında kıpırdamadan çalışıyoruz. Yemeğimizi hazırlamak için ne av peşinde koşuyoruz, ne de pişirecek bir şeyler toplamak için dağ, tepe, ağaç tırmanıyoruz. En fazla yaptığımız hareket; üç adım ilerdeki markete gidip alışveriş yapmak. Vaktimiz yoksa ya da canımız istemiyorsa onu da eve sipariş etme lüksümüz var. Suyu mahalle çeşmesinden bakraçlarla taşımıyoruz, çamaşırı-bulaşığı elde yıkamıyoruz, temizlik için dışardan destek alıyoruz. Hareket etmek için ne şansımız kaldı? Spora gitmek. Onu da canımız isterse yapıyoruz. Hal böyleyken yediklerimize dikkat etmek gerekli hale geliyor. Bugün özellikle şeker tüketimini konu edelim istedik.

Kontrolsüz şeker tüketimi, başta bağırsaklar olmak üzere pek çok organın vaktinden önce sağlıksız fonksiyon göstermesine neden oluyor. Şekerin yol açtığı rahatsızlıkların başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Kilo alımına sebep olur
  • Kalp hastalığı riskini arttırır
  • Tip 2 Diyabet riskini arttırır
  • Depresyon riskini arttırır
  • Kanser riskini arttırır
  • Cildin yaşlanmasını hızlandırır
  • Hücre yaşlanmasını hızlandırır
  • Enerjinizi düşürür
  • Karaciğer yağlanması riskini arttırır
  • Bilişsel yetenekleri zayıflatır

Tüm bu tabloya baktığımızda şekerin kalitesiz yaş almaya yol açtığını görüyoruz. Ama tatlı yemek de önemli bir alışkanlığımız ve vazgeçmesi bir hayli zor. En azından tatlı yemekten keyif alanlarımız için durum bu. Şekersiz tatlılar sadece diyet zamanlarının kurtarıcısı olmaktan çıkıp pek çok evde rutin olarak hazırlanıp tüketilir hale geldi, yani pek çok insan zorunluluktan değil tercih ettiği için şekersiz tatlı yapıyor. Biz de bu noktadan hareketle şekersiz tatlı tariflerinden oluşan bir dosya hazırlayalım istedik. Aralarında bazıları bir hayli tatlı oluyor, baklava yemişsiniz hissi vermese de vücudun ve beynin şeker ihtiyacını hakkıyla karşılıyor.

Rafine şeker içermeyen tatlı tariflerimize göz atmak için fotoğrafların üzerine tıklayabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Dosya İçeriği