Yaz Akşamları İçin Hafif Tatlı Alternatifleri

Yaz Akşamları İçin Hafif Tatlı Alternatifleri

Havaların ısınmasıyla beraber mutfaklarda daha hafif yemekler pişer oldu. Zaten yaz mevsimi doğası gereği hafif bir mevsim. Manav ve pazar tezgahları envai çeşit sebze ve meyve ile dolup taşıyor. Sezonu kısalar, uzunlar. Bu çeşit bolluğunu kaçırmamak adına çeşit çeşit sebzeler, zeytinyağlılar, salatalar pişiyor genellikle evlerde. Ancak sofralarda hafif yemekler çoğunlukta diye tatlıdan da vazgeçecek değiliz. Bu yazımızda sizlere yaz akşamlarında keyifle yenecek hafif tatlı alternatifleri derledik.

Önereceğimiz tatlılar arasında ilk sırada Limonlu Sorbe var. Sorbenin tatlı olarak ikram edilmekten ayrı, gurmeler dünyasında başka bir görevi daha var. Sorbe pek çok yemekten oluşan bir mönüde iki yemek arasında, özellikle ağır bir et yemeğinden sonra hazmettirici olarak sunulur. Böylelikle misafirler, yediklerini biraz da olsa sindirip sonrasında gelen tabakları daha keyifle yiyebilirler. Bu uygulamayı siz de yapabilirsiniz tabi. Ama biz sorbeyi tatlı olarak öneriyoruz. Hafif oluşu ve hazmettirici özelliğiyle hem tatlıdan mahrum kalmayacak, hem de yediklerinizi daha kolay sindireceksiniz. Bu arada sorbe ile ilgili bir sofra adabından da bahsetmeden geçmeyelim; sıralamada yemek arasında sunulduysa çatalla, tatlı olarak geldiyse tatlı kaşığıyla yenir. Çatalla veya kaşıkla, bizce nefis bir Limonlu Sorbe akşam yemeğinden sonra iyi gider.

'Limonlu Sorbe hafifmiş ama ben diyetteyim' diyenleri duyar gibiyiz. Bu sebeple şekersiz bir dondurmayı hafif tatlı önerileri arasına eklemeyi uygun bulduk. Kalorisini bilmiyoruz, daha doğrusu kullandığınız malzemeyi ve sizin ölçülerinizi bilemediğimizden o işlere girmemeyi seçiyoruz. Tek bildiğimiz, bu dondurmanın içeriği son derece hafif ve şeker yerine balla yapılıyor. Diyetisyeninizle küçük bir pazarlıkla bu tarifi arada bir listenize yazdırabilirsiniz diye düşündük. İsterseniz bir göz atın; Şekersiz Çilekli Dondurma.

Hafif tatlı söz konusu olunca dondurma bir şekilde olmazsa olmaz, bizim yazarlarımızın dondurma aşığı olmasıyla alakası yok bunun. Bu sebeple sıradaki tarif önerimiz yine dondurmalı. Ancak o bir klasik; Dondurmalı İrmik Helvasından bahsediyorum tabii ki. Bu devirde hafif kavramı kişiden kişiye değişiyor; hafif tatlı niyetine bir dilim muza fındık ezmesi sürüp yiyenlerimiz de vardır, bizim yukarıda önerdiklerimize 'Kendileri de yazmışlar, bu tatlılar ancak yemek arasında hazmettirici olabilir' diyenlerimiz de vardır. Kimseleri üzmemek adına listemize güzel bir Dondurmalı İrmik Helvası eklemeyi uygun gördük.

Listedeki bir diğer tarif yine dondurmalı. Bu tarif, bazılarınız için bir tariften çok sunum önerisi gibi görülebilir. Mutfağa yeni girmiş, ısınma turları atan, taze aşçı takipçilerimizi de mutlu edecek bir tarif verelim istedik. Basit gibi görünen ama kendi içinde bir meydan okuması olan bir tarif Çikolatalı Bisküvi Arasında Dondurma. Ne kadar taze bir aşçı da olsanız, mutfakta çevik ve hızlı olmanın önemli bir meziyet olduğunu herkese ispatlayarak bu tatlıyla ev halkı veya misafirlerinizin hayranlığını kazanabilirsiniz. 

Bu Muhallebi Dilimleri ve Vegan Puding de içinde dondurma geçmeyen hafif bir tatlı yemek isteyenlere gelsin. İkisi de hafif oldukları gibi hazırlaması da kolay tatlılar.

Vegan Puding, vegan olmasının yanında balla da yapabileceğiniz bir tarif olarak  diyette olanlar için bir diğer tatlı alternatifi olabilir. İçeriğindeki chia tohumu hem tok tutacak, hem de bağırsaklarınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Diyetteyseniz biz yine de karışmayız, diyetisyeninize sorup da yapın. Ama değilseniz mutlaka deneyin, bayılacaksınız. 

Öyle hafif tariflerden bir derleme yapmışız ki, her akşam tatlı yeseniz yine de hafiflikten ödün vermiş olmazsınız. Önermesi bizden, denemesi sizden.

 

Dosya İçeriği