Yemeğini Yanında Taşıyabilmen İçin Alternatifler

Yemeğini Yanında Taşıyabilmen İçin Alternatifler

Konumuz yemeğini yanında taşımak. Yaşadığımız coğrafya sefertası kavramına sahip olmakla birlikte son 30-35 senede yemeğini evden getirme eyleminden gittikçe uzaklaşmış durumdayız. Bunda fast food yemeğin yaygınlaşıp kolay erişilir hale gelmiş olması en belirgin etken olmalı.  Öyle ki her bütçeye uyacak geniş bir seçenekler listesi mevcut. Bu geniş seçeneklerin işe yaramadığı bir durum var, o da sağlık. 5 sene kadar önce bir sağlık sorunu nedeniyle çok sağlıklı beslenmem gerekmişti. Uzunca bir müddet yemeklerimi yanımda taşımak durumunda kalmıştım. Aslına bakarsanız beni bir hayli memnun eden bir durumdu bu, çünkü civarda yiyecek lezzetli bir şeyler yoksa aç durmayı tercih edecek kadar lezzet fanatiğiyim. Durumum böyle olunca malzemesinin temizliğinden, bedenime iyi geleceğinden ve de lezzetinden emin olduğum yemek tercihimdir tabii ki. Yemeğini yanında taşımak bazen yadırgansa da, diyet veya temiz beslenme kaygısıyla aynı şekilde davranan pek çok insan var.  Uzun lafın kısası, lafı pandemiye bağlayacağım. Pandemi sürecinde pek çoğumuz dışarda yemek yemeğe çekinir hale geldik. Aklımızda değişik sorular, denetleme nasıl yapılıyor, ne gibi önlemler alınıyor, çalışanlar nasıl korunuyor şeklinde uzayıp gidiyor soru listesi. '5 ay sonra ilk kez doğumgünüm için dışarda yemek yiyorum' beyanları, tatile çıkacağız ama ne yiyeceğiz endişeleri. Durum böyleyken köşedeki pastaneden poğaça, öğlen acıkınca canının çektiği yerde oturup yemek yemek bir süre daha pek çoğumuz için uzak ihtimaller. Yemek işiyle ilgili müesseselerin pek çoğu gayet dikkatli. Kontroller, denetimler yapılıyor mutlaka. Elbette görüyoruz ve takdir ediyoruz. Yine de pandeminin başında, ortasında ve hala sıklıkla şahit olduğumuz bir sahne var. Fırına gidiyorsun, fırıncı takmış eldivenleri parayı tutuyor, ekmeği tutuyor. Pandemiden önce de sinir olurdum bu olaya. Ben para tutup yemek yemiyorum o ellerle. Sen de eline eldiven taktıysan dikkat et canım kardeşim, saygı duy hijyen talebime. Hepsi özensizlikten yapıyor değil bu hareketi. İnsanız, dalıyor da olabilir. Yani diyeceğim o ki; alınan önlemlere rağmen arada birinin dalgınlığı nedeniyle hastalık bulaşma ihtimalini çoğunluk henüz göze alamıyor. Biz de bu sebeple yanınızda taşıyabileceğiniz basit kahvaltı veya öğle yemeği alternatiflerini bir araya topladık.

Sade Poğaça listenin başında kahvaltı alternatifi olarak yer aldı. Basit ve her evde bulunacak malzemelerden oluşan bir tarif, çok da lezzetli. Onu Kaymaklı Poğaça takip ediyor. Daha küçük, daha büyük yapabilirsiniz. Kahvaltıda çayla tadına doyulmuyor. 'Ben un yemiyorum' ya da 'diyetteyim' diyenler için Meyveli Yoğurtlu Smoothie öneriyoruz. Yalnız bu tarifte dikkat edeceğiniz nokta chia tohumlarını ayrı tutup son dakika diğer malzemeye karıştırmak. Ama bardaktan içmeyip kaşıklamak niyetindeyseniz chia tohumlarını da evden çıkarken ekleyin yoğurda, yemek vakti gelene kadar şişebildikleri kadar şişsinler.

Bir diğer nefis tarifimiz New York usulü Bagel. İster kahvaltıda yersiniz ya da arasına koyduklarınızı biraz daha çeşitlendirip öğle yemeği için lezzetli bir alternatif yaratabilirsiniz.

Diyette olanlar için önerebileceğimiz nefis bir salatamız var; Keçi Peynirli Semizotu Salatası hem lezzetli, hem sağlıklı bir alternatif.  Bir diğer sağlıklı seçeneğimiz Sebzeli Dürüm. Sakın 'Sebzeli dürüm mü olur?' demeyin, çünkü çok lezzetli. Fırın Sebzeli Sandviç  ve Köz Biberli Sandviç liften ödün vermek istemeyenler için diğer sağlıklı alternatifler.

Harika bir Ekmek Arası Köfte tarifimiz vardı, onu da dosyaya ekleyelim dedik, çünkü köftesi soğukken de çok leziz. Ölçüyü bir porsiyona indirmedik, akşam yemeğine yapıp kalanları sonraki gün yanınıza alabilirsiniz ya da nasıl uygunsa.

'Bu sandviçleri akşamdan hazırlayıp buzdolabına kaldırsam olmaz, sabah yapmak lazım' diyorsanız ve vakit azlığından şikayetçiyseniz Füme Etli Sandviç veya  Ton Balıklı Sandviç tarifleri tam size göre. Dolaptan alıp çıkabileceğiniz bir diğer tarifimiz ise Soğuk Ayran Aşı. Hem gün içinde ısıtma derdiniz de yok. Yine ısıtmadan, keyifle yenecek bir diğer önerimiz ise Kinoalı Pancar Salatası. Ben uzun süre dışarda kalmayacağım, acıkana kadar eve dönerim, yanımda yemek taşımak istemiyorum derseniz size önerimiz Elma Kurusu olacaktır. Bir buzdolabı poşetine koyup çantanıza atın, olur da işiniz uzar ve karnınız acıkırsa diye. 

Bu virüs bir müddet daha etrafta olacak ve sonra yavaş yavaş mutasyona uğrayacak heralde. Pandemi bitene kadar bize düşen görev kendimizin ve ailemizin sağlığına maksimum seviyede dikkat etmek. Hal böyle olunca sefer taslarını tekrardan hayatımızın bir parçası haline mi getireceğiz ya da ne yapacağız zaman gösterecek. Sağlıcakla kalın.

 

Dosya İçeriği