Balat Meze, Lezzet Buluşması

Balat Meze, Lezzet Buluşması

Farketmişsinizdir, sizlere mekan önerisi yapacaksam gerçekten kalemimi oynattığıma değecek bir yer olmasını seviyorum. Yine böyle bir yerden bahsedeceğim. 

Söze nerden başlayayım bilemiyorum. Ben galiba emeğe aşığım. Bir işin arkasında yılların tecrübesi, yılların birikimi olduğunda, özen olduğunda, incelik olduğunda, ruh birikimi olduğunda, ilmek ilmek dokumak olduğunda inanılmaz hoşuma gidiyor. Bir de Türkiye'nin dört yanından nefis tatlar aynı mekanda buluştuysa değmeyin keyfime.

Burası yeni açılmış bir mekan. Mekanın sahibi bir mutfak aşığı. Yemekle aşkı çocukken başlayanlardan. Sonrasında pek çok yemek programında prodüktör olarak çalışmış. Mutfakla ilgili bildikleriyle yetinmeyip profesyonel aşçılık eğitimi almış. Hafta içi televizyonculuk yapmış, hafta sonları staj yapmış. Hatta televizyonculuk serüvenine en son kendi programını yaparak nokta koymuş bir isimden bahsediyoruz; Savaş Ergen. Prodüktör, şef, inşaat mühendisi, gerçekten renkli bir kişilik, hoş sohbet bir insan. Dinledikçe mutfak bilgisinin genişliğine şaşırıyorsunuz. O ise televizyonculuk yaparken çok gezmiş olmasına bağlıyor her şeyi. Pek çok televizyon programına yapımcı olarak imza atan Savaş Ergen, bu esnada Türkiye’nin neredeyse her yerini ve yurtdışında pek çok ülkeyi gezme ve yemek kültürlerini tanıma fırsatı yakalamış. Tüm bu birikimi Balat Meze’nin mutfağında eşsiz lezzetler hazırlamakta kullanmış. Ayrıca Savaş Şef’in sıcaklığı mekana da yansımış diye belirtmeden geçemeyeceğim.

Balat Meze’nin adından da anlaşılacağı gibi meze kültürü üzerine kurulmuş bir mutfağı var. Mezeleri ve ara sıcakları ile doyup masadan kalkmak kaçınılmaz. Ancak içki içmek istemeyen ama Balat Meze’nin lezzetli yemekleri ile tanışmak isteyen müşterilerini de düşünmüşler. Lezzetli bir ana yemek menüleri var. İçki içmeden akşam yemeğinizi yemek niyetinde iseniz beğendili kuzu pirzola nefis bir tercih olabilir. Yine de yemeğinizi beklerken kokoreç söylemenizi tavsiye ederiz. Gerçekten eşsiz bir lezzet.

Bu tüyoyu da verdikten sonra mezelerinden bahsedelim biraz. Tarama, tirokafteri, humus, levrek marin, vişneli yaprak sarma, ciğer hepsi birbirinden lezzetli. Savaş Şef’in imzasını taşıyan patlıcan rulolarına tek kelimeyle bayıldığımı söylemek isterim. Öcceyi ise tam benim sevdiğim tarifle yapıyorlar. Bu arada mutlaka atomun tadına bakın diyorum, çünkü atomu Karaman yanık yoğurdu ile hazırlıyorlar. Bir tane de Cercarun söyleyin, çünkü her yerde bulamıyorsunuz. Cercarun Antakya yöresinden bir meze. Antakya’nın tuzlu yoğurdundan yapılıyor. Balat Meze’yi farklı kılan özelliklerinden biri mutfakta kullanılan malzemelerin Türkiye’nin dört bir yanındaki tedarikçilerden temin ediliyor olması. Konya Karaman’dan yanık yoğurt, Antakya’dan tuzlu yoğurt, Kayseri’den pastırma ve tepsi mantısı, Adana’dan şalgam suyu, Bergama’dan tulum, Kars’tan gravyer, Ezine’den beyaz peynir, İzmir’den kokoreç getirtiyorlar. Hatta şarap menüleri de yerel şaraplardan oluşuyor. 

Bir tatlı tutkunu olduğum için itiraf etmek gerekirse tatlıların hepsini tattım. Tahinli sufle de, portakallı irmik helvası da benden tam not aldı. Ama yine de tercihim künefe diye belirtmek isterim.

Mekan ise salaş bir meyhaneden çok elit, ferah bir restoran havasında tasarlanmış. Geceleri ışıl ışıl Haliç manzaralı. Millenium Golden Horn Otelin ikinci katında ve terası var. Otelin ikinci katı dediğime bakmayın, çok ince bir düşünceyle girişini otelden ayrı tutmuşlar. Otel, Ayvansaray’da aslına sadık kalınarak restore edilmiş bir mahallede. Mahalle surlarla çevrili olduğu için mekanın tam adı aslında Suriçi Balat Meze. Gündüzleri henüz açık değil. Akşam 18’de servis başlıyor. Çok yeni bir mekan olmasına rağmen ben bir hayli kalabalık bir akşama denk geldim. Cam kenarında bir masa için rezervasyon yaptırmakta fayda var hissindeyim. Covid19 nedeniyle mekanda herkes maskeli, bütün çalışanların ateşi ölçülüyor, dolayısıyla bizi de ölçtüler girişte.

Balat Meze'nin mezelerini tadıp keyifli müzik seçimleriyle hoş bir akşam geçirmek isterseniz diye websitesini de şuraya iliştiriyorum www.balatmeze.com Şimdiden afiyet, şeker olsun.