Bursa'da Sağlıklı Ekmeğin Adresi; Turta Fırın

Bursa'da Sağlıklı Ekmeğin Adresi; Turta Fırın

Küçük bir ekmek fırınından bahsedeceğim size. Turta Fırın, Mehnur ve Ahmet Akan'ın sahibi olduğu butik fırın. Akan çifti 1989'da Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinden Türkiye'ye göç etmiş. Mehnur Hanım kimya öğretmeni. 6 yıl önce eşiyle birlikte Turta Fırın'ı açmışlar. Bugün oğulları Ozan ve Efrahim'in de ekibe katılmasıyla tam bir aile işletmesi haline gelmişler. Adının Turta olduğuna bakmayın, sadece ekmek yapıyorlar. Turta, Deliorman Türklerinde ekmek demek.

Turta Fırını özel kılan, genetiğiyle oynanmamış atalık buğdaylardan soğuk fermentasyonla ekmek yapıyor olmaları. Yani fırında ekmekler glutensiz ve glisemik endeksi düşük. Bu özel ekmekleri yaparken 9 yıldır aralıksız besledikleri kendi mayalarını kullanıyorlar. Turta Fırın'ı açmadan doğal mayalarının patentini almış Akan çifti. Patentli ekşi maya ile hazırlanan, Turta üretimi ekmekler, insülin direncini yenmeye yardımcı olduğu gibi bağırsak florasını destekliyor, gastrit, ülser, reflü gibi sindirim sorunlarının iyileşmesinde etkili oluyor. Sindirim sorunlarının giderilip bağırsak florasının iyileşmesi,  bağışıklığın güçlenmesini de sağlıyor. Ürünler, gluten intoleransı olan kişilerin dahi tüketebileceği türden. 

Akan çifti ekmeklerinde karakılçık, kavılca buğdaylarından yapılan unların yanı sıra 12.000 yıldır genetiği korunarak kuşaktan kuşağa aktarılmış 14 kromozom yapısına sahip siyez buğdayından özel taş değirmenlerde çekilmiş siyez ununu kullanıyorlar. Bu un folik asit, B1, B2, B6, B12 vitaminlerini içeriyor. Turta Fırında ekmeklerin soğutucularda 1 ila 4 derece arasında fermentasyona bırakılması ve toplamda 72 saatlik bir süreçle hazırlanmaları lezzetlerine lezzet katıyor. Mehnur-Ahmet Akan çiftinin işlerine kattıkları sevgi ve özeni de unutmamak gerekir.  

Karakılçık, siyez unlarından ekmeklerinin yanı sıra bir ciabatta ekmekleri var ki tadını kelimelerle anlatmak mümkün değil. Sıcak ekmeğe denk geldiyseniz, eve koşup üzerine tereyağ sürüp yiyin. Gerçekten böyle bir lezzet olamaz. Sonraki gün çok hafif kızartılmış halini de çok beğenirsiniz. Çıtır kabuğuna, iri gözenekli iç dokusunun kızarması da eklenince gerçekten başlı başına mutluluk sebebi olabilen bir ekmek.

Turta Fırın, Bursa'da. Bursa'da yaşıyorsanız çok şanslısınız. Yolunuz düşerse ekmek almadan geçmeyin derim. Instagram hesapları turtafirin

 

100% doğal kavılca ve karakılçık buğday unlarından yapılmış ekmekler