Gerçekten Lezzetli Bir Şeyler Yemek İstiyorsanız

Gerçekten Lezzetli Bir Şeyler Yemek İstiyorsanız

Journey, Cihangir'de Akarsu Caddesi'nde bir restoran. Gözümdeki ve gönlümdeki yerini ilk açıldığı zamandan beri korumayı başarmış nadir mekanlardan biri.  

Bir restoran en iyiler listesine girebildiyse bu bir başarıdır ama o listede kalmaya devam ettiyse bu daha büyük bir başarıdır. Malum İstanbul büyük bir şehir, kalabalık. Bu şehirde her şey hızla tükenmeye mahkum. Journey, bu hızlı tüketilme sendromuna dayanabilmiş ender bir işletme. 

Mekanı bilenler bilir. Bilmeyenler için nesi özel biraz bahsedelim. Her şeyden önce ortam, dekorasyon çok güzel. Rahat ve evinde hissediyorsun Journey'de. İstersen kalabalık bir grupla gidip üst katı kapatabiliyorsun. Dekorasyon ve rahatlık, benim kadar boğazına düşkün bir insan için küçük birer ayrıntı. Beni ilgilendiren tabii ki de ne yediğim.

Bildiğim kadarıyla Journey, yemeğe lezzet katan bazı ana malzemeleri, belirli üreticilerden alıyor. Ve yine bildiğim kadarıyla yemeklerde kullandıkları zeytinyağı Ayvalık'tan özel bir üretim. Aynı şekilde et, tavuk, kaymak, tereyağ, yumurta, yoğurt gibi malzemeleri aldıkları sabit yerler var. Zaten Journey'de yediğiniz her hangi bir yemek farkı farkettiriyor. Organik köy tavuğu diyorlarsa gerçekten öyle. Tavuk benim çok bayılarak yediğim bir şey değildir, hatta yediğim bir şey değildir. Ama Journey'de tavuk yediğimde 'Çocukken yediğimiz tavukların tadında' yorumunu defalarca yapmışımdır. 

Tavuk konusundaki seçiciliğim kuzu eti konusunda da var maalesef. Bir kendi pişirdiğim kuzuyu yerim, bir de Journey'in de dahil olduğu birkaç restoranda pişen kuzuyu yerim. Her sezon menülerinde kuzulu bir tarif mutlaka olur. Ama bütün zamanlar içinde 'Ballı Kuzu' en favori Journey yemeğidir benim için. Buradan kendilerine seslenmiş olayım, yakın zamanda Ballı Kuzu'yu menüye alın, rica ediyorum.

Bir diğer favorim lahana sarması. Şöyle diyeceğim; ben iyi yemek yapan bir gurmeyim ve benim kadar iyi yapıyorlar lahana sarmasını. Ev yemeği tarzı reçeteleri iyi yapmak zordur. Yani olur ama çok ince bir çizgidir o. En basitinden pişme süresini ayarlayamasanız esnaf lokantası çizgisine düşme riski büyüktür. Bilirsiniz şöyle bir durum vardır; iki kişiye aynı malzemeyi, aynı reçeteyi verirsiniz, aynı yemeği, aynı sürede yaparlar ama ikisinin lezzeti farklıdır. Çünkü o küçük ayrıntıları vardır tarifin. Journey o ayrıntıları bilen ve onlara dikkat eden bir yer.

Kuzu ve tavukta olduğu gibi mutlaka her zaman en az bir adet somonlu seçenek vardır Journey'de ve çok lezzetlidir. Yanına isteyebileceğiniz garnitürlerin çeşitliliği ise ayrı bir mutluluk sebebidir.

Bu restoranda pişen Arnavut Ciğeri de her yerde bulamayacağınız türdendir. Tadı damağınızda kalır, sonrasında ağırlık yapmaz, yediğinize, yiyeceğinize bin pişman olmazsınız. Salatalarını anlatmıyorum bile. Yaz aylarında  salatalardan yana kullanıyorum tercihimi hafif, basit ama bir o kadar lezzetli. Sebze ve yeşilliği nerden aldıklarını sormamışım hiç, bu hususta bir malumatım yok yani. Ama keyifle yeniyor, leziz.

Tatlı menüsü tam bir şölen, ne yeseniz güzel. Ama benim favorim fırın sütlaç. Gidip ballı kuzu ve fırın sütlaç yiyin. 'Ballı Kuzu menüde yokmuş ya..' dediğinizi duyar gibiyim. E gidin isteyin ki bir an önce koysunlar menüye :)

Böyle bir yerde kahvaltının güzelliğinden bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum. Ekmeklerini kendileri yapıyorlar öyle söyleyeyim. Bir mekan ekmeğini kendi yapıyorsa daha açık bir kalple yaklaşın, çünkü müşteriyi memnun etme peşindedir. Yediklerinizin çoğundan memnun kalacağınızın sinyallerini verir ekmek yapma çabaları. Uzun lafın kısası, sen çok yaşa Journey, hiç bozulma e mi?