Kırcaali'de Et Yiyebileceğiniz En İyi Restoranlardan Biri; Mehana Stenata

Kırcaali'de Et Yiyebileceğiniz En İyi Restoranlardan Biri; Mehana Stenata

Size Kırcaali'deki bir restorandan bahsetmek istiyorum. Kırcaali Bulgaristan'da nüfusunun yarısı Türk olan, Bulgar nüfusunun da az veya çok Türkçe bildiği bir şehir. İstanbul'dan arabayla, hudutta beklemezseniz eğer, 4 buçuk 5 saatte gidebileceğiniz cennet gibi bir yer. Kırcaali ve civarında her mevsim ayrı bir görsel şölen yaratacak doğa harikası yerler mevcut. Ben size eğer yolunuz Kırcaali'ye düşerse Mehana Stenata'ya uğramanızı tavsiye edeceğim. Mekan gündüzleri ve hafta ortası akşamlarında gayet sakin. Hafta sonları gece canlı müzik yapılıyor. Dolayısıyla restoranın iki farklı tabiatı var; çok sakin de olabiliyor, çok coşkulu ve hareketli de. Aklınızda olsun.

Son derece basit bir restoran aslında burası; salatalar, mezeler, ızgara etler, tombul köfteler ve nefis bir yoğurdu var. Yemekleri o meşhur geleneksel sırlı, toprak tabaklarda servis ediyorlar. Personel Türkçe konuşmuyorsa mutlaka İngilizce konuşuyor. Hizmet güleryüzlü ve son derece incelikli. Odun ateşinde pişmiş nefis ekmekleri var. Çay da, kahve de her şey gayet tanıdık. Yüzyıllardır birlikte yaşayan, aynı coğrafyayı paylaşan iki milletin ayrı kültürler olmadığının imzası gibi bir yer Mehana Stenata. Bu arada restoranı hala övmedim farkındaysanız. :)Durun biraz daha mekandan bahsedeyim en iyisi. Restoranın bir kapalı alanı var, bir de bahçe kısmı. Büyükçe bir alan. Haftasonları da bayağı kalabalık olabiliyor. Gözlemlediğim kadarıyla Yunanistan'dan da yemek yemeye gelenler oluyor. Haftasonları müzik ortaya karışık zaten; Türkçe, Bulgarca, Yunanca şeklinde.

Haftasonu akşam gitmeden önce rezervasyon yapmak akıllıca olabilir. Bir şekilde, bir yere oturtuyorlar ama belli de olmaz bayrama-seyrana denk gelirsiniz, belli mi olur?  Yemekler güzel bu arada. :) Mekan baraj gölü yolunda ama şehrin merkezine çok yakın zaten. Kırcaali'den çıkmadan birine sorsanız gösterebileceği ve sizin de göreceğiniz mesafede. Zaten restorana yaklaşınca özellikle kışın havadaki reçineli odun kokusundan geldiğinizi anlıyorsunuz. Yemekler de güzel. Otoparkı da var restoranın. Tek kötü yanı kalabalık akşamlarda tuvalet sırası beklemek olabilir ama o da her kalabalık mekanda kaçınılmaz bir durum. Tatlı yemeye yerim hiç kalmadı mı bu restoranda, hiç tatlı yememişim galiba Stenata'da. Hafızayı zorluyorum tatlı olarak sufle mi yapıyorlardı, taş fırında helva mı, hayal meyal gözümün önünden geçiyor ama ben tatlı yemedim hiç. Yemekler de güzel işte. www.mehanastenata.com