12 Nisan Koç Yeni Ayı

12 Nisan Koç Yeni Ayı

12 Nisan günü 05.30’da Koç burcunda bir Yeni ay gerçekleşiyor. Anın haritasında 1.evde toplaşmış dört gezegen ve Chiron’u görüyoruz. ‘Ben, benim duygularım, benim ilişkilerim, benim işim, benim yaratımlarım’ odağımızda olacak konular. Chironun da aynı yerde olması itibariyle saydığımız başlıklarla ilgili iyileştirmeler yapmak mümkün.

Pluto Venüse kare açı yapıyor. Bu açı ile pozitif anlamda şunları bekleyebiliriz; mevcut ilişkimiz ile ilgili bizim bilmediğimiz bir gerçek açığa çıkabilir, duygusal anlamda güçlü tecrübeler yaşayabiliriz. Kilo vermek için uygun bir zaman; diyete veya spora başlayabiliriz zaten yapıyorsak ve zor kilo veriyorsak bu gezegensel etkiyle kilo vermemizin hızlanması mümkün. Bazılarımız görüntülerinde değişiklik yapma ihtiyacı duyabilir. Negatif etkiler ise; kıskanç ve manipülatif bir partnerin daha da kıskanç ve manipülatif hale gelmesi, ayrılıklar, hayal kırıklıkları, duygusal taciz, finansal zorluklar, hatalarımızdan dolayı suçluluk duymak, duygusal sebeplerle aşırı yeme isteği, görünüşünden memnun olmamak. Bu son madde ile ilgili bir uyarıda bulunalım; estetik operasyonlar için uygun bir zaman değil, açı etkisini kaybedene kadar beklemekte fayda var. Fazla kiloluysak, bu sebeple depresyona girme ihtimalimiz var. Pozitif kullanım önemli, bir sorun mu var, çözüm bul, hareket et. Ayrıca geçmişte başımıza gelenler ile kendimize eziyet etme ihtimalimiz var. ‘Benim hatamdı, ben yaptım, hakettim’ şeklinde düşünceler kendi kendimizi yememize sebep olabilir. Gökyüzü enerjileri, olayların ötesine geçmemiz ve ruhsal olarak değişip dönüşmemiz için bizi destekler durumda. ‘Yaptım ama sor niye yaptım?’diyerek bahsi geçen olayda daha iyisini yapacak bilgi ve duygusal donanıma sahip olmadığımızı kabul etmek dönüşümü başlatacaktır. Kendimize şefkatli davranabilmek önemli. Ardından daha iyi sonuçlar elde etmek üzere aksiyon almak ‘hata yaptım’ enerjisinin tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır. Kendi kendimizi dövmenin bir faydası olmadığını özellikle şu son üç yıllık süreçte çok iyi kavradığımızı tahmin ediyorum. Hatayı gör, kabul et, hatanın çevresindeki tüm duygusal içeriği serbest bırak, dönüşmeye ve işleri farklı yapmaya niyet et ve aksiyon al. Aslında yöntem çok basit. Sadece insan olduğumuz için bazılarımız hatayı kabul etmek istemiyor, bazılarımız da kızgınlık, üzüntü, pişmanlık, yetersizlik gibi bazı negatif duygulara takılıyoruz. Anlamadığımız nokta hareketsiz kaldığımız sürece bu duyguların etkisi altında kalacağımız. Aksiyon aldığımızda hareketin de etkisiyle negatif duygular temizlenecek ve yerlerini pozitife bırakacaktır. Aksiyon al, hareketsizlik ölüdür ve asla çözüm değildir.

Bu arada sanatçı dostlarımız için küçük bir not düşelim; pluto Venüs karesi, kendinizi farklı bir şekilde ifade etmenizi mümkün kılacaktır. Hangi sanatla uğraşıyor olursanız olun yeni yöntemleri, kendini ifade etmenin sıra dışı yollarını denemekten çekinmeyin. Sanatsal anlamda kendi devriminizi yaratabilirsiniz.

Bir diğer önemli açı Güneş Mars sekstili. Başlatacak bir projeniz mi var? Yeni ayı takip eden bir kaç gün içinde başlatın. Gökyüzünde nefis bir başlama ve başlatma enerjisi var. Liderlik yeteneklerinizin yükseldiğini, gruplar içinde çok daha etkili olduğunuzu farkedeceksiniz. Yüksek fiziksel enerjinizi spor yaparak dengeleyebilirsiniz. Fiziksel dayanıklılık gerektiren her iş için uygun ve destekleyici bir enerji. Aynı şekilde Ay ve Mars arasında da sekstil açı var. Duygusal anlamda dengeli hissetmeye, işleri başlayıp bitirecek motivasyona, tek başımıza yapamayacağımız işler için yardım istemeye imkan veren güzel bir açı. Yeni başlangıçların desteklendiğini gösteren bir diğer açı diyebiliriz. Yardım isteyin, bazı şeyleri göreviniz olarak görmekten vazgeçip desteğe ihtiyacınız olduğunu ifade edin. Siz desteğe ihtiyacı olansanız emin olun yakınınızda destek verecek biri vardır. Gökyüzü destek verenin de işe yaradığını hissetmesini sağlayacak etkilerle hareket ediyor ;)

Duygusal yaralarımızın onarılması için de güzel etkiler var. Ancak bunun için de yardım istememiz şart. Kendinizi duygusal olarak hırpalanmış ve dağılmış hissediyorsanız terapiye başlamak için uygun bir dönem. ‘Yok o kadar kötü durumda değilim’ diyorsanız sevdikleriniz ve arkadaşlarınız ile vakit geçirmek iyi gelecektir. Partnerinizle çözülmeyi bekleyen sorunlarınız varsa harekete geçin, bir anda her şey güllük gülistanlık olmayacaktır ama hareket etmek göğsünüzde öküz oturuyor hissinin giderilmesine ve ilişkiyi düzeltmek için bir şansınızın olabileceğini görmenize imkan verecektir. Varoluş hareketi ödüllendirir.

Son günlerde Merkür ve Satürn arasında olumlu bir açı vardı. Bu açı sayesinde daha verimli çalışır durumdaydık. Detaylı inceleme ve dikkat gerektiren işlerde kolaylıkla ilerledik. Zihnimiz son derece odaklı ve planlıydı. Yeni kararlar aldık, elimizde kağıt-kalem ile hareket planları yaptık büyük olasılık. İş konusunda yakın çevremizden işe yarar tavsiyeler gelmiş olabilir. Konuşma ve iletişim konularında dikkatli ve etkileyiciydik. Öğrenciler için de verimli ders çalışabilecekleri bir etki. Bu enerji, Yeni ayı takip eden bir kaç gün de devam ediyor. Kullanalım.

Sorumluluklarımıza sahip çıkmak isteyeceğimiz bir etki de hakim gökyüzünde. Bu sebeple değişmek, büyümek, hayatımızla ilgili konuları genişletmek için plan yapmak, harekete geçmek yararımıza olacaktır.  Hareket etmekte güçlük çektiğimiz alan uzun süredir çözülmeyi bekleyen sorunları içeriyor olabilir, bu da hareket etmeyi zorlaştırabilir. O zaman başka bir konuda harekete geçmeyi seçip en azından hayatımızda hareket enerjisini başlatıp hazır hissettiğimizde esas alana geçebiliriz. Demokrasilerde çareler tükenmez;)

Korku, kaygı ve geçmiş tecrübelerin hayaletlerinin hayatımızı yönetmesine izin vermemeliyiz. Her yeni gün yeni seçimler yaparak hayatımızı olması gereken formuna evriltmek mümkün. Bunun için yapmamız gereken şey çok basit; tembelliği bırakmak. ‘Sorunumun ne olduğunu biliyor musun? Tembellik ne alaka?’ diyebilir bazılarımız. Hayatımızda tezahür eden her olumsuz durum tembellik sonucu oluşmuştur. Tembellik sadece fiziksel değildir, farklı formları vardır; düşünsel, duygusal, ruhsal, iletişimsel tembellik başlıcalarıdır. Hareket etmeyiz bedenimiz hastalanır veya gelirimiz azalır. Duygusal sorunlarımızı çözmeye yanaşmayız veya iletişim için çaba göstermeyiz bunun bedelini ilişkilerimiz öder. Ruhsallığımıza yatırım yapmayız sığ ve güdük kalırız. Düşünmeye üşeniriz, o zaman başkaları bizim yerimize her kararı alır ve uygular. Hayatlarımızın değişmesi için hep bir sihirli dokunuş bekleriz. Okumak, araştırmak, bedenimizi hareket ettirmek, çalışmak, negatif yönlerimizi temizlemek, kalbimizle bağlantıda olmak, ‘İncittiysem özür dilerim’ demek hayatlarımızı uzun vadede iyileştirir, mutluluğumuzu arttırır. Bu Yeni ay bunları başlatmak için muhteşem bir zaman. Bu Yeni ayda yeni neye başlayacağınızı bilemiyorsanız yukarıda saydıklarımıza başlayın.

Sevgi ve sağlıkla..