13 Mart Balık Burcunda Yeni Ay

13 Mart Balık Burcunda Yeni Ay

13 Martta Balık burcunda gerçekleşen Yeni ay için yeni bir dönemin başlangıcı diyebiliriz. Balık burcunun temel özelliklerini barındıran işlere başlamak için harika bir zaman dilimi olabilir. Hayal ve yaratıcılık gerektiren işler, yenilenip dönüşmemizi sağlayacak projeler, bir hayalimizi gerçekleştirmek, sonucunu kestiremediğimiz ama başaracağımızı içsel olarak bildiğimiz işlere girişmek gibi.

Bu Yeni ayın özellikle Venüs ve Neptüne yaptığı açılarla son derece yaratıcı ve romantik etkiler aldığını söylemeliyiz. Ceres ve Chironun da Koç burcunda kavuşumda olmasını yaralarımızı sevgiyle sarma zamanı olarak değerlendirebiliriz. Ruhsal olanın önem kazandığı, şifalanma isteğimizin artacağı zamanlardan geçiyoruz. Özellikle 19-27 derece aralığında İkizler, Başak, Yay ve Balık burçlarında kişisel gezegenleri ve önemli noktaları olanlarımızın güçlü şekilde etkileneceğini söyleyebiliriz.

Astrolojik yeni yıldan önceki son Yeni ay olması bu Yeni ayı ayrıca önemli kılıyor. Seneyi kapatmak üzere yapılması gerekenleri yapmak için son derece uygun.

Balık burcunda gerçekleşen bu gökyüzü dizilimi, odağımızı zihinden kalbimize indirmemiz gerektiği mesajını veriyor. Yeni ay saatinde Güneş, Ay, Venüs, Neptün Balık burcunda stelyum yapıyor. Bu sebeple kalbe inmek için çok uygun bir zaman dilimi. İç sesimize kulak vermemiz gerekiyor. Venüs ve Neptünün kavuşuyor olması, pek çoğumuzun gündeminde ilişkilerin başrolde olmasına sebep olacak. Buna platonik olanlar ve kimselere anlatamadığımız duygularımız da dahil. Yeni ayın hemen öncesinde 10 Martta Güneş ve Neptün tam kavuşum yapıyorlar. Bu güçlü kavuşum hayatımızla ilgili önemli aydınlanmalara sebep olabilir. Neptünün karanlık yanının yalanlar, aldatmalar olduğunu göz önünde bulunduracak olursak Güneş ile yapacağı bir kavuşumun pek çok yalanın, aldatmanın, kandırmacanın su yüzüne çıkıp görünür olmasına sebep olacağını söylemeliyiz. Ayrıca bu dönemde gördüğümüz rüyalara da dikkat etmekte fayda var. Rüyalarımız aracılığıyla önemli mesajlar almamız da söz konusu.

İlişkilerin pek çoğumuzun gündeminde olacağını söyledik. Platonik olanların da gündemimizi meşgul edeceğini söyledik. Bunun yanı sıra kendimizle olan ilişkimiz de önem kazanacak. Bunu şu şekilde açıklamak isteriz; aşkı sıklıkla bir duygu durumu olarak açıklarız ve hep başka bir varlığın mevcudiyeti söz konusudur. Göz ardı ettiğimiz çok önemli bir husus da aşkın bir bilinç durumu olduğudur. Hayatın her anında aşk duygusunu hissedebilmek çözümsüz gibi görünen pek çok sorunun çözülmesini sağlayabilir. Bu bağlamda, Yeni ayın getirdiği farkındalıkla çok daha yüksek bir bilince ulaşmanın kapılarının aralanacağını söylemeliyiz. Aralanan bu kapıdan geçip ilerleyebilmek için bilinç düzeyimizin yükselmesini dilemek ve bunun için hayatın içinde bilinçli farkındalıkla hareket edip aksiyon almamız önemli. Balık burcu aynı zamanda eterik olanla, enerjilerle de ilgilidir. Kovada üç, Balık burcunda dört gezegenle bu Yeni ay, yüksek bilinç temasını fazlasıyla destekliyor. Zodyağın son iki burcu olan Kova ve Balık burçları eterik olanla ilgilidir. Bu noktadan hareketle özellikle bu Yeni ay günlerinde yüksek enerjilerle titreşmemiz önem kazanıyor. Nasıl yapacağız bunu? Basit bir şekilde sevgi, neşe, kutlama, şükür, huzur gibi pozitif enerjiler içinde bulunarak. Korku, kızgınlık ve öfke benzeri negatif enerjilerden uzak durarak. Hayatımızla aşk yaşıyormuşuz hissi ile hareket ederek doğru tavır içinde olabiliriz. Yüksek bir enerji ile titreşiyor olmak, isteklerimizi kendimize çekme konusunda en büyük destekçimiz olacaktır. Hayatımızda her ne istemiyorsak değiştirmekte fayda var. Bu bizi yoran insanlar, angarya işler, bizi desteklemeyen davranış şekillerimiz, huylarımız, duygularımız olabileceği gibi gereksiz eşyalar da olabilir. Hayatınızda her neyi tezahür ettirmeyi istiyorsanız ona odaklanın. Dikkatinizi işe yaramayan tüm duygu, düşünce ve davranışlardan uzak tutun. Kendinizi başkaları ile kıyaslama, başkaları ile yarış içinde olma hatasına da asla düşmeyin. Bu senin hayatın, Ayşe’nin Ali’nin hayatına benzemesine gerek yok. Kendinizi sizi ve hayallerinizi destekleyen insanlarla destekleyin. Enerjinizi isteklerinize odaklayın.

Pek çok insanın şu zaman dilimindeki en büyük dileği pandeminin bitmesi. Gökyüzündeki bu Yeni ay dizilimi, hepimizin son bir yıldır içinde olduğu duruma, yaşadığı zorluklara bir cevap gibi aslında. Balık bırakmakla, akışta olmakla ilgilidir. Bu gökyüzü, zihnimizin tüm virüslerini bırakmamız için bir fırsat olabilir. Bağlı ve bağımlı olduğumuz, farkında olmadan sürekli beslediğimiz fikirleri, korkuları, beklentileri bırakmak nasıl olurdu sizce? Sizce de büyük bir özgürleşme sağlamaz mıydı? Evlere kapalı kalmaktan, maskelerin ardında olmaktan mutsuz ve şikayetçiyiz. Özgürlüğümüzün kısıtlanması bizleri mutsuz ediyor. Zihnimizde bizi kısıtlayan düşünce kalıplarımızın farkında mıyız acaba? Son bir senede hayatımızda olanlara baktığımızda gördüğümüz nedir? Şöyle söylemeliyim ki, hayatımızda olan kafamızdakinin aynısıdır. Bütün yetersizlik ve kendi kendimizi kısıtlama duygularımızı pandemi olarak tezahür ettirmiş olabilir miyiz?

Bu Yeni ayla birlikte hayatlarımızda bahar temizliği yapmanın en uygun zamanı. Hayatımızdan, kafamızdan çıkaracağımız her düşünce ve davranış ilahi olanın hayatlarımıza dokunuşta bulunması için yer açacaktır. Pek çoğumuz pandemi sürecinde, kaybetmekten en çok korktuklarını kaybetti, pek çoğumuzun başına en korktuğumuz olaylar geldi. Hala hayattaysak ve nefes alıyorsak şimdi harekete geçmemiz için en uygun zaman. Son 1/2/3 senede hayatlarımızda her ne olduysa, neler tecrübe ettiysek artık bir özet çıkarma zamanımız gelmiş olabilir. Olaylar bize ne öğrettiyse bunları hayata geçirip yola yeni özelliklerimizle devam etme vakti gelmiş de geçiyor olabilir.

Bu arada hatırlamamızda fayda görüyorum; zodyağın son burcu olan Balığın olduğu yerde ego yoktur, gurur veya kibir yoktur. Ego bizi katı tutar, çünkü sağlıksız ego korkular aracılığıyla varlığını sürdürür. Korkular zihnimizin yarattığı kontrol sübaplarıdır.  Egomuz değişmemizi istemez. Değişecek olursak egomuz yıkılabilir, yok olabilir. O, bunu istemez. Egomuz varlığını sürdürebilmek adına esnememizi engeller. Oysa ki esnemediğimiz yerde kırılmamız kaçınılmazdır. Kırılmamak için egoyu bir kenara bırakıp değişmeye ihtiyacımız vardır.

Bu Yeni ayın tüm burçlara büyüme fırsatı sunduğunu söyleyebiliriz. Etki almak için illa yukarıda saydığımız burçlarda ve derecelerde gezegeniniz olmasına gerek yok. Her birimizin haritasında her burç vardır. O burçlarda gezegeninizin olup olmaması sadece ve sadece etkilenme derecenizi belirler. Bu Yeni ay, her birimiz için yepyeni bir hayatın tohumlarını atıyor olabilir. Eskiyi ne kadar bırakabilirsek, yeniye o oranda yer açılacaktır. Karma temizliği için de uygun bir zaman. Yapmamız gereken bırakmaya niyet etmek.

Mars, Yeni aydan hemen önce Boğa burcundan İkizler burcuna geçti. Kişisel doğum haritanızda Mars hangi eve düşüyorsa orada hareket bekleyebilirsiniz. İkizler burcundaki Mars Boğada olduğu gibi hareketsiz kalmayacaktır, hareket ettirmek isteyecektir.

Son bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Pandemi bitsin istiyoruz, evlerde kapalı kalmayalım diyoruz da bedenimiz ne durumda? Yediklerimize dikkat ediyor muyuz, bedenimizi hareket ettiriyor muyuz? Bu alanlarda da durum değerlendirmesi yapmamız için uygun zamanlar. Unutmamalıyız ki sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Kalın sağlıcakla..