18 Ocak Yengeç Dolunayı

18 Ocak Yengeç Dolunayı

18 Ocak gece 02.00 sularında Yengeç burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Genel etkileriyle çevremizdeki insanlarla huzur içinde yaşamak için gösterdiğimiz eforun ödülünü alacağımız bir Dolunay. Diğer yandan birilerine karşı düşmanca duygular içindeysek de huzurumuzun kaçacağı bir dönem olabilir. Tartışmalardan ve her türlü negatif duygudan uzak durmakta genel olarak fayda var. Dolunaya giden günlerin pek çok konuda belirsizlikler ve bekleme durumları içermesinden dolayı pek çoğumuz huzursuz duygular içinde olacağız. Hatta Dolunay öncesinin Dolunay gününden daha gerilimli olacağını söylemek mümkün. Gezegenler arası etkileşimin neleri haber verdiğine beraber bir göz atalım.

Güneş Pluto kavuşumu, bir şeyin doğru olmadığı şeklinde bir hissiyatınız varsa bu dönemde düzeltin. Bu kötü bir alışkanlık da olabilir. Bırakmak ve yerine iyi bir alışkanlık koymak için güzel zamanlar. Alışkanlıklar, takıntılar, gizli davranış kalıplarımız temizlenmek istiyor olabilir. Dedikodu, manipülatif tavırlar, entrikalar, güç oyunları bu dönemde kesinlikle faydadan çok zarar getirir.  Takıntılı hareketlerden, sevdiklerimizi sorgulamaktan uzak durmak en doğrusu. Bu tip tavırlar yakın ilişkilerimizde probleme neden olabilir. Eşimizi/sevgilimizi gizli gizli takip ediyor, telefonunu, e-postalarını filan karıştırıp bunu da normal görüyorsak, acilen vazgeçmemiz gereken bir davranış olduğunu söylemek gerekir. Bazılarımız bu konularda dramatik olaylarla karşılaşabiliriz. Geri çekilip olaya uzaktan bakabilirsek doğru bir tavır içinde olmadığımızı ve bunu niye yaptığımızı da anlayabiliriz. İlişkilerdeki sorunlarla, eksikliğini hissettiğimiz duygularla kaçak yöntemlerle savaşmaya çalışmak çözüm getirmez, olayları daha da içinden çıkılmaz yapar. Mesela eşinizin ilgisizliğinden şikayetçiyseniz şüphelenip dedektif gibi peşine düşmek yerine konuşun. Belki işinde sıkıntı yaşıyor, belki başka bir derdi var. Bir de bu açıdan düşünün. Bu arada bu dönemde evlerimizde kalabalık yapan ıvır zıvırları atmak da ruhumuza iyi gelecektir.

Gelelim Ay Pluto karşıtlığına; bu transit sırların açığa çıkmasına, duygusal çatışmaların görünür olmasına sebep olmak gibi bir özelliğe sahiptir. İçinde olmak istemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz. Ayrıca değer verdiğimiz şeyleri kaybedip üzülebiliriz. Duygularımızın güçlü olacağı bir dönem. Çevremizdekileri kontrol etme ihtiyacı özellikle bazı karakterler için kaçınılmaz olabilir. Duygu kontrolü ile ilgili sorunu olanların yardım almaları iyi olur. Aşırı sahiplenen, manipülatif, kıskanç tavırların kökeninde ne olduğunu bulmak gerekir. Duygularımızı kontrol etmekle ilgili sorunlarımızı gözden geçirerek olgunlaşırız. Bir de özellikle Dolunay günü, derinlerde gömülü korkularımızın, öfkemizin açığa çıkması ile reaktif olacağımızı hatırlatmak isterim.

Ay Pluto transiti ile ilgili şu uyarıyı da yapmakta fayda var; manipülatif etkiden dolayı bazen satın almak istemediğimiz bir malı satıcının satış yeteneğinden sebep satın almış bulabiliriz kendimizi. Venüs de retro, Dolunay günü bir kaç gün öncesi ve sonrası alışverişe gitmemekte, ağzı iyi laf yapıyor görünen satıcıdan en baştan kaçmakta fayda olabilir. Ya da o satıcı sizseniz de bilemiyorum artık, hayırlı işler :D

Venüs Uranüs üçgeni, bazılarımızın hayatına yeni aşk olasılıklarını getirebilir. Bu ilişkilerin kalıcı olmayacağı ve devam ettiği süre boyunca sorun çıkaracağı konusunda uyaralım. Tehlikeli olabilecek ilişkilere de ayrıca dikkat. Bu açıya ek olarak zaten Venüsün retro olduğunu hatırlatmakta fayda var. Retro demişken, Venüs bu konumdayken Uranüsten aldığı üçgen açı, geçmişte kalmış ilişkilerin yeniden canlanması ihtimalini veriyor. ‘Seviyorsan git konuş’ lafını hakkıyla uygulamaya dökecek bir gökyüzü söz konusu. Kavuşum halinde olmasalar da hem Jüpiterin, hem Neptünün Balıkta oluşu enerjileri yumuşacık bir formda tutmaktadır. 

İlişkisi olanlar bir yandan ilişkilerini hala masaya yatırıyorken diğer yandan hayatlarına renk katma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Duygusal dünyanızda değiştirmek istediğiniz bazı alışkanlıkları değiştirmek, belki de geçmiş bir ilişkiden tamamen özgürleşmek için uygun bir zaman. Hele ki karşınızdaki insan sizi, sizin onu önemseyip merak ettiğiniz kadar düşünmüyorsa bırakın gitsin. Bu iş için bu transitten iyisini bulamazsınız. Venüs retrosu bittiğinde de hayatınızda yepyeni bir sayfa açarsınız, şahane olur. Kısa süreli bir etki olsa da durumunuza uyan senaryoyu hayata geçirin derim.

Ay Neptün üçgeni, sanatsal faaliyetlerden keyif alacağımız bir etki. Sanatın bir dalıyla profesyonel olarak ilgilenenler ilham perilerinden esinlenerek güzel eserler yaratabilir, daha önce üzerinde çalıştıkları projelerden sonuç alabilirler.

Tam Merkür Satürn kavuşumu, mart başında gerçekleşmezden önce bu iki gezegenin birbirine yaklaştığı bir dönemden geçiyoruz. Negatif mi pozitif mi etkileyeceği tamamen bizim yaklaşımımıza bağlı olan bir transit. Düşünme şeklimiz düzenli ve disiplinli olup pek çok işi şu günlerde roket hızıyla halledebileceğimiz gibi, modumuz düşüp karamsar hissederken gündelik işlerimizi bile yerine getirmekte zorlanmamız söz konusu olabilir. Pozitif etkilerini pratik düşünme şekli, disiplinli bir zihin, detaylara özen gösterme, dikkatli olmak, az ve öz konuşmak, iş için seyahat etmek olarak sıralayabiliriz. Negatif etkilerini ise bulanık düşünme, çözüme değil soruna odaklanmak, eleştirmek, detaylarda kaybolmak, olaylara at gözlüğü ile bakmak, sosyal olarak izole olmak, konuştuğumuzda kırıcı olmak veya kırıcı konuşmalara maruz kalmak olarak sıralayabiliriz. Tam kavuşumdan önce yakın bir orb içinde hareket eden bu iki gezegenin olumlu etkilerini kullanıp pek çok işi hızlıca halletmek akıllıca olacaktır. Alacağımız yeni kararlar, yapacağımız planlar ile yeni bir dönemin başlangıcını inşa etmekte olduğumuzun farkında olalım.

Merkür ve Uranüs arasındaki kare açı, olaylar ve gelişmeler ile heyecan duyacağımız veya gergin hissedeceğimiz bir dönemi işaret ediyor. Zihinsel gerginlikle nasıl başa çıktığımız kim olduğumuza kalmış. Esnek olmayı tavsiye ederim. Beklenmedik olaylar karşısında gerilmek yerine akışla gidebilmek yararımıza olur. Bazılarımız bazı konularda kendimizi beklenmedik olayların ortasında bulup beklenmedik iç görüler elde edebiliriz. Merkür geri hareketine başlamışken gerçekleşen bu transit, hayatlarımızda küçük ayarlamalar yapma yoluna gitmemizi gerektirecektir. Bu küçük ayarlamaları yaparak ileride isteğimiz doğrultusunda yol alabilmeyi garanti altına almış oluruz. İletişimle ilgili konularda, resmi yazışmalarda, makine ve araç kullanırken dikkatli olmamız yararımıza olacaktır.

Merkürle Chiron arasında Dolunay anında gerçekleşen bir sekstil açı var. Neyi görmezden geliyorsak, baskılıyorsak, unutmaya çalışıyorsak bırakalım açığa çıksın ve şifalansın. Eğer konu biriyle ilgiliyse konuşun, yüzleşin ya da affedin ve bırakın gitsin. Veya bir hatadan dolayı kendi kendinize kızma durumunuz varsa yine bırakın, bu sefer kendinize biraz şefkatli olun. Hayatlarımızda her ne oluyorsa şükür içinde olabilmenin daha iyi olayları kendimize çekeceğini unutmamamız iyi olur.

Mars Neptün karesi, olaylardan veya bizi yoran konulardan kaçmak istememize sebep olacaktır. Kendi köşemize çekilmek bir süreliğine iyi gelebilir. Bazılarımız için de yaptığımız bir hatayı düzeltmek için çabalama getirebilir. Suçluluk duygusu ile hatalarımızı düzeltmenin peşine düşmemiz de söz konusu olabilir. 

Jüpiter ve Kuzey Ay düğümü arasındaki kare açı, hayatlarımızda ayar yapma zamanlarını işaret etmektedir. Sorumluluk ve hedeflerimizi gözden geçirmek iyi olur. Doğru planlama ve zamanlama ile zenginlik ve bolluk yaratmamız kolaylaşabilir. Dikkatimizi lüks, statü benzeri konulardan hedeflerimize yöneltmemiz yararımıza olur.

Transitlerden bağımsız olarak bu Dolunayda, Merkür ve Venüsün geri hareket ediyor olduğunu aklımızda tutmakta ve harcamalarımıza dikkat etmekte fayda olacaktır. Alacağımız ödemelerde gecikme olabileceği gibi giderlerimizde beklenmedik artış ve genel fiyat artışları söz konusu olabilir. Gerilemelerin Oğlak burcunda oluşu gözümüzü cüzdanımızdan ve yatırımlarımızdan alamamamıza sebep olacaktır zaten. Dikkatsiz harcama eğiliminde olanlar için bir kez daha uyarmış olalım.

Bu Dolunay itibariyle Ay Düğümlerinin İkizler Yay aksından Boğa Akrep aksına geçtiğini, bir buçuk yıllık bir enerji alanının kapanıp bir diğerine geçiş yapıldığını da hatırlatmak isterim. Enerjilerin dışa dönük, fazla akışkan, hızla değişen, dışarıdaki herkese odaklı doğası, biraz daha fazla bireyselliğe, ben ve benim olana, içe dönmeye, yerleşik olmaya dönecek. Boğa aksını para ve geçim odaklı konuşuyoruz çoğunlukla. Para ve sahip olduklarımız dışında öz değer duygumuz, hayatımızda en önemsediğimiz kavramlar, sevdiklerimiz öne çıkacak önümüzdeki bir buçuk yıl boyunca. Kendine değer veriyor musun, senin için ne çok önemli, hayatındaki insan kalbini dolduruyor mu, sen onun kalbini dolduruyor musun, ailene sahip çıkıyor musun, köklenmek senin için ne anlam ifade ediyor? Kuzey Ay Düğümü İkizlerdeyken ne kadar havai, günübirlik, vurdumduymaz yaşadıysak, Kuzey Ay Düğümü Boğa'ya geçtiğinde tam zıddı durumlar söz konusu olacak, ayaklarımız yere basacak, hayatlarımızı, alışkanlıklarımızı ele alma ihtiyacı duyacağız. Kuzey Ay Düğümü Boğa yorumu için buraya tıklayınız.

Sağlıcakla kalın..