19 Aralık İkizler Dolunayı

19 Aralık İkizler Dolunayı

19 Aralık günü sabah saatlerinde İkizler burcunun 27 derecesinde  bir Dolunay gerçekleşiyor. 1-7 aksında gerçekleşen bu Dolunay, ben ve sen temaları üzerinde çalışıyor. İçinde bulunduğumuz şartlar dahilinde hayatımızdaki önemli ilişkileri masaya yatırıyor olabiliriz; sevgilimizi, eşimizi olabileceği gibi, iş ortağımızı veya çalışma partnerimizi de değerlendiriyor olabiliriz. Gerçek şu ki karşımızdaki insan her kim olursa olsun, dönüp dolaşıp kendimizi didikliyor olacağız. Siz iyisi mi, en baştan kendinizi masaya yatırın. Herhangi bir ilişkide sorun varsa, ‘Ben neyi yanlış yaptım?’ sorusunu sorup cesurca cevaplayabilmemiz önemli bu dolunayda. Belki çok öfkeli, sabırsız, karşı tarafa söz hakkı vermeyen, bencil, ilgisiz, her sorunda diğerini suçlamayı seçen bir karakteriz ya da  tam tersi aşırı verici, diğerinin her dediğini yerine getirmeye çalışan, kendi öz-değerinin hiç farkında olmayan, fazla mülayim bir yapıdayız. Her iki ucun da ilişkilerde sorun yarattığını anlamak gerek. İşin aslına bakarsanız tam bir yeni yıl öncesi dolunayı var kapıda. Yıl içinde neleri doğru yaptık, ilişkilerimizi iyi yönettik mi, kendi değerimize sahip çıktık mı, kendimize iyi davrandık mı, isteklerimizin ne kadarını gerçekleştirdik, eşimizle durumumuz nedir, ona yeterince değer verdik mi, yanılgı içinde miydik, doğru mu değerlendirdik şeklinde pek çok soruya cevap arayacağımız bir Dolunay olacağa benziyor. Detaylara birlikte göz atalım.

Venüs ve Ay arasındaki 150lik açı, herkesin her şeyine koşturmaktan helak olduğumuzu farkettirecek gibi görünüyor. Jüpiterin Ay ile yaptığı trine, Güneşle yaptığı sekstil açılar sosyalleşmek için uygun bir etki yaratıyor. Dışarda sosyalleşmek istemesek bile aile içinde keyifli zaman geçirmek söz konusu. Bekarlar yeni birileri ile tanışma fırsatı bulabilirler, ancak şunu eklemeliyim; gökyüzündeki yerleşimler karşımıza çıkacak kişilerin bizim duygusal ihtiyaçlarımızı giderme konusunda yeteneksiz veya isteksiz olabileceğini söylüyor. Ayrıca Dolunay günü Venüs'ün de bir buçuk ay sürecek retro hareketine başladığını hatırlatmak gerekir. Yani yeni kişiler konusunda dikkat etmek akıllıca olur.

11-25 Aralık tarihleri arasında etkisini hissettiren Venüs Pluto kavuşumu, aşka, sevmeye, sevilmeye olan ihtiyacımızı arttırıyor. Bekarsak veya mevcut ilişkimiz ruhumuzu tatmin etmiyorsa bu transitin etkisini daha da derinden hissedebiliriz. Hayatımızda bizi mutlu edecek, koşulsuz sevilmiş hissettirecek bir eşe olan ihtiyacımız tavan yapacak veya çoktan yaptı. İçimizdeki boşluğu ve açlığı doldurmak üzere bir eş/sevgili bulmak için büyük bir arzu duyuyor olmamız ihtimal dahilinde. İki küçük not düşmek isterim buraya; içimizde bir boşluk varsa bu sadece bizimle ilgilidir ve de bu boşluğu birileri ile doldurmaya çalışmak sadece probleme sebebiyet verir. Diğer taraftan Venüs-Pluto transitinin enerjisi ile aşırı sahiplenici ve kıskanç davranma ihtimalimiz olabilir. Eşimizi veya sevgilimizi gizli gizli takip etmek hoş değil ve bir açıklaması olamaz. Niye bunu belirtiyoruz? Çünkü bazılarımız bu tip davranışlara yönelebiliriz. Evli veya uzun süreli ilişkisi olanlarda aldatmalara imkan veren bir enerji söz konusu. Bir diğer olasılık ise bu transit etkisinde bizim için doğru olmayan insanlara çekilmemiz de mümkün olabilir. Uygun olmayan derken ne kastediyoruz? Negatif, tehlikeli, suça meyilli ya da uyuşturucu bağımlısı olabilir.

Diğer taraftan Chiron ve Venüs arasındaki 72lik açı da şifalanması gereken bazı ilişkilere fırsat veriyor gibi. Ancak bunun için çaba göstermemiz gerekmektedir. İlişkide neyi yanlış yapıyorsak, tavrımızı doğrusu ile değiştirmemiz gerekiyor. Bazılarımız için ‘Seviyorsan git konuş’ durumları söz konusu olabilir. Mars ve Chiron arasındaki trine de bu tip ilişkisel sorunlar için yüreklendirici bir etki yaratıyor. Dolunay günü Mars’ın Güney Ay Düğümü ile yaptığı açı ise konuşmadan söyleyeceklerimizin hepsini düşünmemizi salık veriyor, geçmiş hatalara yer yok diyor. Sizin için geçerliyse bu söylediklerim, konuyu biliyorsunuz ve ne demek istediğimi anladınız demektir.

Pluto Kuzey Ay Düğümü ile trine açı yapıyor. Meali; cesurlar cesaretlerinin ekmeğini yiyecekler. Konular çeşitli olabilir, yani bu transitin sizin haritanızı nasıl etkilediği önemli. Karşılaştığımız insanlardan fayda görme ihtimalimiz yüksek. Bu açı çerçevesinde biz birilerine yardımcı olabiliriz. İhtiyaç sahiplerine maddi, manevi destek vermek için de uygun enerjiler var. İhtiyaç sahiplerinin bilgisi önümüze gelebilir. Yardım edene yardım edilir sözünü her zaman hatırlayın. Karnı aç birinin karnını doyurursun ve senin başka bir müşkülün görünmeyen bir el tarafından giderilir. Bu arada mevcut sorunlarımız için hayal gücü ve yaratıcılığımızı kullanarak çözümler üretmemize destek veren açılar mevcut gökyüzünde. ‘İçinde bulunduğum durum çözümsüz’ diyerek karalar bağlamamızın hiç anlamı yok. Biraz fikir jimnastiği ile her derde bir çözüm üretilebilir. Dolunayı takip eden gün gerçekleşen Merkür Uranüs üçgeni de zihnimizin sıra dışı şekilde çalışmasına ve mevcut problemler için beklenmedik kişilerle, beklenmedik karşılaşmaların süreçlerimize katkı sağlamasına sebep olacaktır. Yeter ki zihnimiz açık olsun ve çözüm üretmeye gücümüzün yettiğine inanalım.

Ay ve Hygeia asteroidi arasındaki üçgen açı, duygu durumumuzun sağlığımızı büyük ölçüde etkilediğini hatırlatacak bizlere. Duygusal olarak stabil olamıyorsak, sürekli inişli-çıkışlı bir duygu durumu içerisindeysek bu durum sağlığımızı önemli ölçüde etkiler. Kızgınlık, öfke, kıskançlık, korku, üzüntü gibi duygular, bedende rahatsızlıklara sebep olur. Hastalıkla uğraşmak istemiyorsak biraz zahmet edip duygu durumumuzu elden geçirmemiz faydalı olacaktır.

Bu arada her Dolunayda olduğu gibi ağzımızdan çıkan kelimelere dikkat etmemizde fayda var. İletişim kurarken seçtiğimiz kelimelerle karşımızdakini kırabiliriz veya gönlünü hoş tutup onarıp besleyebiliriz. Yukarıda söylediğimin bir benzerini söyleyeceğim yine; biz kelimelerimizle karşımızdakinin kendini iyi hissetmesini sağlarsak birileri de aynısını bize yapacaktır. Varoluşun bizi nasıl hoş tutmasını istiyorsak biz de aynı şekil davranmalıyız.

Son aylardaki gökyüzü hareketleri çok ilginçti; aile hayatını düzenle, işine önem ver şeklinde mesajlar aldık. Sırada  ilişkilerimiz varmış. Bu Dolunayda da onları düzenleyeceğiz gibi görünüyor. Kalbimizi kıble yapmayı başarabildiğimiz sürece yanlış adım atma ihtimalimiz yok. Bütün korkuları, kaygıları, kızgınlıkları bir kenara koyup hangi ilişkimizi düzeltmemiz gerekiyorsa aksiyon alma zamanlarındayız. Biz bir koyduğumuzda, varoluş beş koyacak. Yani Venüsü, Chironu, Plutosu ile kısacası tüm desteğiyle arkamızda olacak. Nasıl yaparız, nasıl düzeltiriz bilemediğimiz ilişkilerimiz şifalanacak, enerjiler kolaylıkla akacak. Evren diyor ki; sen yola çık, yol açık.