21 Aralık Satürn Jüpiter Kavuşumu

21 Aralık Satürn Jüpiter Kavuşumu

21 Aralık günü sadece kış mevsimine geçmeyeceğiz, tarihi diyebileceğimiz bir olay gerçekleşecek; Satürn ve Jupiter gezegenleri 0 derece Kova burcunda kavuşum yapacaklar. Bazı astrologların söylediği gibi gerçekten Kova çağının başlangıcı mı bu tarih, bilemem. Ancak her birimizin hayatında bir dönemi kapatıp yeni bir dönem başlattığı garanti. Pek çoğumuz ‘bir şeylerin’ yeni yapılış biçimlerini bulacağız, hatta belki bulduk ve uygulamaya aldık bile. Bu ‘bir şeyler’ pek çok konuda olabilir. Günlük yaşam alışkanlıklarımız, kişilik özelliklerimiz, iş yapış biçimlerimiz, para kazanma yöntemlerimiz, ilişkilerimiz bunların başlıcaları. 

Satürn astrolojide eli sopalı öğretmen olarak görülür, çünkü bizi disipline etmeyi ister. Disipline etmek isteme nedeni de sapla samanı ayırt etmemizi, büyümemizi, bilgelik kazanmamızı istemesidir. Kişisel olarak gelişmemizi istemektedir özünde. Kişisel gelişim denen şey de, kalbini kıblen yapabilmekten geçer. Satürn bunun peşindedir. Satürn senin çok paranla ilgilenmez, doğru para kazanmanla, paranı iyi işlere kullanmanla ilgilenir mesela. Bu örnek üzerinden düşünerek, Satürnün bize ne yaptığını ama ne yapmak istediğini anlayabilirsin.

Pek çoğumuzun önüne bu dönemde atması gereken adımlar bir bir çıkarılacaktır. Korkularımız veya derslerimizi almamış olmamız nedeniyle bu adımları atmakta tereddüt etmemiz ihtimaller arasında. Son 3 yılda hayatın bize öğretmek için çabaladığı konuyu derinlemesine anladıysak ödülümüzün de kapıda olduğunu bilelim. Ama dersimizi almadıysak hala Satürnün bütünleme sınavlarına tabi olabiliriz. Tabi bu durumdan ne kadar ve hangi konularda etkilendiğimiz astrolojik haritamıza göre değişir. Oğlak, yengeç, kova, balık burçlarında güneşi, ayı, yükseleni olanların biraz daha fazla etkileneceklerini söyleyebiliriz.

Gökyüzünde gerçekleşecek olan bu kavuşum gerçekten Kova çağının başlangıcı mı bilmiyoruz ama toplumsal düzlemde büyük bir uyanışa sebep olacağı garanti. Bu kadar büyük bir gökyüzü olayından mümkün olan en büyük faydayı sağlayabilmemiz için olaylara nasıl yaklaştığımız önemli olacaktır. Öncelikle olaylara, sorunlara olan yaklaşımımızı tarafsız şekilde değerlendirebilmeliyiz.  Derdimiz üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? Nasıl bir tavır içindeyiz? İçimizde bir yerlerde kaynayan bir öfke veya keder kazanı mı var? Kime veya neye karşı bu duygular? Kayıplarımızla mı ilgili, yüzleşmek istemediğimiz gerçeklerle mi ilgili? Ya da başka bir durum mu var? Eğer kendimizi bir kapana kısılmış gibi hissediyorsak bu duruma bakış açımızdaki bir tıkanıklık mı, takmakta ısrarcı olduğumuz bir at gözlüğü mü sebep oluyor? Öncelikle bu soruları cevaplamaya istekli olmamız gerekiyor. Kabul etmeliyiz ki bu dünyaya yiyip içip uyumaya gelmedik. Soruları dürüstlükle cevapladıysak hangi yöne gideceğimiz konusunda da bir içgörü edinmişizdir. Bu hayattan elde etmek istediğimiz şey, her ne ise o yöne doğru bir adım atabilmemiz önceliklidir. İş mi istiyorsun peşine düş, sağlık mı istiyorsun çaba göster, hareket et, düzgün beslen, seviyor musun git konuş. Örnekler çözüm için gerekli tavrın basitliğini özetliyor sanırım.

Şöyle bakmakta da fayda var; seni bugüne kadar bu duruma hapseden kişilik özelliklerin neydi? Çok mu tembelsin, çok mu korkaksın, çok mu vizyonsuzsun, çok mu kibirlisin? Kim olduğunu biliyorsun. Satürnün senin zenginliğinle, sağlığınla, evliliğinle derdi yok. O sadece değişmeni ister, ruhsal olarak tekamül etmeni ister. Sen de bu tekamül için yaratıcı bir yol bul. Spor mu yapamıyorsun, sabah 1 saat erken uyan. Denedin konu spor olunca uyanamıyor musun? 3 tane alarm kurmayı dene; biri yanında çalsın, diğeri banyoda, üçüncüsü spor ayakkabılarının hemen yanında. Sağlıksız beslenmekten vazgeçemiyorsan radikal bir hareket yap, evdeki bütün abur cuburu at, sağlıklı abur cubur var mı araştır, sağlıklı tarifler dene. Sigarayı kendi başına bırakamıyorsan destek al. ‘Keşke böyle elle tutulan bir sorunum olsaydı’ diyenleri duyar gibi oldum. Mesela çok kibirlisin diyelim; bu huyundan kurtulmadığın sürece bu hayatta neler kaybedebileceğini düşün. Bu sebeple 10 sene, 20 sene sonra duyacağın acıyı hayal etmeye çalış. Değer mi? Hiç sanmam. Bunu kişiliğinin her negatif yönü için deneyebilirsin. Kendine basit sorular sorman yeterli ‘Sana katkısı var mı? Zararı ne? Bu özelliğinden vazgeçmek, farklı hareket etmek sana ne kazandırır?’ Bu basit soruları cevaplayıp hareket ederek kendi küçük aydınlanmamızı yaratabiliriz. 

Bu arada bu iki gezegenden Satürn kısıtlar, Jüpiter genişletmek ister. İkisinin kavuşum yapması, akıllıca genişlemeyi başarabilmek demek sanırım. Her neyin peşindeysek aklımızı kullanmak durumundayız. Plan, program, konuları masaya yatırmak, projeyi kusursuzlaştırmak için gerekli düzeltmeleri yapmak. Proje bir iş olabileceği gibi dediğim gibi kendimiz de olabiliriz. İstediğin her ne ise ona ulaşmak için gerekli her şeye sahip misin? İnce ayarları yaptın mı? Kökten bir değişime hazır mısın? Gökyüzündeki bu kova enerjisi ile hiç bir bireyin aynı kalmayacağı garanti. Önemli olan ne kadar değişmeye hazır olduğumuz.