24 Temmuz Kova Dolunayı

24 Temmuz Kova Dolunayı

24 Temmuz günü sabahın erken saatlerinde Kova burcunun birinci derecesinde güçlü etkilere sahip bir Dolunay gerçekleşiyor. Başlarken aslında her Yeni Ay ve her Dolunay için geçerli bir bilgi vereceğim ama nedense bu Dolunayda etki daha büyük ve muaf olan kimse yok gibi. Doğum haritanızı önünüze alın ve Kova burcunun birinci derecesinin hangi eve düştüğüne bakın, sonra son zamanlardaki gündeminizi ve hayatınızı gözden geçirin. Mevcut sorunlarınız veya hayatınızın gidişatını değiştirebilecek görmeniz gereken etkiler açıkça ortadadır.  Bu bilgiyi de verdikten sonra astrolojik evlerin konularını da buraya not edelim. 

1. Ev: Ego, benlik, dış görünüş

2. Ev: Sahip olunanlar, gelir

3. Ev: İletişim, dil, teknoloji, kardeşler, kuzenler, komşular, temel eğitim

4. Ev: Aile, aile evi, besleyen ebeveyn(sıklıkla anne), kökler, atalar

5. Ev: Hobiler, eğlence, yaratıcılık, çocuklar, hayattan keyif almak

6. Ev: Sağlık, iş, gündelik yaşam, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yardımcılar

7. Ev: Evlilik, iş partnerleri, kontratlar, açık düşmanlar

8. Ev: Miras, başkalarının parası, eşin gelirleri, cinsellik, okült uygulamalar, transformasyon

9. Ev: Din, yüksek öğrenim, yabancı dil, ticaret, ikinci eş

10. Ev: Sosyal statü, kariyer, destekleyen ebeveyn (sıklıkla baba)

11. Ev: Kişisel hedefler, arkadaşlar, gruplar, sosyal sorumluluk ve yardım projeleri

12. Ev: Rüyalar, bilinçaltı, sırlar, gizli düşmanlar, kendini baştan yaratma

Dolunay haritasını incelemeye Kuzey Ay Düğümü Satürn üçgeniyle başlayalım. Bu destekleyici açının, uzun zamandır çözmek için çabaladığımız sorunlarımıza çözüm bulabilmemiz için gerçekleştiğini ve hatta imdadımıza yetiştiğini dsöyleyebiliriz. Evet bazılarımızın kemikleşmiş ve çözüleceğinden umudu kestiğimiz sorunlarının çözülmesi için gelen bir destek söz konusu. Hayat amacımıza ve muhtemel geleceğimize yönlenebilmemiz  için Satürnün destek vermesi gibi algılamak mümkün. Sabırlı, çözüm odaklı bir yaklaşım ve bizden yaşlı veya otorite konumunda olan kişilerin tavsiyeleriyle, çözülmeyeceğine inandığımız pek çok sorunun üstesinden gelme şansımız olacaktır. Bu açı özünde , biraz daha olgunlaşmamıza ve olayları, sorunları biraz daha farklı bir gözle görebilmemize imkan vermektedir. İnsan olarak en büyük görevimizin evrilmek, kendimizin daha iyi bir versiyonu  haline gelmek olduğunu düşünecek olursak, bu açı bir problem ile ilgili uzun zamandır harcadığımız mesainin, konu hakkında kafa yormamızın bir meyvesidir aslında. Sıklıkla kucağımıza gökten düşmüş gibi görünen şanslı bir durum, bir kazanç, bir rastlantı sadece ve sadece hakkıyla yerine getirdiğimiz bir sürecin meyvesidir. Bu açı da pek çoğumuz için uzun zamanlı çalışmalarının sonuçlarını göreceği bir dönemi işaret ediyor.

Gökyüzünde gerçekleşen her önemli açının destekleyicileri olduğunu belirtmekte fayda var. Merkür Pluto karşıtlığı da böyle bir açı.  Değişim ve dönüşümün gezegeni Plutonun iletişimin gezegeni Merkür ile yaptığı karşıtlık da, yukarıda bahsettiğimiz üçgen açıya güzel bir destek verebilir.  Zihinsel olarak odaklanmak, araştırmak, kafa yormak yepyeni anlayışlar edinmemizi mümkün kılabilir. Diğer taraftan zihinsel, sözel veya yazılı olarak bir rekabet içine girmek mümkün. Zihinsel düzlemde güç savaşları içine girmek bazılarımız için kaçınılmaz olabilir. Unutmamak gerekir ki bazen olgunlaşmak, diğerleri ile çatışmayı, her isteğe, her talebe boyun eğmek yerine dik durmayı gerektirir. Her ne kadar zıtlaşmaları tetikleyecek bir enerji olsa da partnerimizle aramızdki sorunların üzerine gitmek için güzel bir enerji. Enerji güçlü olduğu için daha fazla konuyu su yüzüne çıkarmak, daha derine inmek mümkün olur. Bu sebepten ilişki danışmanlığı almak veya terapiye gitmek için de uygun enerjiler. Çözemediğiniz konular için destek almakta fayda olabilir. Bu enerjiyle ilgili özellikle ikili ilişkiler konusunda  dikkat edilmesi gereken bir mevzu var; enerji ve üste çıkma isteği o kadar güçlü ki, diğerine karşı çok da ahlaklı olmayan taktikler kullanarak, güç kullanarak, yani aslında manipüle ederek dediğimizi kabul ettirme, hatta arkasından oyun çevirerek üstün gelmeye çalışmak mümkün. Böylesi bir hareketin geçici bir zafer yaratacağını, yaptığımız taktiksel davranışların farkedilmesiyle daha büyük sorunlarla karşılaşacağımızı söylemekte fayda var. Kişisel düzlem için konuştuğumuz herşeyin makro düzlemde de mümkün olduğunu düşünerek her bilgiyi akıl süzgecinden geçirmek yararımıza olacaktır. 

Kuzey Ay Düğümü ve Venüs karesi, içinde bulunduğumuz ilişkide ısrarcı olarak hayat amacımızı ıskaladığımızı fısıldıyor olabilir kulağımıza.Aileye karşı duyduğumuz sorumluluğun veya rutine binen ilişkimizin kendimizi baskı altında hissetmemize yol açtığını düşünüyor ve içten içe öfkeleniyor olabiliriz.  İsteklerimizi, beklentilerimizi ifade etmek çözüme ulaşmamızı sağlayacak önemli bir adım olabilir. Statüko bozulacak diye durduğumuz yerde durmaktan bugüne kadar bir fayda görmedik. Mantıklı olmak, aksiyon almak, kendi değerlerimize sahip çıkmak doğru yol olabilir. Çevremizdeki insanların bizi engellediği gibi bir hisse kapılmamız ihtimal dahilinde. Ancak tam tersi şekilde, olan herşey bizi yürümemiz gereken, hayat amacımıza giden yola yönlendiriyor olabilir. İçimizde kaynayan cadı kazanı gibi duyguların esiri olmadan salim kafa ile düşünmeyi başarabilmemiz işlerimize kolaylık getirecektir. 

Uranus ve Satürn arasındaki kare açı, ruhsal olarak gelişmemizi engelleyen kapalı yapıların sonlanacağını işaret ediyor. Özgürlük için duyulan isteğin artışı eskiden, kalıplaşmış olandan, kısıtlayandan uzaklaşıp yeniye yönelmemizi kolaylaştıracak gibi görünüyor.Çok daha özgürlükçü, değişim-dönüşüm arzulayan bir duygu durumu içinde olmamız muhtemel. İsteklerimizi yerine getirebilmek adına yeni yeteneklerimizin açığa çıktığını fark edeceğiz. Yıllarca emek verdiğimiz ve bizim için doğru ilişki olduğunu düşündüğümüz ilişkilerin çatırdadığını şaşırarak görebiliriz. Yeni sosyal ortamlara girebilir, kendimizi stresli durumlar içinde bulabilir, ne yapacağı belli olmayan insanlarla karşılaşabiliriz. Rutinlerimizin hızla değiştiği bir dönemden geçtiğimizi eklemek gerekir. Bu şartlar altında ani değişen olaylar karşısında çabucak düşünüp doğru kararı verip doğru adımı atabilmek önemli.

Neptün Pluto altmışlığı, ruhumuzun derinliklerine bakmamız konusunda dayanılmaz bir istek duymamıza sebep oluyor. Aslına bakarsanız bizi sarmalayan, yaşamımızı oluşturan maddi dünya ve egomuz çok büyük bir değişimi mümkün olduğunca yumuşak, ancak son derece devrimci şekilde gerçekleştiriyor. Direndiğimiz oranda acı çekiyoruz, yoksa yumuşak açılar bizim maksimum konfor ile değişmemizi isterler. Her zaman söylediğim gibi; direnmiyorsak kare veya karşıt açılar bile üzemez bizi ama direnirsek üçgen ve altmışıklarla bile üzülme, strese girme ihtimalimiz vardır. 

Merkür Neptün üçgeni, yazmak, yaratmak, müzik, dans yani içinde yaratıcılık, uyum ve ritim olan her şeyin bize fayda vereceği, ruhumuzu besleyeceği bir dönemden geçiyoruz. Bahsettiğimiz alanlardan birinde profesyonel olarak üretiyorsanız hayal etmek ve çalışmak için bolca zaman harcamaktan çekinmeyin. Elde edeceğiniz sonuç gerçekten tatminkar olacaktır. Uzun zamandır üzerinde çalıştığınız projelerin son dokunuşlarını yapmak için harika zamanlar. Özellikle profesyonel olarak bu dallarda çalışıyor olmaya gerek yok. Hobi olarak yazmak, dans etmek, müzik yapmak ruhumuzun derinlerine erecek ve derinden değişmemize imkan verecektir. Ayrıca ne yaparsanız yapın bir şaheser yaratma bilinciyle yapın. İster yemek yapın, ister çiçek dikin, farketmez. Ayrıca bu günlerde çocuğunuzla vakit geçirmek, resim yapmak, şarkı söylemek, kitap okumak, onun kendini herhangi bir araçla ifade etmesine yardımcı olmak ileriki yıllarda işine yarayacak ifade yetenekleri edinmesine imkan tanır. Bu enerjiyi çocuklarınızla özellikle kullanın, ileriki yıllarda herkesin zorlanarak geçtiği dönemlerde ekmeğini yersiniz, mesela ergenlikte..

Jüpiter Venüs karşıtlığı döneminde partnerimizden gerçekçi olmayan beklentiler içine girebiliriz.  Sonucunda da hayal kırıklığı ve kızgınlık yaşarız. Ayrıca mevcut ilişkimizden bunalma ve uzaklaşma ihtiyacı içine girebiliriz. İlişki çerçevesinde fazlaca masrafa girme ihtimalimiz var. Sonuç olarak yine de memnun olmayabiliriz. Aynı şey iş ilişkileri için de geçerli. Bir işle ilgili yüksek beklentiler içine girip istediğimiz sonucu alamayabiliriz. 

Jüpiter Mars karşıtlığı hırslarımızın peşinden koşmamıza, zor görevlerin üstesinden gelmemiz için çabalamamıza, sorunları ortadan kaldırmak için güçlü bir itilim duymamıza imkan verecektir. Rekabetin olduğu ortamlarda, doğru adımları atarak başarı elde etmemiz mümkün. Diğer taraftan fazla ve büyük riskler almamız, taraflar arasındaki fikir ayrılıkları, harekete geçerken aşırı iyimserlik işin patlamasına sebep olacaktır. Jüpiter Mars karşıtlığında rekabet iyi sonuç vermeyebilir. Takım olmak, beraber çabalamak çok daha iyi sonuçlar elde etmeyi mümkün kılar. Bu arada spora başlamak için uygun bir enerjidir. 

Kuzey Ay Düğümü ve Mc arasında altmış derecelik bir açı var. Bu açı, doğru zamanda doğru yerde olma kapasitemizi arttırıyor. 

Dolunay anının haritasında yükselen yengeç burcunda ve de Pluto ile bir karşıtlık açısı yapıyor. Bu şu anlama geliyor; birebir ilişkiler önem kazanacak. Yakın ilişkiler transforme olacak. Çok büyük ihtimal partnerlerin birbirinden beklentileri değişecek. Zaten zorlayıcı olan ilişkiler ise sonlanacak. Plutonun alçalan ile kavuşumu, başka bir ilişkinin başlama ihtimali yüksek, ancak bu dönemde başlayacak ilişkilerin kalıcı olma ihtimali yok gibi. Açıkça düşmanlık yapan birine karşı alınacak tavır, bundan sonra bu tip kişilere nasıl davranacağınız konusunda emsal teşkil edecektir. Bu tip kötü niyetli insanlara karşı takınılacak tavır, eğer daha önce cevap vermeyen bir yapınız varsa pozitif bir etki yaratacaktır. Kendiniz için ayağa kalkmanızda fayda var. Diğer yandan daha önce insanların ilişkilerini, hayatlarını, para kazandıkları işlerini bozacak tezgahlar çevirdiyseniz veya bu tezgahlara alet olduysanız geçmiş olsun diyelim, çünkü geçmişte her ne yaptıysanız şimdi geri ödeme alma zamanındayız. Başkalarının hayatına her nasıl zarar verdiyseniz, aynısının kendi başınıza geleceğinden emin olabilirsiniz. İlişkilerinizde, işinizde aşağılanma, güç savaşları, itibar kayıpları, acı, her türlü cezaya hazır olun. Plutonun bu Dolunay ile verdiği start öyle ufak tefek bir hasarla atlatılamayacaktır. Plutonun işi bittiğinde bir hayli değişiklik gerçekleşmiş olacaktır.

Gökyüzünde gerçekleşecek gezegen yerleşimlerinin etkilerinin yanı sıra, Kova Dolunayı bol bol sosyalleşme, ilgi alanınıza giriyorsa bol bol partileme, değişik insan grupları içine girme ve eğlence getirecektir. Uzun bir kış ve pandemi döneminin ardından herkesin en çok ihtiyaç duyduğu şey biraz gevşeyebilmek aslında. Dolunay döneminde Jüpiterin konumu bohem insanlarla karşılaşma ihtimalimizi arttıracaktır; eğlenceye düşkün, büyük olasılık varlıklı, ancak tembel olabilirler. Yine bu Dolunay, farklılıklara hoşgörüyle yaklaşan bekarların karşısına başka ülkelerden, başka dinlerden veya başka kültürlerden partnerler çıkarabilir. Uzun vadede ne istediğinizi bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çok fazla yiyip içmek kilo almaya, ayarsızca para harcamak ileriki aylarda para sıkıntısına yol açabilir. Aman dikkat. Özgürlük ihtiyacımızın arttığı bir dönemde olduğumuzu, Kova etkisiyle bilginin ve araştırmanın çok büyük önem taşıdığını belirtmeden geçmeyelim. Okumak, araştırmak, ihtiyaç olan bilgiyi farklı kaynaklardan öğrenmek önemli. Hayatlarımızı yeniden yapılandırdığımız zamanlardan geçiyoruz. Yarın nasıl bir hayat yaşamak istiyorsak bugünden yatırım yapmak durumundayız. Kova zekayla, kafayı kullanmakla ilgilidir. Eğlenmek güzel, ancak diğer taraftan hedeflerimizin önündeki engelleri nasıl temizleyeceğimizi de düşünüp planlamalıyız. 

Herkese iyi eğlenceler. Aşk ve ışıkla kalın..