4 Aralık, Yılın En Önemli Tutulması

4 Aralık, Yılın En Önemli Tutulması

4 Aralık günü, sabah saatlerinde gerçekleşecek Güneş Tutulması, 11.evde Yay burcunda küçük bir stelyum ile tezahür ediyor. Baş rollerde Güneş, Ay, Merkür, Güney Ay Düğümünün yanı sıra Vesta ve Vulcan asteroidleri var. Yaydaki stelyumdan ölümün tanrısı olarak bilinen Hades’e 150lik bir açı söz konusu. Bazılarınızın ‘Eyvah’ dediğini duyar gibi oldum. Panik yok. Ay, Güneş, Satürnden Hades’e yönlenen bu açı bize kendimizde her neyi değiştirmemiz gerekiyorsa yaratıcı bir şekilde dönüştürmemizi fısıldıyor. Kişiliğimiz, duygularımız, korkularımız, inançlarımız, bizi kısıtlayan bütün duygu ve şartlanmalarımız ve en önemlisi atalarımızdan getirdiğimiz, genetik mirasımızda kayıtlı her ne varsa, ölmesine izin vermemiz gerekiyor. Bize hizmet etmeyen bütün düşünce-davranış kalıplarımızın ve duygularımızın dönüşmesi için yaratıcı bir yol bulmamız gerekiyor. Bize iyi gelmeyen davranış şekilleri, kişilik kalıpları ve duyguların sağlığımıza da zarar verdiğini söylemek mümkün. En sık rastlanan sorun üzerinden konuşursak stres sağlığımızı kötü etkiler. Yani stres çözülmesi gereken bir sorundur. Ya stres yaratan nedeni ortadan kaldırmak gerekir veya stresle baş etmemizi sağlayacak yöntemler öğrenmek, hayatımızı stresi azaltacak şekilde düzenlemek yerinde bir davranış olur. İster yoga, meditasyon benzeri ruhsal ve bedensel gevşeme sağlayan bir yöntem öğrenin, ister müzikle, dansla ilgilenin hayatınıza biraz eğlenceli aktivite katın, komedi filmleri izleyip gülün veya sevdiklerinizle daha fazla kaliteli zaman geçirin, ailenizle, dostlarınızla sık sık bir araya gelin. Bunlar yapılabilecekler. Bir de şu var güneş ve ay dendiğinde bizim kim olduğumuzdan bahsediyordur astroloji haritası yeni içimizdeki eril ve dişil yönlerimizden. Bu tutulmada gökyüzü içimizdeki eril ve dişile bakmamızı söylüyor. Biz kimiz? Kimliğimiz ne kadar köşeli? İçimizde öldürmemiz gereken karanlık yönlerimiz var mı? Bugüne kadar toplum bizi onaylasın diye neler yaptık, genel normlara uymak için oluşturduğumuz sahte bir karakter yaratmış olabilir miyiz?Tüm bunların ölme zamanı gelmiş olabilir. 150lik bir açı bizi karşıtlık kadar zorlamaz ama tatlı da değildir bu açının etkisi. Sorunumuz nedir diye derinlemesine düşünme ve başka bir insana dönüşme zamanı şimdi ama biraz yaratıcılıkla.. Aynı yorumları Güneşin ve Ay’ın Uranüsle arasındaki açı üzerinden de yapabiliriz. Sinirlerimiz biraz gergin olabilir, en son söylenecek şeyi en başta söylemeye meyilli hissedebiliriz. Durum buyken Venus ve Uranüs arasındaki korunaklı açı bize gergin enerjimizi sanata, müziğe, yaratıcı bir aktiviteye yönlendirmemizi söylüyor. Merkür ve Uranüs arasındaki açı, zihnimizi ajitasyondan uzak tutmak için yeni şeyler öğrenmeye yönlendiriyor.

11.evdeki bir tutulma bize hedeflerimizi, özlemlerimizi masaya yatırmamız gerektiğini hatırlatır. Gelecekten beklentimiz nedir? Beş yıl sonra, on yıl sonra kendimizi nasıl bir tablonun içinde gördüğümüzü sorar bize. Hayatımızın orta yaşları için hedefimiz nedir? Başkalarından aldığımız sevgi, kendimizi nasıl hissettiriyor? Bunun dışında sosyal çevremizde bir değişiklik söz konusu olabilir. Bazen bu ilgi alanlarımız değiştiği için de gerçekleşebilir. Uzun yıllar belli bir arkadaş  grubu ile haftada birkaç kez dışarı çıkıp gezip eğlendikten sonra bundan artık keyif almadığımızı farkedip daha sakin aktivitelere çekilebiliriz. Her gece dışarı çıkmak yerine kitap okuyarak vaktimizi değerlendirmek daha cazip hale gelebilir. Arkadaşlarımızı da daha fazla okuyan insanlar arasından seçebiliriz. İşin aslına bakarsanız Ay Düğümleri burç değiştirmeden önce gerçekleşen önemli bir tutulma bu. Ay düğümlerinin İkizler-Yay aksındaki yolculuğu sırasında pek çoğumuz çeşitli etkiler alarak değiştik. Hiç birimiz 2020 Mayısında olduğumuz insan değiliz. Değerlerimiz, önceliklerimiz, dünyaya bakışımız kökten değişti. İçsel olarak derin değişimler yaşadığımız halde alışkın olduğumuz hayatlarımıza tutunmaya çalışıyor olabiliriz. Varoluş diyor ki; ‘Tanıdık olduğu için tutunmaya devam ettiğin her şeyi değiştir’.

11.evdeki toplaşmanın içinde bir de Vesta ile Vulcan asteroidleri var. Vesta 11.evin girişinde, Vulcan çıkışında konumlanmış. Ne demek? 11.ev toplum, toplumsal olaylar, gruplardı. Bu iki asteroid bu evde toplum olarak inançlarımızı, neleri putlaştırdığımızı sorgulatacak, neyin toplumun en yüce hayrına olacağını düşündürtüp bu yönde bir hareket başlamasına sebep olacaktır. Vestanın bulunduğu noktadaki görüntüsü bir nevi kurtuluş temsilcisidir. 11.evde Vulcan ise benzerleri ile birleşmek, benzer olmayan her şeyden ayrışmayı getirir.

Haritanın IC noktasından Uranüs geçiyor, tutulmanın da etkisiyle büyük değişiklikler söz konusu olabilir. Ülke genelinde para piyasalarını ilgilendiren önemli bir gelişme gündeme gelebilir. Tarım, hayvancılık alanlarında yeni düzenlemeler olabilir. Bireysel düzlemde ani iş veya ev değişikliğinin yanı sıra hayatı kökünden değiştirmeye sebep olacak bir karşılaşma da söz konusu olabilir.

Güneş Merkür kavuşumu nedeniyle dikkatimiz iletişim üzerinde olacak. Gruplar içindeki iletişim trafiğinin artacağını söylemek mümkün. Konuşulacak, toplantı yapılacak, kararlar alınacak bir dönem olacak. Merkürün Ayla kavuşumu da, düşüncelerimizin, sözlerimizin duygularımızla çokça karışmasına sebep olacaktır. Bir söylediğimiz bir söylediğimizi tutmayabilir. Ağzımızdan çıkanlara dikkat etmekte fayda var.

Tutulmadan birkaç gün önce Güneş ve Satürn arasında bir sekstil açı gerçekleşiyor. Bu açı bize sabır, sebat ve çalışma ahlakı veriyor. Hedeflerimize doğru yol almamız için güzel etkiler hakim. Ciddi veya zorlu görevler için uygun bir zaman. Otorite konumundaki kişilerin onayını kazanma konusunda uygun günler. Çok çalışmanın ödülünü kazanmak mümkün. Her ne kadar tutulma kalabalıkları temsil eden 11.evde olacak olsa da, eğlence ile vakit harcamak pek çoğumuza zaman kaybı olarak görünecek. Ay ve Satürn arasında gerçekleşen sekstil ise partnerimize ve ailemize karşı koruyucu bir tavır ile yaklaşmamıza sebep olacaktır. Onların ihtiyaçları ile ilgilenmek, evde vakit geçirmek hoşumuza gidecektir. Ay ve Neptün arasındaki kare açı, hissetmek ve uydurmak arasında gidip gelmemize sebep olacak. Bazı şeyleri görmek istediğimiz gibi görme ihtimalimiz var. Bazılarımızın karşımızdaki insanı, hayalimizde yarattığımız insan olarak görüp aşık olma ihtimalimiz var. Haritanız Ay Neptün karesinden etkilenmiyorsa, Venüsün romantizm ve aşk arayanlar için güzel bir açısı olduğunu hatırlatmalıyım. Kendini çekici hissetmenin garanti olduğunu söyleyebilirim. İstediğiniz ilişkinin peşinden gitme konusunda hem özgüveniniz yüksek olacak, hem de ilişki için doğru insan konusunda son derece seçici olacaksınız. Mevcut ilişkisinde sorun yaşayanlar, partnerinizle çözülmesi gereken sorunların kolaylıkla çözüldüğüne şahit olacaksınız. Kısa süreli ama etkili bir transit.

Aynı şekilde bir diğer kısa süreli transit Venüs Neptün sekstili. İlişkilerde affetmek, ikinci bir şans vermek temalarını öne çıkarır. Pek çoğumuz daha iyi kalpli ve yardımsever hissederiz. Bireysel düzlemde yavaşlamak, kendimizi şımartmak, kendi başımıza kalıp güzelce kafa dinlemek için şahane bir açıdır. İyi değerlendirirseniz bir günde, bir hafta tatil yapmış kadar enerji depolarsınız.

Venüs Pluto kavuşumu ilişki durumumuza göre değişik duygular yaşamamıza sebep olabilir. Partnerimizi kıskanabiliriz, ilişkide manipüle etmeye veya edilmeye açık olabiliriz. Cinsiyetimizden bağımsız etrafımızdaki kadınlar bizi kontrol etme peşine düşebilir. Çok derin duygular içinde olabiliriz. Eşimize veya karşı cinsten birine derin duygular beslediğimizi fark edebiliriz. Partnerimiz sayesinde kendimizi güçlü hissetmek mümkün. Para konularında önemli kararlar almak, çok güçlü insanlarla iş ve para konularında pazarlık içinde olmak söz konusu olabilir.

Mars Pluto arasındaki sekstil açı, istek ve hedeflerimizin peşinden koşacak güç verir. Hedefe odaklı şekilde atılması gereken bütün adımları atıp hedefe ulaşana kadar da istikrar içinde ilerleriz.

Mars ve Jüpiter arasındaki kare açı da yeni projelere başlamak, isteklerimiz doğrultusunda plan program yapmak konusunda destekleyici olacaktır. Bu güzel etkiyi en iyi şekilde kullanmanın yolu konumuz her ne ise etraflıca düşünmek ve stratejik olmaktan geçer. Düşünmeden hareket etmeyin, düşününce de beklemeyin. Tutulmadan sonraki 15 gün özellikle çok kıymetli enerjiler barındırıyor.

Mars ve Neptün üçgeni yaratıcılığımızı arttırıp ruhumuzun ince taraflarını ortaya çıkaracaktır. İlişkilerde romantizm tavan yapabilir. Hanımlar, çiçek almaktan haberi olmayan partneriniz size çiçek alıp küçük sürprizler yaparsa şaşırıp arkasında sebep aramayın. Mars Neptün karesindendir. Transitin etkisi geçince normale döner. Yine bu transitin etkisiyle yumuşak ve ilgili tavırlarla karşımızdakinin kalbini kazanmak kolay olacaktır, ancak ilişkiyi aynı tatlılıkla sürdürmeye niyetimiz yoksa o toplara girmemek, karma yaratmamak iyi olur. Meditasyon, spiritüellik, astroloji gibi başlıklar ilgimizi çekecektir. İnsan hakları, yardım kurumları gibi etkinlikler içinde yer almak isteyebiliriz.

Gökyüzü beklenmedik kısıtlamaları işaret ediyor diyebilirim. Genel olarak tansiyonun yükseldiği zamanlar kapıda gibi görünüyor. Hayatlarımızın içinde işlemeyen yerlerin nereleri olduğunu ve nasıl değiştirebileceğimizi açıkça görebileceğimiz etkiler alacağız. Tutulmanın haritası sıkıntılı noktaları işaret ederken çözümleri de önümüze koyuyor.

Kuzey Ay Düğümünün aldığı açılar, kaderimizde olana giderken ilahi akışın içinde değişip dönüşmemize izin veriyor. Kendi içimizdeki derin ruhsallığı farkedip içine dalacak cesareti bulabileceğimiz enerjiler söz konusu. Kontrol altında tutmaya çalıştığımız korkularımızın dönüşebileceğini görmeye başlıyoruz. Gerçek potansiyelimizin bize görünür olmaya başladığı zamanlar.