5 Kasım Akrep Burcunda Yeni Ay

5 Kasım Akrep Burcunda Yeni Ay

5 Kasım’da günün ilk saatinde Akrep burcunun 12. derecesinde bir Yeni Ay gerçekleşiyor. Sabit gezegenlerle bezeli, kadersel olaylara gebe bir gökyüzü. Bazılarımız için unutulmaz bir Yeni Ay veya bu Yeni Ay sebebiyle unutulmaz bir Kasım ayı olabilir. Bu Yeni Ayı tanımlamak için kullanılabilecek en uygun kelime çok derin olduğu. Pek çoğumuz bu Yeni Ayın ardından hayatlarımıza aynı kişi olarak devam edemeyeceğiz gibi görünüyor, çünkü o bir Akrep Yeni Ayı. Aynı zamanda Ay ve Güneş Uranüsle tam bir karşıtlık içinde. Akrep burcundaki Alphecca sabit yıldızının da işin içinde olduğunu söyleyip neler bekleyebileceğimize geçelim. Pozitif anlamda enerjimizin arttığı bir etki söz konusu olabilir. Bu enerji fazlalığı ile değişim ihtiyacımız da artacaktır. Şaşırmamıza sebep olacak kişi ve olaylarla karşılaşabiliriz. Ani ev veya lokasyon değiştirmeler olabilir. Hayatınızdaki kadınlar sizi bırakabilir; bu eşiniz, sevgiliniz olabileceği gibi evdeki bakıcınız da işi bırakabilir. Bazılarımız için ayrılıklar söz konusu. Bazılarımız bu ayrılığın geldiğinin farkındaydık belki ama bazılarımız için ani olabilir. Birilerinin vereceği motivasyon ile rejime veya detoksa başlayabiliriz. Negatif düzlemde ise evle ilgili ani beklenmedik sorunlar, taşınma söz konusuysa transport ile ilgili aksamalar, evde su ile ilgili arızalar, kadınlarla tartışmalar, aile içi kavgalar, yardım aldığımız kişilerle ani tartışmalı iş bırakmalar, güvenliğimizle ilgili problemler, ani değişiklikler olabilir. Yeni Ayın Alphecca sabit yıldızı ile kavuşması nedeniyle sırların beklenmedik şekilde ortaya çıkması, skandallar, planlı ifşalar söz konusu olabilir. Skandallar yoluyla ünlenen insanlar olabilir. Ama şaşkınlık verecek şekilde bu skandallar, kişilerin repütasyonuna bir zarar vermeyecektir. Bazılarımız yaptığımız iyi işlerle gündeme gelip takdir ve övgü kazanabiliriz. Hukuksal konularla, partnerlerle, komşularla sorun yaşamak mümkün. Düşmanların el altından karalama kampanyaları yürütmesi ve onlara rağmen kazanmak söz konusu. Uygun olmayan ilişkilere çekilmek, aldatmaların ortaya çıkması, seks skandalları bolca olabilir. Artistik işler yapanlar başarılı eserler ortaya koyabilirler. Kadınları ilgilendiren konularda başarı elde edilebilir.

Yeni ay dördüncü evde gerçekleşiyor. Özgürlük ihtiyacı yüksek olduğu halde evde kalmayı ve kabuğuna çekilmeyi, dinlenmeyi tercih edenler çok olacaktır. Evde kalıp kabuğuna bile çekilemeyenleri de anlatalım; Yeni ayı takip eden hafta sonunu evde biriken işleri bitirmek üzere kullanmak isteyebiliriz. Sonraki günlerde tempomuz arttığında bu fedakar davranışın faydasını göreceğimizi de söylemeliyim. Temizlik, çamaşır, ev alış-verişi, yemek yapmak, evden fazlalık ayıklamak ne gerekiyorsa yapın. Başarabiliyorsanız kendi kendinize de vakit geçirmek için biraz zaman ayırın ya da en azından evin bütün yükünü tek başınıza yüklenmediğinizden emin olun. Bazılarımız için öfke patlamaları da söz konusu olacaktır, tedbiri önceden almakta fayda var. Her işe sen koşmak istemiyorsan ev halkına iş bölüştürmek akıllıca olur. Ev ile ilgili yaşayabileceğimiz olaylar tamamen haritamıza bağlı, ev değiştiren olabileceği gibi beyaz eşya değiştiren de olabilir. Merkür retrosunda bozulan eşyaların tamir olmayacağını öğrenip yenisini almak söz konusu olabilir. Bazılarımız ise aile hayatımızı yeniden şekillendiriyor olabiliriz. Ayrılık gibi bir olay yaşanmıyorsa da çocuklar evlenerek veya okul için evden ayrılmış olabilir, biz de onların yokluğuna alışmaya çalışıyor, yeni bir düzen kuruyor olabiliriz. Ya da ailede tekrarlayan karmik hikayeler varsa bir yenisi ile karşılaşabiliriz. Hikaye her ne ise tarafımızdan anlaşılmayı bekliyor olabilir. Kadının güçlenmesine, bireyselliğine dikkat çeken bir gökyüzü var. Kendimiz, kızlarımız, çevremiz için aksiyon alma ihtiyacı duyabiliriz. Kolektif bilinçte kadınla ilgili şartlanmaların değişmesi için bir hareket başlayabilir. Evde oluşabilecek bir gerginliği önlemek için odağımızı yaratıcı faaliyetlere, sanata, hobilere, varsa çocuklara, sevgiye, aşka, sevdiğimizle hoşça vakit geçirmeye çevirmekte fayda olacaktır.

Merkürün Mars ile kavuştuğunu göz önünde bulundurursak tüm yazılı ve sözlü iletişimlerimizde kavgadan uzak durmakta, kullandığımız dile dikkat etmekte fayda olacaktır.

Akrep burcunda gerçekleşen bu Yeni ayda dikkatimizi karşıt burcu Boğa’ya çevirdiğimizde iklimsel sorunları göz önünde bulundurarak yaşamsal ihtiyaçların şimdiden temin edilmesi akıllıca olacaktır. Uzmanların bu kışın zorlu ve soğuk geçeceği öngörüsünde bulunduğunu hatırlatıp hem Boğa, hem de Akrep ile ilgili ihtiyaçların temininin yaşamsal önemde olduğunu söylemek gerekiyor. Yani aynen eski insanlar gibi davranıp kış için yiyecek, yakacak stoklamak, ağır kış şartlarına karşı evimizin ve aracımızın bakım ve onarımını şimdiden yapmak, kışlık kalın giysiler temin etmek ne kadar önemliyse ağır, karanlık ve uzun bir kıştan duygusal durumumuzun negatif etkilenmemesi için gerekli hazırlıkları da yapmalıyız. Meditasyon, yoga, dua gibi aktiviteler günlük rutinimizin bir parçası mı, hayat zorlaştığında negatif tepkiler vermek yerine neler yapabileceğimizi biliyor muyuz? Zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı mıyız? Sevdiklerimiz yakınımızda mı? Güvenilir dostlarımız var mı? Tüm bunlar bu kış çok önemli olacak.

Ayrıca bu Yeni ay dönemi ve takip eden sürecin değişip dönüşmek için çok uygun bir zaman dilimi olacağını söylemek uygun olur. Eğer gerekli çabayı gösterirsek aynı bir zümrüdü anka kuşu gibi küllerimizden yeniden doğma ihtimalimiz var.

Yeni ay öncesinde gerçekleşen Merkür Pluto karesinden de bahsedelim. Bu enerji bizi yanlış anlamalara açık bir hale getiriyor. Bu sebeple karşımızdakine aynı google gibi davranarak ‘Bunu mu demek istedin?’ diye sormaktan çekinmememiz yararımıza olur. Hatta bunu geçmişte yaşanmış olayları bugün değerlendirmek durumunda kalırsak da uygulamalıyız. Ben böyle algıladım geçmişte ama gerçekten bunu mu demek istedi? Hepimizin önce kendimize sonra karşımızdakine sormamız gereken sorular olabilir. Hepimiz hayatlarımızı zannettiğimiz şeyler üzerinden yaşarız ve yanlış kanılarımız nedeniyle istediğimizden çok uzak bir hayatın içinde olabiliriz. Bir arkadaşımız için ‘Görüşmek istese arardı’ diye düşünüyoruzdur, belki aynısını o da bizim için düşünüyordur. Gökyüzü bazı durumları, yanlış bakış açılarını düzeltmemiz gerektiğini hatırlatıyor gibi.

Bu Akrep Yeni ayında kendimize sıkça hatırlatmamız gereken bir konu da dünyaya elimiz boş gelip boş gittiğimizdir.  Esas olan tek şey burada neler yaptığımız ve edindiğimiz olumlu, bizi geliştiren, büyüten tecrübelerdir. Akrep sezonu boyunca hareket etmeden düşünmek de işimize yarayacaktır. Hislerimiz hakkında konuşmaktan da büyük fayda sağlarız. Yani yapmamız gereken konuşmamız gerektiğini düşündüğümüz şeyleri konuşmak değil, kalbimizdekileri konuşmaktır. Yüzeysellik hiç işe yaramaz gökyüzünde Akrep temaları hakimken. Derine gitmekle dağları yerinden oynatmak, asla yapamayacağımızı düşündüğümüz işleri yapmak mümkün olabilir. Samimiyet ve derinlik esastır.

Yeni aydan önce 1 Kasım tarihinde gökyüzünde Merkür ve Jüpiter arasında bir üçgen açı gerçekleşiyor. Ne getirir? İyimserlik ve iyi haberler getirir. Araştırmak, okumak, sosyalleşmek için güzel bir zamandır. İleriye dönük algıların açık olacağı, içgörünün sıklıkla nokta atışı olacağı bir zaman dilimini işaret eden bu transiti plan, program yapmak üzere kullanabiliriz. Ofisimizi ve hatta bütün hayatımızı temizlemek için de uygun bir dönemdir. Bazı gezegensel açılar itibariyle pek çoğumuzun hayatlarında bir devir kapanıyor ve yenisi için hazırlık içindeyiz. O zaman gelsin hayatı temize çekmeler :D Jüpiterin 7.evde olması romantik ilişkilerde veya ortaklıklarda da şansımızın açık olduğunu gösteriyor. İşle ilgili pazarlık süreçleri ve sözleşmeler için güzel bir etki söz konusu. Atılacak doğru adımlarla mutluluk getiren olaylara başlamak söz konusu.

Kuzey Ay Düğümü ve Satürn arasındaki üçgen açı da bazı sorunları çözmek için uygun enerjilerin Yeni Aya etki ediyor olduğunu söylüyor gibi. Aile büyükleri ile halletmemiz gereken sorunlar varsa onlarla konuşmak için uygun bir zaman dilimi de olabilir. Bazılarımızın süregelen sağlık sorunları var ise daha önce bahsi geçmeyen tedavi yöntemleri konuşulmaya başlanabilir. Ya da kendimiz belli bir olgunluk seviyesine gelip hayattaki problemlerimiz için en akılcı çözümleri görecek kıvama gelebiliriz. Bazen genç yaşımızda yaşadığımız sağlık sorunları nedeniyle sağlıklı bir yaşam şeklini benimsemiş olmak bu dünyada yaşayacağımız hayatın sağlık kalitesine pozitif yönde katkıda bulunabilir. Ayrıca bu açı, doğru zamanda, doğru şekilde davranmamızı sağlayarak da hayatımızdaki bir sorunumuzu çözmemize katkıda bulunur. 

Son paragraftan önce bir kere daha değişim ve dönüşüm konusuna değinmek istiyorum. Yazılarımızı takip edenler sürekli değişip dönüşmekten bahsettiğimizin farkındadırlar. Bu Yeni Ayın ve önümüzdeki Dolunayın değişime izin vermemiz için bir nevi son çağrı olduğunu söylemek gerekiyor. Bazılarımıza son 2 ve son 4 yıl içinde değişmemiz gerektiği, bazı şeyleri farklı yapmamız gerektiği konusunda sinyaller verilmiş olmalı. Değişmemiz gereken konunun ne olduğu ve nasıl olacağı tamamen kim olduğumuza ve haritalarımıza bağlı. Kimisi için bu değişim iş konusunda, kimisi için ilişkiler konusunda, kimisi için ise bir davranışın değişmesi şeklinde olabilir. 2016 ve 2018 senelerinde başımıza gelen olayları, olayların bize mesajlarını okumak ve anlamak istememiş olabiliriz. Ancak pek çoğumuz hayatımızın bazı alanlarında veya kişiliğimizde bazı noktaları değiştirmemiz gerektiğini içsel olarak biliyoruz. Bu önümüzdeki Yeni Ay ile değişimler için start veriliyor; ya kendi isteğimizle değişeceğiz ya da başımıza gelen olaylar neticesinde değişeceğiz. Değişmek çok da zor bir olay değildir, bir adım atmaya bakar. Gökyüzü kişisel anlamda bu kadar destekleyiciyken ve arkamızda güçlü bir Mars etkisi varken kullanmamak ayıp olur derim. Yaşlı insanların en büyük pişmanlıklarının önlerinde imkan varken atmadıkları adımlarla ilgili olduğunu hatırlatmak isterim.

Bekarlara da güzel bir haberle yazımızı noktalayalım. Venüs ve Merkür arasında güzel, yumuşacık etkili bir altmışlık açı var. Bir ilişkiye başlamak için güzel bir enerji. Kendimizi rahat ifade edeceğimiz, iletişimimizin güçlü olacağı 1-2 gün var önümüzde. Anlatmak istediklerimizi yumuşaklıkla anlatacağımız, kalplere giden doğru kelimeleri seçerek konuşabileceğimiz bir transit söz konusu. Ayrıca yukarıda söylediğim gibi Mars Akrepte güçlü, gerçekten güçlü. Konunuz her neyse değerlendirin derim. Hoşlandığınız kişiyi bir yere mi davet edersiniz, yeni birileriyle tanışabileceğiniz ortamlara mı girersiniz, yoluna konacak ilişkinizi mi yoluna koyarsınız orası medeni durumunuza ve hayattan beklentinize bağlı.

Sağlık ve aşkla kalın..