Balık Burcunda Dolunay

Balık Burcunda Dolunay

21 Eylül günü gece 02.54’te Balık burcunda bir Dolunay gerçekleşiyor. Ayın yerleşimi geleceğimizle ilgili amaçlarımızı, hırslarımızı yeniden yapılandıracağımızı işaret ediyor. Başarıya giden yolu nasıl şekillendireceğimizi göreceğiz. Hayal diye düşündüklerimizin nasıl gerçeğe dönüşebileceğinin idrakine varacağız. Dolunay geçmişte göremediğimiz pek çok şeyi gözler önüne seriyor. Aslında ruhsal olanla bağımızı derinleştireceğimiz, sonsuz olasılıklara açılacağımız bir Dolunay. Dolunay ve sonrasında iletişim ve iletişim kanallarımız gündemimizi oluşturuyor olacak. Sosyal medya üzerinden bazı konuların trend başlıklar olup öne çıktığına şahit olacağız. Eğitim ve özellikle ilköğretim üzerinde bolca konuşuluyor olabilir. Okulların tekrar kapatılması ve uzaktan eğitime geçilmesi gündeme gelebilir. Ayrıca bu Dolunay yakın çevremize de vurgu yapıyor. Aile fertlerimizle, yakın arkadaş gruplarımızla, işyerimizdeki arkadaş çevremizle kurduğumuz bağlar önem arz edecek. Çok da kolay olmayan zamanlardan geçiyoruz; bedenimize baktığımız kadar ruhumuza da bakmak önemli bir ihtiyaç. Sevdiğimiz insanlarla vakit geçirebilmek bu dönemi daha kolay atlatmamıza imkan verecektir. Göğüs, akciğerler, boğaz ve solunum yollarımıza özen göstermek, sağlıklı beslenmek ve hijyen kurallarına uymak bu günlerde özellikle önemli. En baştan ve tekrardan söylüyorum; astrolojik harita bir bütündür. Dolunay Balıkta diye sadece Balık burçlarını ilgilendirmiyor. Koç, Terazi, Akrep hepimiz bir etki alacağız. Ancak 28 derece Balıkta ayı, güneşi veya başka bir gezegeni olanlar daha fazla etkilenecekler. 

21 Eylül Dolunayı, pek çoğumuza iyimserlik ve iyi haberler getirecek gibi görünüyor. Araştırma yapmak, çalışmak, gezmek, sosyalleşmek, ileriye dönük plan yapmak için güzel bir dönem. Araştırmak isteyeceğimiz konular din, felsefe ve hukuk üzerine olabilir. Konuları daha derin araştırdıkça, daha karanlık gerçeklerle yüzleşmek söz konusu. Bugüne kadar hiç bilmediğiniz sırlara ulaşmayı mümkün kılan transitler mevcut gökyüzünde. Araştırıp öğrenmek ufkumuzu genişletecek, olaylara bakışımızı farklılaştıracaktır. Ayrıca hayatlarımızın temizlik gerektiren yerlerini temizlemek için de güzel bir enerji hakim. Bu fizik mekanlarda, hayatlarımızda olabileceği gibi kafalarımızda veya kalplerimizde de olabilir. Yani evdeki, ofisteki fazlalıklardan kurtulduğumuz bir sonbahar temizliğinin yanı sıra kalplerimizdeki ağırlık yaratan kötü duygulardan, kırgınlıklardan ve kafamızdaki bizi yoran korku ve kaygılardan kurtulmanın tam zamanı. Ayrıca yıllık izin sorunu olmayanlar Dolunay günlerini de kapsayan bir seyahat planlayıp keyifli vakit geçirebilirler.

İşle ilgili pazarlıkların olumlu sonuçlanmasına destek veren gezegen yerleşimleri mevcut. Yani Merkür retrosu öncesi anlaşma imzalamak, el sıkışmak isteyenler için güzel bir zaman olabilir. Yeni iş kurmak, iş değiştirmek isteyenler, mevcut işine ortak almak isteyenler gökyüzü destekliyor. Sonuçları iyi hesaplanmış her işin önü açık. Bu dönemde yeni gruplar içinde sosyalleşme fırsatı bulursanız, karşılaşacağınız kişilerin ileride size faydası dokunması ihtimali yüksek. İçe dönmek kadar sosyalleşmekten, insan olduğumuzu hatırlamaktan fayda görülecek bir Dolunay bu. Aklınızda olsun.

Yapmak istediğimiz eylemler konusunda kafalarımızın net olacağı, hedefe ulaşmak konusunda doğru adımların ne olduğunu göremesek de harekete geçmek için güçlü bir istek duyacağımızı söyleyebilirim. Gücümüzün arttığını, tek başımıza da olsa harekete geçip tutkumuzun peşinden gitmek istediğimize şahit olacağız. Bugüne kadar yolumuzda engel olarak gördüğümüz pek çok şeyin ufalanıp yok olduğunu görebiliriz. Bazılarımızın yolundaki engeller karmik kökenli olabilir. Bunu fark etmek bile zorlukları aşma konusunda çok daha yüksek bir motivasyon içine girmemize sebep olabilir. Bazılarımız ise yollarındaki tek engelin kendi egoları veya korkuları olduğunun idrakine varıp 'Ya herro ya merro' diyerek harekete geçecekler. İyi niyetli, kalbimizi veya kavgamızı açıklıkla ortaya koyduğumuz her konuda istediğimiz sonuca ulaşmak pek muhtemel, yeter ki o cesur adımı atabilelim. Taşlar yerine oturmaya başladığında boşuna gerilim yaşadığımızı anlayacağız pek çoğumuz. Gökyüzü iyi niyetten yana. Yine bu dönemde bizim zararımıza gözüken durumlar bile olayları hızlandırıp dersimizi öğrenip bir sonraki adıma geçmemiz için uygun şartları hazırlamak için olabilir. Bu engeller, blokajlar konusuna bir destek de Satürn KAD üçgen açısından geliyor. Bugüne kadar özellikle Satürnün öğretmeye çalıştığı derslerle ilgili engeller KAD vasıtasıyla gelecek destekle kolayca ortadan kalkabilir. Yapabileceğimize güvenmek, motivasyonumuzu yüksek tutmak, disiplinli olmak, iyi organize olmak işimize yarayacaktır. Çok tutucu olmaktan, risk almaktan kaçınmaktan kaçınmalıyız. Hayatın içindeki zorluklar öğrenmemiz gereken derslerle ilgili olabilir. Kaçındığımız küçük zorluklar büyük bir engeli aşma süremizi uzatabilir. O büyük engelde küçük zorluklarla elde edeceğimiz yeteneklere ihtiyacımız olabilir. Örnek vermek gerekirse haritan hayatının bir noktasında güçlü bir otorite figürüyle yaşanacak bir çatışma veriyor diyelim, mesela patronunla. Hayat önüne küçük engeller, küçük çatışmalar çıkarır ki çatışmayı öğren, hakkını koru diye. Ama sen ılımlı olmak adına sözünü kesen insana ‘Bi dur, ben konuşuyorum’ demezsen, komşudur ayıp olur diye sürekli kazıklamaya çalışan mahalle manavından alışverişe devam edersen, kuyrukta beklerken önüne geçen uyanığa ses etmezsen, dedikodunu yapan arkadaşına kibarlık sende kalacak diye haddini bildirmezsen vakti gelince patronun karşısında hakkını nasıl arayacağını da bilemezsin, çünkü hakkını hiç aramamışsındır. Hatta bir akıl yürütmek gerekirse küçük çatışmaları yeterince yaşamak büyük bir çatışmayı da önleyecektir. Haksızlığı gördüğün yerde dur deme alışkanlığı edindiysen, patronun veya başka bir otorite figürü de sana büyük bir haksızlık yapamayacaktır, çünkü daha önce en küçük olayda sesini çıkardığın için herkes durması gerektiği yeri bilecektir. 

Dünyaya bakışımızın değişmesine sebep olacak, çok dönüştürücü transitleri var Dolunayın. Pek çoğumuz artık kaosun içinde yolunu bulmak gibi bir yetenek geliştirdi. Bu yetenek hayatın her alanında uygulanmaya uygun bir yetenek. İçinden çıkılmaz gibi görünen olaylarla baş etmek pek çoğumuz için çocuk oyuncağı. İç sesini dinleyenlerimiz bu Dolunay döneminde maddi veya manevi büyük kazanımlar elde edebilirler.

Dolunayın tamamlanmayı temsil eden Balık burcunda olduğunu hatırlatıp tamamlanmamız için her neye ihtiyacımız varsa peşine düşmek yararımıza olacaktır. Kendimizi tamam olmaktan çok uzak görüyor olsak da, tamamlandığımızda kendimizin ve hayatımızın neye benzeyeceğini gözümüzde canlandırmanın tam zamanı. Balık bu, hayallere dalan Balık. Hayal edersin, bakarsın gerçek olur beklediğinden çok önce. Tamamlanmak bir kenara Balık Dolunayını kaçırmadan meditasyon yapmak, dua etmek, sessizlik içinde inzivaya çekilmek ve de hayal etmek yapılacak en doğru hareketler. Ne istiyorsun? Yeni bir iş mi, daha çok para mı, mutlu bir ilişki mi, büyük bir ev mi, sağlık mı? Hayal et, olmuş gibi, gözünde canlandır, kokusu varsa kokusunu duy, hayalinin bir sesi olsa ne olurdu? Dinle.. Hayalin gerçek olsa hissi nasıl olurdu? Mutlu, huzurlu, güvende, rahat, karnında kelebekler var gibi, kalbin hafif.. Hisset.

Aşk ve ilişkiler departmanında bu Dolunaya hangi enerjiler hakim diyenler; durum biraz karışık diye baştan söylemeliyim. Uranüs Venüs arasında bir karşıt açıya doğru ilerliyoruz. Ayın da huysuz Başaktaki Güneşle karşıt pozisyonda olduğunu düşünürsek; ilişkilerde birileri görevini eksik yapacak ya da yapmayacak, diğerleri de ona sinir olacak, hatta düzeltmek isteyecek. Venüsle Uranüs de karşıtlık çalıştırırken aniden patlayıverme riskimiz yüksek olacak, işin kötüsü karşımızdaki de patlamaya teşne olabilir ve karşılıklı patlayıp maksadını aşan laflar söyleyip gereksiz gerginliklere sebep olabiliriz. Uranüs Venüs karşıtlığı bolca romantik rahatsızlığa, gerginliğe sebep olacaktır. Yukardaki gibi bir senaryo çok olası olduğu gibi ilişkilerdeki alma-verme dengesizliğinden, yeterince beslenmemekten duyulan rahatsızlık yüksek olacağından, taraflardan birinin artan özgürlük ihtiyacının yaratacağı gerginlikten dolayı ani kavgalar, ani ayrılıklar söz konusu olabilir. Uranüs etkisiyle ayrılıklar boşanmaya kadar gidebilir. Dürtüsel bir hareketle partnerinizi aldatmaya kalkıp hiç ortaya çıkmaz diye düşünürken olayların beklenmedik şekilde ortaya saçılmasıyla kendinizi pişman olacağınız durumların içine sürükleyebilirsiniz. Bizden söylemesi, ilişkinizden memnunsanız doğru ve özenli davranmakta fayda var. Tarafların birbirine alan tanıması da önemli bir ihtiyaç. İlişkide özgürlük hep erkeklerin gereksinimi gibi yansıtılmış yüzyıllardır. Kadın evde oturur ve çocuk bakar ya.. Şunu görebilmek altın değerinde; kadınların da özgürlüğe ihtiyacı vardır, hem de erkeklerden daha fazla. Özgürlüğüne sahip çık, nefes alabileceğin, kafanı dinleyebileceğin, ruhunun sesini duyabileceğin zamanlar yarat kendine. Simbiyotik ilişkileri talep edenin kadınlar olduğu fikri lanse edilmiştir. Oysa ki bağımlı ilişki yaşamaya meraklı kadın kadar, erkek de vardır. Bazen ilişkiler konusunda zorluk yaratan gökyüzü yerleşimlerinin en başta gelen çözümü partnerinden ayrışmayı başarabilmektir.

Uranüs işin içinde olunca başka uyarılar da yapalım; kumar oynamak, riskli yatırımlara girmek aman diyelim.. Yine ani kararlarla düşünmeden yapılacak finansal girişimler gayet üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu Uranüs hiç mi iyi bir şey getirmez? Getirir tabii. Aniden hayatınızın aşkıyla karşılaşmanız mümkün, lüks tüketimde farklı tasarımlara sahip ürünler, markalar ani bir çıkış ile popüler olabilir, sıra dışı eserlere imza atan bir sanatçıysanız isminiz kulaktan kucağa yayılabilir, kötü giden, siz kısıtlayan bir ilişkiyi sonlandırma kararı alabilirsiniz veya arzu edilen yeni bir ilişkiyi nasıl elde edeceğinizin aydınlanmasını yaşamak da mümkün. Transitin olumlu veya olumsuz yönlerinden etkilenmeniz tamamen haritanız ve hayatınızın içindeki edimlerle ilgilidir.

Yukarıda da söylediğim gibi, Balık Dolunayında yapılacak en güzel hareket içe dönmek, dua ve meditasyon olabilir. Gereksiz hırslarımızdan sıyrılırken bütünün hayrına olanla uyumlanmak da fayda sağlayacaktır. Balıkların sıklıkla gruplar halinde yaşadığını hatırlayıp ait olduğumuz toplum için neler yapabileceğimizi düşünmek ve harekete geçmek hayati önem taşımaktadır. Paylaşacak her neyimiz varsa paylaşmak ruhumuzu besleyecektir. Paylaşacak bilginiz varsa bilgiyi paylaşın, ekmeğiniz varsa ekmeği paylaşın. Ölüm herkesi eşit kılar. Balığın tüm mesajı aslında ölmeden hepimizin eşit olduğunu kavramak ihtiyacında olduğumuzdur. Eşitsin, diğerini yargılama. Yargılarsan yargılanırsın. Kimseyi kınama. Kınadığın şey başına gelmeden ölmezsin lafı doğrudur. Kimsenin dedikodusunu yapma. Herkes kendinden sorumludur. Herkes kendine sahip çıksa dünya cennet olabilirdi. Bu tip basit kuralları izleyerek bile kendimiz için daha güzel bir yaşam tecrübesi yaratabiliriz. Gökyüzünde hareket eden gezegenler sadece olasılıklardır. O olasılıklarla başımıza neler geleceği tamamen bizim olduğumuz insanla ilgilidir. Yazı boyunca bahsettiğimiz her şeye ek olarak Balık Dolunayından son bir mesaj verelim; kalbimizi şefkat duymaya açabilmek, bu niteliği geliştirmek hayatın acılığına karşı kullanabileceğimiz en tatlı ilaç olabilir. Şefkatin neye benzediğini hiç bilmiyorsanız çevrenizde şefkatin izini sürmeye çalışın; bir annenin yavrusuna sarılmasında, bir evladın yaşlı ana-babasına bakışında, güneşin her gün yeniden doğuşunda, güneşte kavrulan toprağa düşen yağmur damlasında şefkati görmek mümkün. Ayrıca bu günlerde ihtiyacı olana yardım etmek her zamankinden daha önemli. İhtiyacı olanları bulun ve yardım edin. Parasız kalmaktan korkuyorsanız dara düşmüş birini bulun ve yardım edin. Hastalıktan korkuyorsanız ihtiyaç sahibi bir hastaya yardım edin. Nerden bulacağım demeyin, instagramda yüzlerce SMA'lı bebek var. Seçin birini gücünüz yettiği kadar para yardımı yapın, yetmediği yerde kampanyalarına destek verin. Balık Dolunayını en güzel anlatan sözü Yunus Emre asırlar önce söylemiş 'Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz'. Bundan öte yol olmadığını görmenin tam zamanı.

Sağlıkla, aşk ve ışıkla kalın.