Bayramda Diyeti Bozanlara

Bayramda Diyeti Bozanlara

Diyetisyen gözüyle bir bayram klasiğini değerlendirmek istiyorum. Yarın ve öbür gün mesaj kutum danışanlarımdan gelen ‘Kendimi tutamadım ve yememem gereken bir sürü tatlı ve yemek yedim, şimdi ne yapacağım?’ mesajlarıyla dolup taşacak.

Kendini tutamama kısmına bir bakalım önce. Önüne tüm sevdiği tatlılar serildiğinde, canı çekip yiyen bir çok kişi var. Özellikle de bayram gibi bir dönemde, pek de sık yapılmayan yiyecek ve içecekler yapıldığında bunlardan yemek istemek kadar normal bir şey yok. O yüzden yemişsen nolur kendini kötü hissetme, çünkü bunun iradeyle vs de alakası yok. Sevdiğin bir şeydi, gördün, canın çekti, yedin. Bitti.

Kaldı ki yememen gerektiğini düşündükçe seni tatmin eden miktardan çok daha fazla yeme ihtimalin var. Kendini suçlu ve mutsuz hissettikçe de ‘Battı balık yan gider’ diyerek canın çekmediği halde yemeye devam etme ihtimalin de oldukça yükselir.

Gel olaya bir de şöyle bak, karantina döneminde geçirdiğin ve zaten çok normal olmayan bir bayram döneminde belki kendince yememen gereken kadar tatlı veya yemek yedin. Olsun. Dün, dünde kaldı. Bugün yepyeni bir gün. Bugün ‘Dün zaten yedim’ deyip suçluluk duygusu ile yemeye devam etmek yerine, normal yeme düzenine geri dönmeye çalış. Evde dünden kalan 1-2 dilim tatlı varsa ve canın çekiyorsa porsiyonunu abartmadan ye. Zaten muhtemelen yarına evde tatlı falan da kalmayacak.

Tam tersi, dün çok yedim bugün sadece detoks suyu, detoks çorba veya salata yiyeceğim deyip kendini aç ve besinsiz bırakma. Çünkü aç kalan bedenin ve ruhun muhtemelen akşama doğru yine tatlılara yönelmek isteyecek.

Yapman gereken tek şey, bol bol su içmek, evde hareket edebiliyorsan biraz hareket etmek ve düzenli bir şekilde beslenmeye devam etmek.

Unutmayın ufak tefek kaçamaklar ve alınan 1-2 kilo dünyanın sonu değildir. Ancak yediklerinle ilgili suçluluk duygusunda takılı kalmak ve içinde olduğun yeme döngüsüne sağlıklı ve akılcı olmayan bir tepki vererek detoks suyuyla çözüm aramak, çok da verimli sonuçlar alacağın bir çözüm değil. Diyetin bozuldu, fark et ve sağlıklı alışkanlıklarına geri dön.

Herkese iyi bayramlar diliyorum.