Burçlara Göre Sağlıklı Yaşam Yazı Dizisi - Yengeç Burcu

Burçlara Göre Sağlıklı Yaşam Yazı Dizisi - Yengeç Burcu

Güneş 21 Haziran 2020 ‘de Yengeç burcuna geçiş yaptı. 22 Temmuz tarihine kadar bu burçta yolculuğuna devam edecek. Tüm yengeç burçlarının doğum günü kutlu olsun.

Yengeç burçları hassas, misafirperver, sempatik, melankolik, huysuz, geleneksel, koruyucu ve duygusaldır. Yöneticileri olan ay, gökyüzünün en hızlı ve değişken göstergesidir. Bu nedenledir ki yengeç burçları, sürekli değişen ruh halleri ile karşımıza çıkarlar. Yengeç burcu genel olarak duygusal konuları, bilinç-altı kalıpları, ihtiyaçları ve anneyi temsil eder. Tıpkı gerçek bir yengeç gibi, sert bir kabuğun içinde hassas bir yapısı vardır. Yengeç burcu anne arketipi olarak başkalarına bakmak konusunda ustadır. Ancak aynı ustalık, kendi hayatının sorumluluğunu almaya gelince buhar olur. Oysa yaşam kalitesini arttırabilmesi için kendi bakımının sorumluluğunu alması gerekmektedir.

Algıları yüksek olan Yengeç burçları, hassas ve duygusal yapısı nedeniyle dışarıdan gelecek tüm uyaranlara açıktır. Bu özellik, bir çocuğun konuşmadan neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmek için sahip olduğu doğal bir meziyettir. Öncü nitelik olduğu için insiyatif alır. Ama bu insiyatif etrafındakileri koruyup kollamak içindir. Kimi zaman 'aşırı koruyuculuğu' karikatürlere ve filmlere konu olur. Duygusal hassasiyeti yoğun olduğu için fiziksel sağlığı, ruhsal durumu ile direkt olarak bağlantılıdır. Duyguları kabullenmek ve açıklayabilmek bu nedenle sağlıkları açısından önemlidir.

Geleneksel birisi olduğu için yeni yöntemlerdense kendi aşina olduğu dinamiklere bağlı kalabilir. Özellikle ailesinden görüp devam ettirdiği alışkanlıklardan kopmakta zorlanabilir. Bu da sağlık konusunda kimi zaman kişiyi baltalayabilir. Önleyici tıp, koruma güdüsü güçlü yengeçler için güçlü bir motivasyondur. Bu alandaki gelişmeleri takip edebilirler ve rutin bir doktor kontrolünü gerçekleştirebilirler. Mide ve sinüsler, yemek borusu, göğüsler ve rahim, tüm vücut sıvıları yengeç için hassas sistemlerdir. Özellikle mide ekşimesinin önüne geçebilmek için kahveyi azaltmalı ve toleransının düşük olduğu besinleri ayırt etmelidir. Yavaş yemek, midesi için destekleyici olacaktır. Ayrıca midesindeki hassasiyetin duygusal olduğunun farkında olmalı. Neyi yutmak zorunda kaldığını ve hazmedemediğini keşfetmeli. Mide rahatsızlığı yaşadığı zamanları ve o gün yaşanılan olayları not etmek işe yarayabilir. Benzerlikleri yakalamaya çalışmalı. 

Ödem yengeçler için önemli bir diğer parametredir. Bedeninin su tutma kapasitesinin farkına varmalı. Fazla tuzlu gıdalar ya da bunu tetikleyebilecek diğer besinleri gözlemek işe yarar. Etraflarındaki her şeye karşı hassas olmaları nedeniyle çoğu zaman alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Yengeç sinüsleri de yönettiği için, neye alerjisi olduğunu keşfetmek önemlidir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek için atabilecekleri ilk adım, kendi yemeğini hazırlamak olabilir. Ayrıca köklerine değer veren Yengeçlerin aileden kalma tarifleri toplaması da muhtemeldir. Özellikle bedenin ödem atmasına yardımcı olan, karaciğeri temizleyen ve kadınlarda göğüs kanseri riskini azaltan besinler önerilmektedir. Dinlendirici aktiviteler, her türlü su terapisi yengeçler için faydalı olabilir. Ama esas olan Yengeçlerin dış dünyadan uzaklaşacakları ve tamamen kendileriyle başbaşa olacakları bir zaman yaratmalarıdır. Ay döngülerinden çok etkilendikleri için arınma çalışması yapacaklarsa kapanan fazı, daha çok canlanmaya ve enerji toplamaya ihtiyaçları varsa hilal ve sonrasını tercih edebilirler. Köklerini araştırmak yengeçlere her zaman iyi gelir. Su sporları tercih edebilecekleri bir diğer dinlendirici aktivitedir.  www.astrokronos.com