Defne Yaprağının Faydaları

Defne Yaprağının Faydaları

Defne ağacı, yaz-kış yeşil yaprakları ile Antik Yunan'da ölümsüzlük iksiri olarak görülmüş, bu sebeple dönemin yemeklerinde, çayı yapılarak veya tıp alanında bolca kullanılmış, ölüm dışında her şeye çare olduğuna inanılmıştır. Defne yaprağı bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından zengin olması nedeniyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ülkemizin bitki örtüsü çerçevesinde de bolca rastlanan bir ağaç olan defne, ihracatı yapılan bir bitkidir. Antioksidan, analjezik, antienflamatuar özelliklere sahip olan defne yaprağı, kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Defne yaprağının nelere iyi geldiğine göz atmadan önce aşağıda saydığımız faydaların sadece koruyucu önlemler olduğunu, hastalık durumunda doktora gitmenin ve ilaç kullanmanın ilk seçenek olacağını hatırlatalım.

Soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon belirtilerine iyi gelir. Defne yaprakları güçlü antibakteriyel içeriğe sahiptir. Soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyondan korunmak için çayı yapılarak tüketilir. Bir bardak suyun içine 2 defne yaprağı atıp 5 dakika kaynatıp içilebilir.

İçeriğindeki esansiyel yağlar sayesinde özellikle migren, baş ve kemiklerdeki ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Folik asit bakımından hayli zengin olan defne yaprağı, hamilelik öncesinde kullanıldığında bebeğin ihtiyacı olan folik asitin karşılanmasına katkı sağlar. Folik asidin fetüsü doğum kusurlarından koruduğu bilinmektedir.

Strese bağlı nedenlerle oluşan adet düzensizliklerine karşı faydalı olabilir. Defne yaprakları doğru şekilde tüketildiğinde sancısız ve düzenli adet görme konusunda destek verebilir. Ayrıca vajinal akıntıyı önleme özelliği de bulunmaktadır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar göstermektedir ki defne yaprağının kolon, meme, cilt kanserlerinden koruma özelliği vardır.

Sağlıklı uyku için destek verir. Yatma saatlerinde tüketilen defne yaprakları, verimli bir uyku süreci geçirmenize yardımcı olur.

Saç köklerinin sağlığını iyileştirip kepeklenmeyi ortadan kaldırarak saçların güçlenmesini sağlar. Bu iş için demlenmiş defne yapraklarından yapılan çay ile saçı durulamak gerekir.

Kan şekerini dengeler.

Tadı ve kokusu insanın sakinleşmesini sağlar.

Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarından korur.

Kalp damarlarının güçlenmesini sağlar.

Sindirim sistemine iyi gelir ve gaz gidericidir.