Dekorasyonda Renk Kullanımı

Dekorasyonda Renk Kullanımı

Renklerle evinizi tamamen değiştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Sadece farklı boyalarla mekanı bölebilir, odanın içinde özel alanlar yaratabilir, kullandığınız mobilyaların etkisini değiştirebilirsiniz. Renk kullanmak cesaret gerektiriyormuş gibi gelebilir ama kullandığınız alanı ve renkleri doğru seçtiğinizde evinize büyük tadilatlar yaptırmadan büyük değişimler yaratabilirsiniz. Gelin örneklerle inceleyelim;

1.Renklerle Mekanı Bölmek

Bu fikri özellikle küçük evi olanlar sevecek. Yeni tip yüksek katlı dairelerde çoğunlukla Amerikan mutfak kullanılıyor. Böyle bir daireniz var ya da olacaksa Amerikan mutfak gözünüzü korkutmasın çünkü basit hilelerle odaları bölmek mümkün. İlk görselde gördüğünüz daire Amerikan mutfaklı küçük bir salon. Mutfağın bitişinde tezgah üzerinden yeşil ahşap paneller duvar ve tavan boyunca kullanılmış. Tezgah önünde de yine aynı renk bir masayla oda tamamen bölünmüş. Bu parçaların olmadığını hayal ederek düşünün bir de. Salon mu, mutfak mı olduğu ayırt edilemeyen kocaman işlevsiz bir odaya dönüşüyor değil mi? Bu taktiği kullanırken sadece boyalardan da yararlanabilirsiniz. Gelelim ikinci örneğe yine küçük olduğu için antresi olmayan bir daire. Algıyı ne kadar değiştirdiğini hissediyor musunuz? Alanın tamamen beyaz olduğunu hayal edin kapı salona açılıyor gelen kişi direk olarak koltuklara yönelecektir. Ama burada kullanılan renkle alan bölündüğünde gelen misafire burada duraklama hissi yaratacaktır.

 


 

2.Odalarda Özel Alanlar Yaratmak

Renklerin insan psikolojisinde ayrı bir yeri var. Her rengin insanda yarattığı his farklı. Odalarda tek düze renk kullanmak yerine alanlara ayırıp bu alanın kullanım şekline göre renk kullanmak en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır. Mesela; İlk görselde bir genç odasında okuma köşesi oluşturulduğunu görüyoruz. Sarı renk odaklanmaya yardımcı, hatırlamayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Tavanda devam eden renk bütünlüğü, raflarla ve minderlerle desteklenen alan tam olarak amacına uygun olmuş. İkinci görselde oda da bir yemek masası alanı oluşturulmuş. Pembenin iştah açıcı bir etkisi yok ama hiçbirimiz iştahımızı fazla açacak bir etki istemeyiz zaten. Burada pembenin sakinleştirici, romantik yönünü kullanarak aurası yüksek bir yemek masası alanı oluşturulmak istenmiş. Renkler ve tercihler sizin.

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Mobilyalarda Renk Etkisi

Bir çoğumuz bazı odalara girdiğimizde çok boş ya da ruhsuz olduğunu düşünüyoruz. Aslında dekorasyonda önemli olan çok eşya değildir, temel eşyaların bütünlüğünü sağlyacak detayları kullanabilmektir.Mesela; İlk görsel başlığı bile olmayan bir baza, komodin ve berjerden ibaret aslında. Renkleri kaldırınca boş ve ruhsuz bir oda kalıyor. Ama duvarda kullanılan geometrik boyama dediğimiz teknikle yapılmış gri ve yeşil alanlar bütün akışı değiştirmiş. İlk bakışta yatağın başlığı varmış gibi bir hava yarattığını da farkettiniz mi? İkinci görselde ise dresuar ve aynanın alanını özelleştirmek için yine geometrik boyama tekniğine başvurulmuş. Bütünlüğü sağlanmış sadece bir mobilya olmaktan çıkıp alana dönüşmüş.

Siz de evinizin ihtiyacına göre anlattığım tekniklerden yararlanabilir birkaç kutu boya ile evinizi baştan yaratabilirsiniz.

 

Bunlara da Göz Atın