Enginarın Faydalarını Biliyor musunuz?

Enginarın Faydalarını Biliyor musunuz?

Çarşı-pazar tezgahlarında enginar görmeye başladığımızda biliyoruz ki kış bitmiş, ilkbahar kapıda. Bazılarına yavan gelen lezzetiyle enginar bizlere şimdi hafifleme zamanı olduğunu hatırlatıyor.  Bilim adamlarının araştırmalarına göre enginar A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda çinko, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir. Yüksek lifli bir sebze olması nedeniyle sindirimi de desteklemekte, ayrıca tüm bu özellikleriyle vücudun detoks sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu mucizevi sebzenin faydalarına birlikte göz atalım.

Enginar vücuttaki üre seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

Antioksidan özelliği ile toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır, karaciğerin sağlıklı çalışmasını destekler.

Demir eksikliğine bağlı anemide tavsiye edilir.

Potasyum minerali ile vücuttaki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan quersetin ve antioksidanlar sayesinde vücudu kansere karşı koruduğu düşünülüyor.

Yüksek lifli yapısı, kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Yine yüksek lifli içeriği ile sindirime destek olmakta, IBS belirtilerini hafifletmektedir.

İçeriğindeki inulin sayesinde kabızlığın önüne geçmekte, kalsiyumun bağırsaklardaki emilimini arttırmakta, bağışık sistemi üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

Zengin vitamin ve mineral içeriği ile kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Sigara içen bireylerde vücutta biriken nikotin seviyesinin azalmasına destek verir.

İçeriğindeki yüksek bitkisel proteinle kalp için çok faydalıdır.

Düşük kalorili olması ve lifli yapısıyla uzun süre tok tutan, iyi bir diyet besinidir.

İçeriğindeki folat sayesinde vücuttaki enflamasyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Enginarın bazı çeşitleri bağırsaklardaki iyi bakterileri besleyen bir prebiyotik içerirler ve böylelikle bağırsak sağlığına katkıda bulunurlar.

Enginar alırken nelere dikkat etmek gerektiğini de sizler için araştırdık. Enginar yetiştiricileri mümkünse enginarın bütün alınmasının daha doğru olduğunu ifade ediyorlar. Aynı kerevizde olduğu gibi enginarda da elinize aldığınızda ağır gelen enginarların tercih edilmesini tavsiye ediyorlar. Birbiri üzerine kapanan yapraklı yapının canlılığını yitirmemiş ve hatta elinizle sıkıştırdığınızda sıkılıktan gıcırdıyor olmasının tazelik belirtisi olduğunu söylüyorlar. Enginarın faydalarıyla ilgili bir de şehir efsanesi vardır, ne kadar doğrudur bilmiyoruz ama senede kırk adet enginar yiyerek karaciğerimizi temizleyebileceğimizi söylerler. Bu da mevsiminde her gün bir adet enginar yemeyi gerektirir. Enginarlı tarifler için tarifler bölümümüze göz atabilirsiniz.