Güvem Eriğinin 5 Faydası

Güvem Eriğinin 5 Faydası

Gül ailesine ait, Latince adı Prunus Spinosa olan güvem eriğinin yaban mersini olmadığını söyleyerek başlayalım. Güvem eriğinin değişik yörelerde en çok  kullanılan diğer isimleri yaban eriği, çakal eriği ve güvemdir. Beyaz çiçek açıp sonrasında yaban mersininden biraz büyük mor renkli meyvelere dönüşürler. İçinde tek bir çekirdeği vardır. Kekremsi mayhoş bir lezzettedir. Biraz olgunlaştığında çiğ olarak tüketilebileceği gibi hoşafı, çayı ve marmelatı da yapılır. Marmelat tarifi için buraya bakabilirsiniz. 

Güvem eriğinin sağlık için faydalarını sizler için derledik. 

Kanı temizler

Güvem eriği kanı temizleyen, toksik maddeleri vücuttan arıtan bir bitki olarak bilinir. Bu amaçla meyvelerinin yanı sıra kuru çiçekleri de kullanılır. Vücutta detoks sürecini başlatan güvem çiçekleri doğal kuersetin kaynağı olarak bilinir.

Sindirimi destekler

Güvem eriği hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi sindirim sorunları için sıklıkla kullanılır. Çocuklarda ishali kesen bir meyve olarak bilinir. Marmelatının yapılması çocukların bu mayhoş meyveyi yemesini kolaylaştırır.

Böbrek ve idrar yollarını destekler

Böbrekleri çalıştıran güvem eriği diüretik özelliğiyle vücuttaki ödemin atılmasına  destek verir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde idrar yollarının temizlenmesinde etkilidir.  Böbrek taşı oluşumunu engelleyen bir meyve olarak bilinir.

Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı kullanılır

Solunum yollarında oluşan rahatsızlıklara karşı tedbir amaçlı kullanılır. Soğuk algınlığının önlenmesinde etkili olan güvem eriğinin boğaz ağrıları ve ağız içi yaralara karşı gargara şeklinde de kullanımı önerilir.

Güzellik verir

Güvem eriği içindeki C vitamini ve tannik asidin cildi güzelleştirici ve doku elastikiyetini arttırıcı özelliği vardır. Bu etkisinden faydalanmak için meyvenin kendisini ve çayını tüketmek mümkün olduğu gibi meyvenin püresini diğer başka malzemelerle karıştırıp yüze dışarıdan maske olarak uygulamak da iyi sonuç verir. 

Güvem eriği ile ilgili kullanım uyarıları

Meyvesi ve çiçekleri halk arasında yaygın olarak kullanılan güvem eriğinin yapraklarını ve çekirdeklerini tüketmekten kaçınmakta fayda vardır. Yaprak ve çekirdeklerinin tüketilmesi toksik etki yaratabilir. Ayrıca güvem eriğini hamile ve emziren kadınların çok miktarda tüketmesi bebekte veya annede alerjik reaksiyona yol açabileceği için tavsiye edilmez. Yukarıda saydığımız tüm faydalar sağlıkla ilgili bir sorunu olmayan bireyler için geçerlidir. Doğadaki çeşitli bitki ve gıdayı kullanmak sağlığı korumak adına takip edilecek güzel bir yoldur. Hastalık durumunda tıptan destek alınması tavsiye edilir.