Jüpiter Balık Transiti, İlahi Adalet Zamanı

Jüpiter Balık Transiti, İlahi Adalet Zamanı

14 Mayıs ve 29 Temmuz  2021 arası genişlemenin gezegeni Jüpiter Balık burcunda olacak. 29 Temmuz ve 29 Aralık tarihleri arasında Kova burcuna dönecek. Ardından 29 Aralıkta tekrar Balık burcuna geçip 11 Mayıs 2022’ye kadar burada kalacak. Jüpiter Balık burcu seyahatinin üçüncü bölümünü ise 28 Ekim 20 Aralık 2022 tarihleri arasında tamamlayacak. Jüpiter Balık burcunun klasik yöneticisidir, yani bu transit bir nevi eve varış olacak. Şunu da hatırlatmakta fayda var Neptün de Balıkta ve Neptün modern astrolojide Balık burcunun yöneticisidir. Sanatla ilgili devrim niteliğinde yaratıcılığın tavan yaptığı hareketler olmasını bekleyebiliriz.

Gelelim Jüpiterin Balıktaki yolculuğu boyunca bizi nelerin beklediğine. Her şeyden önce Jüpiter Balığın çok yüksek spiritüel enerjiler içerdiğini ve kendi ruhsallığımıza bağlanmamız ve orada kalmamız konusunda bizi destekleyeceğini söylemeliyiz. Jüpiiter genişleme ve bolluk ile ilgilidir, Balık ise spiritüellik, din, birlik bilinci ile alakalıdır. 2022’nin sonuna kadar geçecek dönem içinde bu konularda bilgi ve anlayışımız artabilir. Jüpiter bize en derinde olanı irdeleyebilme kapasitesi verirken kendi yolculuğumuzun özünü kavrama ve esas olanı görebilme şansımız yüksek olacaktır. Daha çok insan kendini keşfetme adına psikoterapi, meditasyon veya alternatif şifa yöntemlerine başvurabilir. Ayrıca ilahi olanla bağımızı güçlendirmek isteyeceğimiz garanti. Din ve felsefe hakkında çokça konuşulacak. Bilmediğimiz pek çok şey olduğunu farkedip bu konular hakkında okuyup araştıracağız. Jüpiter Balık bir kısmımızın bir kurtarıcı arayışına girmesine neden olabilir, bu sebeple sahte guruları kurtarıcı sanarak peşlerine düşebiliriz. Kitaplarda olan çok basit spiritüel bilgileri kullanarak kendilerine guru veya ruhsal öğretmen süsü veren insanlara dikkat etmekte fayda var.

Balıktaki Jüpiter, hayallere dalmamıza neden olurken yaratıcılığımızın arttığına da şahit olacağız. Özellikle sanatla veya yaratıcılık gerektiren bir işle uğraşanlarımız için ilham verici enerjiler dolaşımda olacak. Jüpiterin ruhsal konularda derinleşmemiz için yaptığı etki, buna hazır olmayanlarda bir parça strese neden olabilir. Bu stresi de sanatla ilgilenerek gidermek kolay olacaktır. Resim, müzik, dans hepsi çok iyi gelir.

Jüpiter seyahat etmeyi temsil eder. İçinde bulunduğumuz dönemde pek çoğumuz, denize yakın yerlere gitmek, denizle ve doğayla zaman geçirip rahatlamak niyetindeyiz. Jüpiterin dokunduğu her şeyi büyüttüğünü hatırlatarak salgının deniz kenarlarına taşınmasını önlemek için Covid-19 ile ilgili tedbirli davranmakta, kişisel hijyenimize dikkat etmekte fayda olduğunu belirtmek uygun olur. Bağışıklığımızı yüksek tutmak adına sağlıklı beslenmek, bağışıklığı baskılayan maddelerden uzak durmak, güneş görmek, egzersiz yapmak, ruh halimizi pozitif tutmak ve gece uykusuna önem vermek işe yarayacaktır.

Balığın ikili yapısı sayesinde dünya düzenine hakim olan dualite enerjisinin bir kez daha farkına varacağız; savaş-barış, hastalık-sağlık, kıtlık-bolluk, nefret-sevgi gibi. Bu dönemde, düzen üzerinde yeterince tefekkür edebilenler birlik bilincini derinden kavrama şansına sahip olabilir. Yani içimize dönmek, özellikle Jüpiter Balık burcundayken çok kıymetli, değerlendirmek lazım. Zaten bu dönemde zaman zaman yalnız kalma ihtiyacımızın arttığını, kalabalıktan sıkıldığımızı sıklıkla farkedeceğiz. Kafa dinleme isteği yüksek olacak diyebilirim.

Satürn için eli sopalı baş öğretmen denir korkulur. Balıktaki Jüpiter de ilahi adalettir aslında. Kimseye zarar vermediysek korkulacak bir durum yoktur. Ama bir karıncayı dahi incittiysek acısı Jüpiter Balık döneminde çıkacaktır. Geçmişte yaptığımız ve cezalandırılmayacağını sandığımız pek çok davranışımız için bu dönemde karşılığını yaşama ihtimalimiz yüksek. Yaptığımızın tam olarak aynısı ile de cezalandırılabiliriz ya da çok başka bir şeyle de.. İlahi adalet, nasıl tecelli eder bilemeyiz. Ama şu bir gerçek ki Jüpiter 12 senede bir adalet dağıtmak için Balığa gelir. O içimize dönmeler, tefekkür etmeler tamamen bir yan üründür. Kimseye zarar vermediysek, arkasından iş çevirmediysek, yalan söylemediysek, dedikodu yapmadıysak, iftirada bulunmadıysak, çalmadıysak, dolandırmadıysak, aldatmadıysak, insanların yanılgıya düşmelerine sebep olmadıysak gerçekten korkacak bir şey yok. Ama bunlardan birini yaptıysak karşılığında ne beklemeliyiz belirsiz. İçlerinden en hafifini yapıp bir insanı yanıltmış olmakla bile başımıza büyük dertler açmış olabiliriz. Bedelini Jüpiter bize sağlıkla mı, parayla mı, ilişkilerle mi ödetir bilinmez. Tabii bir de kollektif olarak doğaya, hayvanlara verdiğimiz zararlar var, kollektif olarak kadınlar, çocuklar ölürken seyirci kalma durumlarımız var. İlahi adalette bunların cezası da kollektife kesilir. Doğayı ve hayvanları korumamamız karşılığında Jüpiter Balıktayken tsunami mi görürüz, sel mi olur, dolu mu olur bilemem. Avustralya’daki 240 gün süren, 8 milyon hektar arazinin yanmasına, 1 milyardan fazla hayvanın ölmesine sebep olan büyük yangın için pek çok mecrada Avustralya’nın 2010-2013 yılları arasında 175 bin deveyi katletmesinin sonucunda Allah’ın veya doğanın gazabı -nasıl inanırsanız öyle alın- sonucu bunun olduğu yazıldı, söylendi. Develer çok su içiyor, suyu tüketiyor derken, koca kıtanın ekosistemi alt üst oldu. O kadar zararı ne kadar zamanda ve nasıl giderirler, bilinmez..

Şunu söylemeye çalışıyorum, doğaya ve hayvanlara yaptıklarımız karşısında ilahi adaletten korkmaya başlasak ve insanlık olarak kendimize çeki düzen versek iyi olacak gibi görünüyor. Ormanlarımız, denizlerimiz, havamız, su kaynaklarımız, bitki örtümüz, ektiğimiz ve ekmediğimiz bütün topraklar hepsi çok kıymetli, onlara nasıl muamele ettiğimiz çok önemli. Ama şu noktaya da değinmeden geçemeyeceğim bizler pek çoğumuz birey olarak iyi insan olmaktan habersiz gibiyiz. Bazı değerler ve doğrular var sahip çıkmamız gereken. Bunların neler olduğunu hepimiz biliyoruz. İşin komik tarafı istisnai haller dışında pek çoğumuz da uymaya çalışıyoruz bu doğrulara. İstisnai hallerde doğruluktan şaşmamız da bütün artıları süpürüyor aslına bakarsanız. Mesela hep doğruyu konuşuyoruz ama bir çıkarımız varsa bir yalan sokuşturuyoruz araya. Hep nezaket sınırları çerçevesinde davranmaya çalışıyoruz ama biri bir anda çileden çıkmamıza neden oluyor. Çok dürüstüz ama para bir anda çok cazip geliyor ve dolandırıveriyoruz birilerini. Bunları yapıp sonra gece başımızı yastığa koyup fosur fosur uyuyanlarımız da var. Mesele burda başlıyor. Vicdanımız doğru olmayan hareketleri olağan karşılayabiliyorsa doğaya, dünyaya ne olduğuna kafa yoracak, korumak üzere hareket edecek bir bilinç düzeyinde değiliz demektir. O zaman doğa bizden intikam da alır, seller, yangınlar, depremler, kasırgalar da olur, dünyanın sonu da gelir. Çok şaşırmamak lazım.

Bu bilgiler çerçevesinde konumuza dönecek olursak Balık burcundaki Jüpiter bizden ne bekler, neye artı puan verir bir bakalım. Her şeyden önce doğruluk, yani yalan söylememek. Karşımızdakini kandırdığımızı düşünürken sadece kendimizi kandırırız. Yalan söylediğimizde, başkaları da olanın farkındadır. İşin aslında ilahi adaletin yerini bulmasına ihtiyacımız bile yoktur böyle bir durumda, çünkü yalan üzerine bir hayat inşa ederiz ve o hayat er ya da geç yıkılır.

Yalan söylemediğimiz gibi her konuda dürüst olmak da önemli. Hayatın içinde dürüst satıcı, dürüst alıcı olabilmek, bütün ilişkilerimizi dürüstlük üzerine kurmak, hayatımızdaki herkese dürüst olmak, bize dürüst olmayan biriyle karşılaştığımızda ‘Dur bi dakka, senin bana davranışında doğru olmayan bir şeyler var’ diyebilmek. Çünkü sesimizi çıkarmadığımızda kendimize dürüst olmamış oluruz.

Düzgün bir iletişim dili kullanmak, ilişkilerimizi nezaket çerçevesinde sürdürmek, hoşgörülü olmak yani empati kurabilmek, başkalarının ayakkabılarıyla yürümeyi becerebilmek bunların hepsi Jüpiter Balık dönemini taçlandıracak davranışlar. İnsanlarla iletişim söz konusu olduğunda öfke kontrolü ve tevazuyu da unutmamak lazım. Kimse bizim dinmek bilmeyen öfkemizin stresine, suratsızlığımıza katlanmak zorunda değil. Tevazu ise geçmişte çok önemsenen ama günümüz dünyasında sıklıkla unutulan bir meziyet. Her neyin varsa, hayatında iyi her ne oluyorsa geçici, onlar sana ödünç verilmiş. Hayat bazı insanları kötü şeylerle sınar, bazı insanları da iyi şeylerle. Sahip olduğun mal, mülk, para, güzellik, hatta ailen bile bugün var, yarın hiç biri olmayabilir. Tevazu içinde yaşamayı unutmamakta fayda var. Ödünç bir dünyada, ödünç hayatlar yaşıyoruz. Tevazu kadar önemli bir diğer özellik aşırıya kaçmamak, aynı sebeplerden.. Aşırıya kaçmamak ve tevazu ikisinden biri varsa diğeri de ya mutlaka oluyor ya da kişi kolaylıkla öğreniyor diğerini.

Samimi, güvenilir, sözünde duran bir insan olabilmek de önemli. Sözümde durmuyorsam, yüzüne ayrı arkandan ayrı konuşuyorsam bunlar beni güvenilmez yapar. Sana ‘Derdin vardı, bana niye söylemedin?’ dedikten sonra dönüp 'Ama sen de .... ' diyerek seni derdin için yargılıyorsam bu beni güvenilmez yapar.

Tüm bu saydıklarımın yanında yaşlılara saygı, çocuklara sevgi göstermeyi ve iyi örnek olmayı, adaletli olmayı, doğayı, hayvanları korumayı, yardıma ihtiyacı olana her türlü yardım etmeyi saymama gerek var mı acaba? Yani demem o ki kalplerimizi kıble yapma zamanı. Bunu yıllardır söylüyordum, artık Balıktaki Jüpiter söylüyor. Kalbimizi kıble yapabilmek için de tamamen arınmaya ve saflaşmaya ihtiyacımız var. Temiz olmayan bir kalp bizi doğru yöne yönlendiremez.

'Ben kalbimi uzun zamandır kıblem yaptım, yukarıda bahsi geçen pozitif özelliklere sahibim' diyebiliyorsak o zaman Jüpiter bize şahane sürprizler de getirebilir. Adı üstünde ilahi adalet. Kötüye ceza iyiye ödül verecektir mutlaka. Hatta edimlerini iyi tarafta duranlara güzel haber; 2021’in en güzel transiti Jüpiter Balık diyebilirim.

Transit haritasında şu an Jüpiterin hangi evden geçtiğini bilenler için şu şekilde kısa bir bilgi de verelim:

Transit Jüpiter 1. Evde: Kendimizi hayatımızla ilgili iyimser hissederiz. Özgüvenimiz artar ve işlerin daha yolunda gittiğini hissederiz. Hayatımızda değişiklik yapmak için istek ve cesaret duyarız. Bu değişiklikleri yapmamızı sağlayacak rastlantılar yaşarız. Genel olarak mutluluk enerjisi saçarız. Tembellik eğilimi oluşabilir, dikkat etmeli.

Transit Jüpiter 2. Evde: Öz-değer hissimiz artar. Hayatımızda değerli bulduğumuz şeyler ya da genel olarak hayatımız ile ilgili ayarlamalar yaparız. Ama denenmişin dışına çıkma konusunda bir isteğimiz yoktur. Para kazanma konularını gözden geçiririz. Gelirde bir artış olabilir ama masraflar da kaçınılmaz olarak artar. Keyif için para harcama eğilimimiz de artabilir.

Transit Jüpiter 3. Evde: Öğrenme ihtiyacımız artar, bilginin peşine düşeriz ve öğreniriz de. İnsanlarla dürüst bir şekilde iletişim kurarız. Yeni bir araba alma ihtimalimiz olur. Bol miktarda yakın çevre yolculuklarına çıkarız. Sosyalleşir, bazen yeni arkadaşlıklar kurarız. Jüpiter 3.evimizden geçerken insanlar çevremizde olmaktan hoşlanırlar.

Transit Jüpiter 4. Evde: Evimizi genişletme ihtimalimiz artar. Yer müsaitse ekstra bir ünite ekleriz ya da iki oda arasındaki duvarı kaldırarak mekanı genişletiriz. Yeni bir yere taşınma veya gayrimenkule  yatırım yapma ihtimalimiz de artar. Ailevi ilişkilerimiz bu dönemde önem kazanır.  Sahip olduklarımızı gözden geçirir ve güvenlik yaratmaya çalışırız.

Transit Jüpiter 5. Evde: En sevdiğimiz işlerle, hobilerle eğlenerek vakit geçirmek isteriz. Bazen yeni hobiler ediniriz. Yaratıcılık gerektiren bir işimiz veya hobimiz varsa yaratıcılığımızın arttığını fark ederiz. Eğer bekarsak girdiğimiz ortamlarda aşık olma ihtimalimiz vardır. Ama Jüpiter uygun açılarla desteklenmiyorsa bir çok insanla görüşüp bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bir ilişkimiz varsa ilişkimize biraz romantizm katabiliriz. Çocuklarla ilgilenmek ya da hamile kalmak için de uygun bir zamandır.

Transit Jüpiter 6. Evde: Çalışmaktan keyif alırız bu dönemde. Geçmişe göre daha üretken hissederiz, çünkü işlerin yapılma şekli ve sırası hakkında içsel bir bilme hali oluşmuştur.  Çalışma arkadaşlarımızla ilişkilerimiz daha iyidir. Daha büyük bir ofise veya mekana taşınmak söz konusu olabilir. Yeni bir işe başlamak da mümkündür. Geçmişten getirdiğimiz sağlık sorunlarına yeni ve etkili çözümler bulabiliriz. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak önemli, kilo alma ihtimalimiz bu dönemde artar.

Transit Jüpiter 7. Evde: Bir partnerle ilişkimiz iyileşir, başka bir kademeye evrilir, nişanlanırız, evleniriz. İşle ilgili de biriyle ortak olabiliriz ve birlikte verimli şekilde çalışırız. Partnerlik önemli bir gündemdir. Bazen de iyi gitmeyen bir ilişkiyi sonlandırabilir, ortağımızdan ayrılabiliriz. Orta yolu bulmamız konusunda destekleyici etkiler altındayızdır. Boşanmak söz konusuysa -Jüpiter sert etkiler almıyorsa- kolaylıkla gerçekleşebilir.

Transit Jüpiter 8. Evde: Güç ve kontrol konuları hayatımızın gündeminde olabilir. Daha fazlasını elde etmek için istekli oluruz. Ruhumuzun derinlerinde nelerin gizli olduğuna bakmak konusunda istekli oluruz. Şifalanmak için uygun bir dönemdir. Kendimizi daha kırılgan hisseder ve ilişkilerimizde gerçek yakınlık için harekete geçebiliriz. Başkasının kaynaklarıyla paramızda artış olabilir, miras, nafaka gibi…

Transit Jüpiter 9. Evde: Jüpiter burada kendi evindedir. Hayatımız genişleme eğiliminde olabilir, değişik fırsatlarla karşılaşırız. Hayata iyimser bir tavırla yaklaşırız. Hayat genel olarak güzeldir ve biz de tüm güzelliği ile hayatı tecrübe etmek isteriz. Bazen okula dönmek söz konusu olabilir. Mahkeme mevzuları daha kolay ilerler. Büyük resmi daha rahat görebiliriz, bu da hayatla ilgili stresimizi azaltır.

Transit Jüpiter 10. Evde: Kariyerimizle ilgili güzel bir zamandır. Yaptığımız işle öne çıkabilir, terfi alabiliriz. İşle ilgili seyahat etmek durumunda kalabiliriz. Kariyerle ilgili amaçlarımıza çok daha kolay ulaşabiliriz. Amaçlarımıza ulaştığımızda daha büyükleri için çalışmaya başlarız. Patronlarımız tarafından takdir ediliriz.

Transit Jüpiter 11. Evde: Yeni arkadaşlıklar kurduğumuz bir zamandır. Sürekli bir planımız vardır. Yeni bir arkadaş grubuna dahil olabiliriz ya da bir hayır kuruluşuna katılıp ihtiyacı olanlara ulaşabiliriz. Tüm dünyaya yardım etmek şeklinde bir isteğimiz vardır. Gelecekle ilgili daha iyimser bir tavır içindeyizdir.

Transit Jüpiter 12. Evde: Derinlerde sakladığımız sorunlarımızla ilgilenmek için uygun zamandır, terapiye bile başlayabiliriz. Spiritüel yanımızla bağ kurmak için de uygun bir zamandır, düzenli meditasyon yapmaya başlayabiliriz. Gönüllü yaptığımız işler, yardım kuruluşları için çalışmak burada da devam eder.

Aşk ve ışıkla kalın.