Kova Burcunun Son Derecelerinde Dolunay

Kova Burcunun Son Derecelerinde Dolunay

Son bir ayın ikinci Kova Dolunayı 22 Ağustos’ta burcun son derecelerinde gerçekleşiyor. Bu Dolunayın en umut veren açılarından biriyle başlayalım. Dolunaya giden günlerde gerçekleşen Ay Jüpiter kavuşumu her şeye rağmen biraz mutlu olmamıza, gevşememize, eğlenmemize fırsat verebilir. Ailemizle, arkadaşlarımızla yapacağımız eğlenceli aktiviteler, unutulmaz tecrübeler olarak hafızamıza kazınabilir. Seyahat etmek için de uygun bir zaman. Mutluluk hissiyatımızın bulaşıcı olacağının altını çizmekte fayda var. ‘Ah ne tatili, gittik geldik, çalışıyoruz’ şeklinde içleniyorsanız siz de üzülmeyin. Bu enerji altında çalışmanın da kazançları büyük olabilir. Bu dönemde başlanan işler, projeler fazlasıyla ödüllendirici olacaktır. Ayrıca tarih, arkeoloji gibi geçmişimizle alakalı alanları araştırıyor olanların çabalarının sonuçlarını yakın zamanda görmeye başlayacağını söyleyebilirim. Jüpiter bizi besleyen insanların sayısını da çoğaltmamızı işaret ediyor olabilir. Bunu sadece arkadaş çevresi olarak algılamamakta fayda var. Sosyal medya üzerinden ilgi alanlarımız doğrultusunda forumlara katılarak iletişimde bulunduğumuz kaynakları arttırabiliriz. Dünyaya bizimle aynı noktadan bakan insanlarla iletişim içinde olmanın faydasını önümüzdeki aylarda göreceğimizi söylemeliyim. Tüm bu konuların dışında kendimizi sorgulamak için de güzel bir dönem. Biz yeter ki içimize bakmaya istekli olalım, sorularımızın cevapları, sorunlarımızın çözümleri önümüze çıkacaktır.

Güneş Jüpiter karşıtlığı da şu an etki alanında olduğumuz bir diğer açı. Bu açının etkisiyle enerjimiz son derece yüksek olup durduğumuz yerde duramıyor olabiliriz. Haritası uygun olanlara maddi kazanımlar ve bol şans getirebilir. Yakın çevremizin de etkisiyle, uzun süredir kafamızı meşgul eden konularda aksiyon alabiliriz. İş ve projelerle ilgili genişleme, büyüme enerjileri söz konusu. Diğer yandan yeteneklerimizi ve gücümüzü abartıyor, kendimizi hafif kaf dağında görüyor olabiliriz. Bunun da çevremize karşı buyurgan bir tavır takınmamıza sebep olma ihtimali var. Ilımlı olmaktan çok çok uzak olup, haritamızdaki diğer yerleşimlere göre, belanın üzerine gidiyor da olabiliriz. Kendi enerjimiz dahil kaynaklarımızı aşırı harcama, savurganlık ihtimali de var. Güneş ve Jüpiterin konumu itibariyle din üzerinden felsefe yapılması söz konusu. Ancak sunulan argümanların gerçeklerle örtüşmediğini ve bazı konuları pratiğe dökmenin zorluğunu da işaret ediyor gökyüzü.

Mars Uranüs arasındaki üçgen açı da sürprizli olayları işaret ediyor.  Bu sürprizlerin arasında çözülmez gözüyle baktığımız sorunların beklenmedik şekilde ortadan kalkması da olabilir. Arkadaşlarla yapılan etkinliklerin keyifli olacağını, muhtelif yeni tecrübeler yaşayacağımızı söylemek mümkün. Yabancılarla, başka kültürlerden insanlarla bir araya gelip iyi zaman geçirmek de olasılıklar arasında.

Kendi ruhsallığımızla bağlantıdaysak ama öyle ‘Benim altıncı hissim kuvvetlidir, fal da bakarım’ gibi bir ruhsallıktan bahsetmiyorum. Mutlak güçle bir olma mevzuuna kafa yoranlar ve inancı her neyse o yönde ibadetini veya meditasyonunu, tefekkürünü aksatmayanlar için ilahi yardımlar söz konusu olabilir. Uzun zamandır cesaret edemediğimiz, nasıl yapılır diye düşünüp durduğumuz konularda cesaretli girişimlerde bulunabiliriz.  Bu transit iki dinamik gezegeni olumlu bir açıyla karşılaştırıyor. Hareket edersek kolay olma ihtimali yüksek. Hayatımızda değişim yaratacak bir aksiyon alma konusunda hala dirençli idiysek de, bu transit ile artık değişimin zamanı olduğunu hissedeceğiz ve söz konusu değişimi yapma konusunda arzu ve istek duyacağız. Sorunlarımıza yaratıcı çözümler bulabiliriz. Bu transiti tanımlayan kelimeler cesaret ve dikkat olabilir. Ekstrem sporlarla uğraşıyorsak fazla cesaretle başımıza iş açmamaya dikkat edelim. Cesareti anlamlı sonuçlar elde etmek için kullanmamız yararımıza olacaktır.

Venüs Satürn üçgeni, kendimizi ilişkilerimizde güvende hissetmemizi sağlayacaktır. Yani öyle karşımızdakinin enerjisini hissedince kaçacak delik aramamızı gerektirecek bir gökyüzü yok. Mevcut ilişkimiz içinde pelte gibi yayılabiliriz, partnerimize ilişki için sorumluluk almaya istekli olduğumuzu gösterebiliriz. Venüsün Terazide oluşu olumlu enerjiler içeren ilişkilerin çiçek açmasına imkan tanıyacaktır. Dolunay enerjilerine rağmen duygularımızı ve hatta arzularımızı kontrol etmek son derece kolay olacaktır, yani stabil bir durum söz konusu. Ayrıca bekarlar için de pozitif bir transit; yeni biriyle tanışma ve yeni bir ilişkiye başlama enerjisi mevcut. İşin içinde Satürn olunca çok romantik bir karşılaşmadan veya çok romantik bir ilişkiden bahsedemeyiz ama enerjiler stabil ve uzun süreli bir ilişki için güzel bir başlangıç zamanı olabilir. Deli gibi aşık olmazsın ama ilişki tesis olur. Venüs hızlı hareket eden bir gezegen olduğu için bu saydığımız etkileri de kısa süreli olacaktır. Büyük değişimler beklememek lazım.

Sorumluluklarımızı keyifle yerine getireceğimiz, bu ay için yapılması gerekenler listemizi hızla tamamlayacağımız bir zaman dilimi içindeyiz. Tatilde olmayanlar Dolunaya kadar olan günleri ve takip eden 1-2 günlük süreyi normaldekinden yoğun planlayabilir, çünkü işlerin üstesinden kolaylıkla gelmemizi sağlayan, destekleyici enerjiler hakim.  Bunalmadan, daralmadan çalışmak mümkün. Otorite figürleri ile de iletişimin kolay ve sonuca götüren nitelikte olacağını söyleyebilirim. Önemli konuşmalar için uygun zaman olabilir. Klasik giysileri işaret eden bir gökyüzü var. ‘Benim giydiğimden gökyüzüne ne’ diyenler öyle demesinler, mesela ilk izlenimin önemli olduğu ortamlara giriyorsanız bence kulak verin klasik giysi tavsiyeme.

Venüs ve Kuzey Ay düğümü arasındaki üçgen açı da ilişkilerimiz üzerinde olumlu etkiler yapacak. Bu üçgen açı birey olarak kendimiz olma özgürlüğünü verip gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarırken hayatın bir çok alanında ilerleyişimizi kolaylaştıracak insanları kendimize çekeceğiz. Gerçek koşulsuz sevginin ne olduğunun ve neleri gerektirdiğinin idrakine varıp aşka ve ilişkilere bakış açımızı yeniden tanımlayabiliriz. Kendimizi eski ve yeni ilişkilerimizi birbiriyle kıyaslarken bulabiliriz.

Ay ve Güneş Kuzey Ay düğümüne kare açı yapıyor. Anlamı ise şu; hayattaysalar ana-babamız veya başka kadın veya erkeklerin yaratacağı zorlu durumlar aracılığıyla ruhsal büyümemizde birer adım daha atacağız. Güneş ve erkeklerden gelen zorluklar egomuzu ve hayat amacımızın transforme olacağını işaret ediyor. Kendi yaratıcılığımız ve cömertliğimiz üzerinde çalışmamız büyümemize katkı sağlar. Ay ve kadınlardan gelen zorluklar duygularımızı ve besleyici olma özelliğini işaret ediyor. Besleyen olmaya ve kırılganlığa odaklanarak bu yönümüzü geliştirebiliriz. Geriye dönüp düşündüğümüzde son 4-5 yılda  aynı konu üzerinde sürekli zorlandığımızı görüyorsak değişmenin vakti gelmiş de geçiyor olabilir. Kullanmak lazım bu enerjiyi.

Dolunayın hemen öncesinde gerçekleşen Pluto Neptün altmışlık açısı toplumsal bir uyanışın eşiğinde olduğumuzu haber veriyor. Materyal olanın boş olduğu gerçeğine uyananlarımızın sayısı hızla artıyor ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı seçiyoruz.

Merkür Mars kavuşumu ise zihinsel enerjimizin arttığını işaret ediyor. Kendimizi ifade etme yeteneğimizin tavan yaptığını görebilir bazılarımız. Bu açı, yeni projelere başlamak için güzel bir etki yaratırken Marsın çalışmayı ve plan yapmayı seven Başak burcunda olması bu etkiyi ikiye katlayacaktır. Öğrenmek için çok derin bir merak duyabiliriz, ilgimizi çeken konularda bol bol okuyup araştırabiliriz, faydalı bir etki. Kısa mesafe seyahatler yapılır ve keyifli geçer. Bazılarımız ise işin içinde Mars olması nedeniyle kazaya meyilli, tartışmaya ve hatta kavgaya hazır, sabırsız, tepkisel, sinirli, gevşeyemeyen, önce yumruğu çakıp sonra soru sormayı akıl eden bir enerjide olabiliriz. ‘Rahat ol Şampiyon, her önüne gelene çatmanın bir alemi yok. Her ne için gerginsen sebebini kendinde ara’ demek lazım o durumda olanlara.

İletişimin gezegeni Merkür Uranüsle de bir üçgen açı yapıyor. Hızlı ve olumlu iletişimin kanalları açık. İletişim, medya, sosyal medya, satışla ilgili işler için güzel bir enerji. Yeni fikirler bulup geliştirmeye gayet uygun bir ortam söz konusu olabilir. Değişik insanlarla ilginç konuşmalar yapılabilir. İhtiyacımız olan bilgi, kitap her neyse kucağımıza düşecektir, sadece dillendirmemiz yeterli gelebilir. Şirketlerin pazarlama departmanları bir anda viral olacak kampanyalara imza atabilirler. Astrolojik bir okuma almak için de harika bir enerji. Organizasyonlarda da Uranüs etkisiyle bir şipşak halletme enerjisi kendini fark ettirecektir.  Uranüsün Merkür ile bir transitinin olduğu noktada bazı bilgilere şüpheyle yaklaşmamızda, gerçekliğini sorgulamamızda, satır aralarını okumamızda, yap-bozun bütününü görmeye çalışmamızda fayda olacaktır. Hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir veya her şey görünenden çok farklıdır. Merkür Uranüs transiti araştırdığımızda bilgiye ulaşmamızı söyler.

Dolunayın hemen ertesinde gerçekleşecek bir Merkür Neptün karşıtlığı var. Hoş olmayan bir durumun varlığından şüpheleniyorsanız ortalığı velveleye vermeden önce mantıklı düşünüp konuşmakta fayda olacak etkiler çalışıyor.

Her ne kadar bireysel olarak çok yıkıcı etkiler söz konusu değilmiş gibi gözükse de bu Dolunayın son bir ayda Kova burcunda gerçekleşen ikinci Dolunay olduğunu hatırlatmak isterim. Kova demek beklenmeyeni, hiç ummadığınızı bekleyin demektir. Bir anlamda geçen ay başlattığı süreçleri sonlandırmak için geri geldiğini düşünebiliriz. Korku salmak istemem ama geçen Dolunayın ardından ülkemiz gündemini meşgul eden konuları gözden geçirmemizde fayda var. Allah beterinden korusun gerçekten.

Hayatlarımızı gözden geçirip aksiyon almakta fayda filan yok artık, değişim bir zorunluluk. Bize köstek olan herseyi geride bırakma zamanı geldi de geçiyor bile. Bu bir ilişki olabilir, ruhumuzu beslemeyen bir iş olabilir, egomuzun artık bize hizmet etmeyen alışkanlıkları olabilir, ağacımıza sahip çıkmamak, doğaya hakettiği değeri vermemek olabilir. Şimdi detoks zamanı; bedenimizle ve ruhumuzla. Sonra yeni sayfalar açabileceğiz hayatlarımızda.

Hepiniz Allaha emanet olun, aşk ve ışıkla kalın.