Mars Koçta ve Yakında Geri Hareketine Başlayacak

Mars Koçta ve Yakında Geri Hareketine Başlayacak

27 Haziran itibariyle Mars koç burcuna geçti. Mars koçta yönetici konumdadır ve bütün ihtişamıyla hareket eder. Koç burcundaki Mars yeni başlangıçlar yapmak için istekli olacağımız bir alan yaratacaktır. Yalnız giriştiğimiz işte istikrarlı şekilde ilerlemeye özen göstermeliyiz. Koçtaki bir girişim, başladığımız hızla vazgeçme ihtimalini de beraberinde getirir.

Mars, sonbahar aylarında, tam tarihiyle söylemek gerekirse 10 Eylül-14 Kasım arası, bir geri hareket yapacak. Bu sebeple Marsın bu burçtaki seyahati biraz uzun sürecek, 6 ay kadar. Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum; bir önceki Mars retrosunda (2018 yazında) özellikle sosyal medyada ‘Mars geri gidiyor, şimdi erkekler düşünsün’ gibi bir algı oluşmuştu. Evet Mars savaşan, rekabet eden, koparıp almakla ilgili olan gezegen ama kadın veya erkek oluşumuzdan bağımsız her birimizin haritasında var. Yani Marsın olumlu ya da olumsuz etkilerini hem kadınlar, hem erkekler yaşayacak. Ayrıca Marsın koçtaki hareketinden etkilenmek için Marsınızın bu burçta olması da gerekmiyor. Her birimiz bir şekilde Marsın koçtaki transitinden ve özellikle geri hareketinden etkileneceğiz. Bazılarımız daha az, bazılarımız daha çok.

Bu etkilerin neler olacağına bakalım. Koçtaki Mars transiti, kolay öfkelenmemize sebep olabilir. Öfkede yanlış olan bir durum yok. Burada önemli olan öfkenin altındaki duygumuza bakabilmektir. Öfke, acı veya keder duygularını maskelemek için kullandığımız bir duygudur çoğunlukla. Bu sebeple kızıp sinirlendiğimiz durumun arkasında derinlerde canımızı acıtan ne var, ona bakmalıyız.

Marsın koçtaki transiti, hayatımızı mercek altına alacağımız, hayatımızın gidişatını irdeleyip gelecekle ilgili arzu ve isteklerimizi masaya yatıracağımız bir dönem olacaktır. Önümüzdeki dönem için hayata geçirmek istediğimiz projeler hakkında planlar yapmak için iyi bir zaman dilimi. Bu projeler sadece işle ilgili olmak zorunda değil; ilişkilerimizi, sağlığımızı, yaşam şeklimizi gözden geçirip pek çok şeyi yeniden planlayabiliriz.

Gelelim Marsın geri hareketine. Mars hayatımızın eril yönünü temsil eder. Eril yön, hareket eden, aksiyon alan taraftır, cinsellikle ilgilidir. Mars retro olacağı için tüm bu alanlarda bir zorlanma bekleyebilirsiniz. İş yerinizde boşa kürek çekiyormuşsunuz, işler yürümüyormuş hissine kapılabilirsiniz. Bu sebeple Marsın geri hareketinden önce işinizle ilgili alınacak önemli kararları alıp halledebildiğiniz kadar büyük kısmını halletmekte fayda var. Retro zamanı yaklaştıkça hayatın yürümeyen, ilerlemeyen bir enerjiye büründüğüne şahit olacaksınız. Hem iş, hem de ilişkiler alanında akıntıya karşı yüzüyor hissine sıklıkla kapılmak mümkün. Yine de Marsın kişisel doğum haritanıza yaptığı olumlu bir açıyla çok uzun zamandır canınızı sıkan, kafanızı kurcalayan, halledilmez sandığınız, geceleri uykunuzu kaçıran konuları halletme ihtimaliniz var. 

Her ne kadar ateşli, savaşan koç burcunda da gerçekleşse bu retronun mesajı içe dönmek. Etrafınızda yürümeyen, canınızı sıkan, hatta sizi delirten bir şeyler oluyorsa içinize dönün, yalnız kalın, meditasyon yapın. Bu Mars retrosunda hayat sizi zorlamaya başladığında yapabileceğiniz en doğru hareket dişil tarafınıza gitmek. Kendi kendinize zaman geçirin, uzun banyolar alın, müzik dinleyin. Dişil tarafınıza gitmek her neyi çağrıştırıyorsa onu yapın. Bir erkekseniz mutfağa girip yemek yapın. Sert, savaşçı eril tarafınızın dengelenmesine izin verin. Kendinize şefkat gösterin, iyi davranın. Bu arada yolunda veya istediğiniz gibi gitmeyen konulara farklı bir pencereden bakmaya çalışın. Bu süreç yaralarımızın şifalanacağı, hareketlerimizin sorumluluğunu almayı öğreneceğimiz, sağlıklı alışkanlıklar edinebileceğimiz bir dönem olacaktır. Köklü değişiklikler yapma kararı alırsanız uygulamaya koymak için Marsın geri hareketinin bitmesini bekleyin. Sonrasında kolaylıkla aksiyon almanıza yardım edecek bir Mars koç enerjisi 7 Ocak 2021’e kadar devam edecek. Retro sonrası oluşacak enerjiyle dağları delme ihtimaliniz var. Herkese şimdiden bol farkındalıklı, bol dönüşümlü harika bir retro diliyoruz. 2021'in güzel bir sene olması için bu retro tohum ekme zamanı olabilir. Biz söylemiş olalım ;)