Merkür Retrosu İle Aranız Nasıl?

Merkür Retrosu İle Aranız Nasıl?

Son yıllarda hakkında yazılıp çizilip konuşulanlar sayesinde 85 yaşındaki babaannemizin dahi merkürün geri gidişinden, bu dönemin iletişim kazalarına neden olduğundan, elektronik eşya alınmayacağından, önemli sözleşme imzalanmayacağından haberi oldu. Yani çok şükür ki hepimizin bu konuda bilgisi var. 2020 senesinin son merkür retrosunun devam ettiği şu dönemde gelin merkürün geri hareket ettiği dönemlerde neler yapmak gerekirmiş ona bir göz atalım.

Gerçek misiniz, yapay mı? Kontrol zamanı..

Merkür hayatınızda bazı şeylerin bozulmasına sebep olduysa orada zorlama bir şeyler olabilir. Yani o işte kalmak için kendinizi veya şartları zorluyor olabilirsiniz veya aynı durum ilişkiler için geçerli olabilir. Her hangi bir ilişki için gereğinden fazla ödün veriyor olabilirsiniz. Hatta iş veya ilişki farketmez devam etmesi için onun külahını ona, onunkini ona giydiriyor, araya insanlar sokuyor, manipüle ediyor olabilirsiniz. Aynı senaryo içinde edilgen durumda da olup statükonun içinde kalmanız için birileri arkanızdan bin türlü oyun çeviriyor olabilir. Merkür varoluş amacınızla uyumlu herhangi bir şeyi bozmayacaktır, bozuyorsa oraya bakmakta fayda var. Bozulan alana bakmaya ve yeniden düzenlemeye istekli olun.

Yalnız kalmaya zaman ayırın..

Merkür retrosu enerjileri doğal olarak içe döndürür.  Kendinizi kafanızın içinde kişileri, durumları, olayları evirip çevirirken yakalarsanız buna izin verin. Neyin, ne olduğunu anlamak için vakit harcayın.  Retro zamanı hayatın kaosu içinde kalmak için ısrarcı olmayın, kendinize kabuğunuza çekilme izni verin. Emin olun retro sona erdiğinde hayatın içinde çok daha keyifle hareket etmenizi sağlayacak içgörü ve enerjilere ulaşmış olacaksınız. Merkür diğerleri ile iletişiminizi kasıtlı olarak bozar. Amacı sizin içinize dönmenizi sağlamaktır. Bu sessizlik zamanlarını meditasyon ile geçirmeyi de deneyebilirsiniz. İçsel bilgeliğinizle, kalbinizle bağlantı kurduğunuzda hayatın çok daha keyifli bir hale geldiğini göreceksiniz.

İletişim şeklinizi gözden geçirin..

Sert, öfkeli, en küçük provokasyonda patlamaya hazır bir konuşma tarzınız ve ruh haliniz varsa bu durum, merkür retrosu sırasında iletişimde sorun yaşamanıza sebep olabilir. Her retro sonrasında çalıştığınız şirket sizi koçluk, mentorluk almanız konusunda yönlendiriyorsa belli ki iletişim becerileriniz yaptığınız işte verimi düşürüyor olabilir. Unutmayın %90 duruma uygun, saygılı, çözüm odaklı olan konuşma ve iletişim şekliniz %10’luk stresle baş etmedeki yetersizliğiniz ve öfkeniz karşısında harcanabilir. 

İletişim konusunda problem yaşanmasına neden olan bir diğer özellik ise iletişim tembelliği olabilir. Herkes mutlaka hayatı boyunca konuşma tembelliği çeken en az bir kişi tanımıştır. Konuşma tembeli bir insan ‘Kurabiye istiyorum’ der, kurabiye önüne gelince de ‘Ben bundan değil, içinde çikolata parçaları, üstünde dövülmüş badem olanlardan istiyordum’ der. Bir konu hakkında bir arzunuz, detaylı fikriniz varsa ifade edin, kimse kahin değil.

Bu dönemde fazla konuşup haddini aşan kelimeler söylemek ve hatta dedikodu yapmak kaçınılması gereken bir diğer davranış şeklidir.

Detaylara, yan anlamlara dikkat edin..

Merkür geri giderken anlaşma imzalanmaz denir. Öyle gerekiyorsa tabii ki imzalanır. Yapmanız gereken tek bir şey vardır. O da detaylara dikkat etmek. Önemli ayrıntıların yanındaki kilit kelimeleri gözden kaçırmayın. Muğlak tanımların detaylandırılmasını isteyin. Kelime öbeklerinin 2. ve hatta 3. anlamlarını irdelemekten çekinmeyin. En basit örnek; %50’ye varan indirimin, %50 indirim olmadığını hepimiz biliyoruz. Ancak bu pazarlama hilesi ilk kullanılmaya başladığında herkes eminim en az bir kere de olsa %50 indirim varmış algısıyla bir reklama çekilmiştir. Kelimelerin farklı anlamları önemli olduğu için anlaşmaları, sözleşmeleri tekrar tekrar yazmak gerekebilir. Aynı durum yazısız anlaşmalar için de gerekli olabilir. Bir konudaki beklentiniz her ne ise karşınızdakine detaylı şekilde anlatmak için vakit harcayın. Konu iş, ilişkiler, terzinize elbise diktirmek, marketten sipariş vermek, her şey  olabilir. Konuşma tembelliğine kapılmayın, anlatın, netleştirin, anlaşın.

Doğada zaman geçirmeye vakit ayırın..

Merkür retrosu sırasında hayat üzerinize geliyor gibi hissediyorsanız doğada vakit geçirmeye çalışın. Ormanda yürüyüşe çıkın, deniz kenarına gidin, ayaklarınızı denize sokun, toprağa basın, sırtınızı bir ağaca yaslayın, güneşin batışını veya doğuşunu seyredin, gece yıldızlara bakın. Doğa ile baş başa kalmak hangi şekliyle size keyif veriyorsa onu yapın. Günlük koşturmacadan uzak geçireceğiniz bir kaç saat bile zihninizin ve ruhunuzun dinlenmesini mümkün kılacaktır. Merkür retrosu sırasında bir makine olmadığınızı hatırlayıp arada bir yenilenmenizi sağlayacak bir aktivite yapmanız çok işinize yarayacaktır.