Neden Düzenli Olarak Balık Yemeliyiz?

Neden Düzenli Olarak Balık Yemeliyiz?

Balık, yağ oranı düşük yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Omega 3 açısından zengin oluşunun yanı sıra D, B1, B2, B3, B6, B12 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, çinko, iyot, demir ve selenyum gibi mineraller de içerir.

Uzmanlar tarafından haftada 2 kez tüketilmesi önerilen balık, Türk Kalp Vakfı tarafından kalp ve beyin sağlığı için tüketilmesi gereken besinler arasında sayılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz zengin vitamin ve mineral içeriği ile kalp ve damar sağlığı için önemli bir gıdadır.

Balık yemenin neden gerekli olduğunu, sağlık için faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

1-Kalp hastalıkları riskini azaltır.

Balığın içeriğindeki omega 3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonu azaltarak kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur. Özellikle damar sağlığı, kalp sağlığı için önemli bir gerekliliktir.

2-Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Dozunda tüketilen balık Alzheimer olma riskini düşürüyor. Araştırmalara göre düzenli balık tüketenlerde beyindeki gri madde oranı daha yüksek. Bu da beynin küçülmesini engelleyerek daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

3-D vitamini deposu.

D vitamini söz konusu olduğunda balık, en önemli besin kaynaklarından biri. D vitamini, vücudun kalsiyumu emme kapasitesini arttırıyor. D vitamininin kemikler için hayati önem taşımasının nedeni budur. Düzenli balık tüketimi, uzun vaadede osteoporoz yani kemik erimesi riskini azaltıyor.

4-Göz ve göz sağlığını destekler.

Balığın içeriğindeki omega 3 yağ asitleri, gözün görme kapasitesini arttırır. Özellikle anne adaylarının hamilelik döneminde tükettikleri balık, bebeğin ileri yıllardaki göz sağlığına katkı sağlamaktadır. Balık tüketiyor olmak, yaşlılıkta ortaya çıkan göz kuruluğu problemini önlemede de önemli bir rol oynamaktadır.

5-Uyku kalitesini arttırır.

Uyku kalitenizden memnun değilseniz balık tüketiminizi arttırmayı deneyebilirsiniz. Uzmanlara göre balığın bu özelliği iyi bir D vitamini kaynağı olması ile bağlantılı. Bilim adamları, D vitamininin uykuya dalma süresini kısalltığı ve daha kaliteli uykuyu mümkün kıldığı konularında hemfikirler. 

Emziren anneler, balık yedikleri günlerde bebeklerinin daha derin ve uzun uyuduklarını gözlemleyebilirler.

6-Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Araştırmalara göre balığın içindeki omega 3, düzenli tüketildiğinde kandaki kötü kolesterol oranını düşürmeye yarıyor. Bu da uzun vaadede kalp krizi riskini azaltıyor. Uzmanların önerisi haftada iki kez balık tüketilmesi yönünde. Fırın veya buharda pişirme şeklinde bir  yöntem seçilerek balığın sağlığa faydalı özelliklerinin korunması tavsiye ediliyor.