Sonunda Satürn de Geri Gidiyor!

Sonunda Satürn de Geri Gidiyor!

Sanırız herkes merkürün yılın belli zamanlarında geri gittiğini, o dönemlerde büyük alışverişler yaparken dikkat etmek, anlaşma imzalarken satır aralarını okumak gerektiğini öğrendi artık. Pek fazla konuşulmasa da, karmanın lordu olarak bilinen Satürn de her sene geri gidiyor, yani siz yazının başlığına bakmayın :) 

Bu yılki geri gidiş 11 Mayıs-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor. Aslında bu yılki Satürn retrosunda bir hayli zaman geçirdik. Böyle bakınca bu biraz geç kalmış bir yazı olmakla beraber zamansız bilgiler de içerdiğini söylemeliyim.

Retro deyince gerildiyseniz rahat olun. Satürn retrosu ş a h a n e bir gökyüzü hareketi aslında. Doğru değerlendirmeniz halinde sonuçları gayet olumlu olacak bazı değişimlere sebep olabilir. Satürne karmanın lordu diyorlar. Herkes ektiğini biçer, kötülük eden kötülük bulur, Satürn kılıcını savurdu mu seni talan eder filan gibi algılanıyor biraz. Pek de öyle değil, en azından benim anladığım öyle değil. Satürn sadece senin düşünmeni ve olayları tartmanı istiyor. 

O kadar kusursuz bir işleyişi var ki evrenin, senin düşünmeni isteyen Satürn bile, insanoğlunun ağırlıklı olarak yaşadığı kuzey yarımkürede yaz mevsimi hüküm sürerken ve çoğunluk tatildeyken geri gidiyor. Pek çoğumuz tatile kucak dolusu kitapla gidip 3 sayfa okuyup döneriz, çünkü kafamızın içinde evirip çevireceğimiz çok konumuz vardır. Satürn de geri giderek bizi bu değerlendirmeleri yapmaya zorlar bir anlamda. 

‘Ne ekersen onu biçersin’ kısmını bir anlayalım önce. Eğer hayatını kalbin değil de, korkuların ya da benliğinin yanlış konumlandırılmış veçheleri yönetiyorsa emin ol, ne yaparsan yap, çok da iyi sonuçlar almayacaksındır. Korkularınla yönetilme konusundaki hareket tarzın, geniş bir yelpazeden bir veya birkaç unsur içerebilir. Korkuların sebebiyle tembel davranmak, atman gereken adımı atmamaktan tut da insanları kontrol ve manipüle etmeye çalışmak, hatta yaptırımlarda bulunmak ve hatta kendi korkuların nedeniyle başka insanların yaşam alanına müdahale edip onlara zarar vermek, çalmak-çırpmak gibi eylemlere kayıyor olabilirsin, daha büyük zararlara sebep olmayı listeye koymuyoruz bile. 

Korkudan yapılan hareketlere bakınca, insanoğlunun farkındalıksızlığını, kendiyle ne kadar bağı ol-ma-dığını anlıyoruz.. Satürnü karmanın lordu diye belleme sebebimiz, ancak en son raddede, başkasına veya kendimize ciddi anlamda zarar verdiğimizde, olumsuz tüm hareketlerimizin olumsuz sonuçları olduğunu farketmemizdir. Şunu anlamak gerekir Satürn karmanın lordu falan değildir. Satürn sadece bedel ödetir. ‘Bu konuda şunu şunu yapmayı seçtiysen, sana keseceğim faturayı da seve seve ödeyeceğini tahmin ediyorum’ der.

Yaptığımızı yaparken yalnızsak, kimse görmüyorsa, gizlemek için tezgahlar kuruyorsak sanıyoruz ki bu ortaya çıkmaz. Ya da duygularımızı, hislerimizi, korkularımızı yeterince derine itersek sorun yaşamayız gibi geliyor. Oysa Satürn hep çalışıyor, varoluş her yaptığımızı görüyor, değerlendiriyor. En basit şekliyle;  bir hareketi yapmaktan geri durduğumuzda bile bize bunun bedelini ödetiyor. Hayatın senin gitmeni istediği bir yön vardır. Sen o yöne gitmedikçe, ayak diredikçe, hayat da sana ayak direr. En basit tanımıyla karma budur, yani ektiğini biçiyorsundur.

İşte Satürn retro olduğunda bize ayak dirediğimiz, korkudan veya tembellikten veya her neydense olması gerekenden farklı hareket ettiğimiz yerleri gösterir. Düşünmemizi sağlamaya çalışır. Düşünmemiz gereken alan da geniştir. Satürn seni bir şirket olarak görür. Altında departmanların vardır; para kazanmanla yani işinle ilgili, evliliğin veya gönül ilişkilerin ile ilgili, çocukların, annen-baban, arkadaşların, akrabaların ile ilgili, öğrenciysen eğitim hayatınla ilgili, sağlığın ve kendinle olan ilişkinle ilgili departmanlar şeklinde sıralayabiliriz en önemlilerini.

Tüm saydığımız konuları değerlendirmek için en uygun zamanıdır yılın Satürn retrosu. İşimde veya ilişkilerimde beni tatmin etmeyen neler var? Önümüzdeki yıl nasıl bir sonuç elde etmek istiyorum, bunun için hangi aksiyonları almam, hangi değişiklikleri yapmam gerekir? Sağlığımı düzeltmek için ne yapmalıyım? Hayatımdaki stresin sebebi ne? Evet bazılarımız için de doğru soru budur. Hayatımdaki stresin nedeni ne? Çünkü herhangi bir alanda yapmamız gerekenden farklı bir hareket yaptığımız sürece sonuçlar tatmin edici olmayacaktır. En basit hali ile stres, biz olanı görmek istemedikçe de kavga, gürültü, bitmek bilmeyen sorunlar, derin bir tatminsizlik hayatımızda baş köşeye yerleşecek ve mutsuz olmamıza sebep olacaktır. Şirket metaforuna dönecek olursak, kar ya da zarar eden departmanlarımız hangileri ya da şirket bütün olarak mı iflasın eşiğinde bakmak lazım.

Ne de olsa iki buçuk aydır evlere kapanmışken ve hala karantinadayken başlayan bir Satürn retrosundan bahsediyoruz. Esasen retronun mayısta ve haziranda maruz kaldığımız kısmı nispeten daha yumuşak ve insancıl kova burcunda geçti. 1 Temmuz itibariyle de Aralık 2017’den beri bizi diken üstünde tutan oğlak burcuna geri döndü. Yani altyazısı şu; Aralık 2017’den beri hayatında neler oldu, kar-zarar tabloların neler gösteriyor? Satürn bu dökümü senden hayatının bir alanında ya da birçok alanında yapmanı istiyor olabilir. Son zamanlarda yanlış atılmış bir adımın varsa hayatının bir alanında zorlanıyor olabilirsin. Ama son 5-6 ya da 8-10 yıldır, belki de daha uzun zamandır yanlış adım üstüne yanlış adım attıysan narince toparlanıp yaptıklarını temizleme vakti gelmiş olabilir. 

İçinde bulunduğumuz bu retro zamanı, eteğimizdeki taşları dökmek, ne yapmak istediğimize karar vermek için iyi bir dönem. Sonrasında yanlışları düzeltmek için 2020 sonuna kadar 2 ay kadar bir vakit olacak. Hayalperestliğe kapılmanın, ‘Varoluş belli bir yönde hareket etmemi istiyorsa önüme çıkarır’ demenin bir anlamı yok. Hayatının yürümeyen alanları varsa ya da derin bir memnuniyetsizlik içindeysen varoluş her şeyi önüne çoktan sermiş demektir. Unutmamak lazım Satürn herhangi bir şeyi öyle altın tepside falan önümüze koymuyor, yapılmış hataların için senin borcunu komşun ödedi diye haber yollamıyor. Tam olarak nerede hata yaptıysan gidip onu düzeltmeni bekliyor.  Bilgisayar yazılımı gibi düşünün hayatı; tek bir satırını yanlış yazdıysanız doğru çalışmayacaktır. Satürn retrosu, yanlış yazdığın satırı arayıp bulup düzeltme zamanıdır. Sen yanlışını düzeltmezsen Satürnün keseceği fatura da büyük olacaktır.

Satürnü öcü gibi göstermiş olmayalım. Doğru adımlar attıysan da ödüllerle gelir Satürn. O doğru adımlar da iyilik, güzellik, doğruluk, bilgelik içeren hareketlerdir.