Uranüs Retrosu Geliyor

Uranüs Retrosu Geliyor

15 Ağustos 2020 itibariyle Uranüs gezegeni geri hareketine başlıyor. 5 ay sürecek bu retro hareket 2021 Ocak ayı ortasında son bulacak. Uranüs retrosu hayatlarımız üzerinde, diğer hızlı hareket eden gezegenler gibi etki yapmaz. Ancak kalıcı ve büyük değişimler getirdiği de bir gerçektir. Meydan okumayı seven bu gezegen, her birimizin hayatında büyüme ve hayata bakışımızı değiştirme şeklinde bir etki yaratacak.

Uranüs keşiflerin, atılımların, derin uyanış ve dönüşümlerin gezegenidir. Nasıl daha iyi olabileceğimiz, daha iyi bir hayat yaşayabileceğimiz hakkında fikir verir. Uranüsün geri hareketiyle birlikte son zamanlarda kafamızı ve ruhumuzu meşgul eden konuları derinlemesine irdeleme sürecine gireriz. Konular işimiz, ilişkilerimiz veya kendimiz hakkında olabilir. Önümüzdeki 5 aylık süreç hayatımızı, işimizi, ilişkilerimizi olumlu yönde değiştirebilecek etkiye sahiptir. Uranüs aynı zamanda teknoloji, gelecek, toplum, bilim, devrim gibi konularla ilintilidir.

Boğa burcunda gerçekleşecek bu Uranüs retrosundan en çok etkilenecek kişiler güneşi, yükseleni, önemli gezegenleri boğa burcunda olanlardır. Tabii ki boğada stelyumu yani birden fazla gezegen veya önemli noktası olanları da bu gruba dahil etmek gerekir. Yazının ilerleyen bölümlerinde diğer burçları nasıl etkileyeceğine de değineceğiz.

Uranüsün 2018’de Koç burcundan Boğa burcuna geçişinden önce Boğada retro en son 80 yıl önce gerçekleşmişti.  2018 ve 2019 sonbaharlarının konusu sizin hayatınızda her ne idiyse, eğer bir çözüme ulaşamadıysanız emin olun bu sonbahar da aynı konularla meşgul olacaksınız. Etkisini hızlı gezegenlerde olduğu gibi açık seçik görmeyebiliriz. Ancak bu dönem sona erdiğinde bize ve dünyaya neler olduğunun idrakine mutlaka varacağız. 

Senenin ikinci yarısındaki bu beş aylık zaman diliminde, Uranüsün diğer gezegenlerle yapacağı sert açıların da etkisiyle korku, acı, zorluk, kısıtlanma gibi duygularla baş etmek durumunda kalacağız. Tabii ki sadece sert açılar yapmayacak Uranüs. Yapacağı yumuşak açılarla hayatımıza özellikle aşk ve sevgi enerjilerini de çekiyor olacağız. Kendimizi, duygularımızı, bakış açımızı ifade etmemizi kolaylaştıran, karşımızdakinin bizi anlamaya istekli olduğu dönemler mevcut. Gökyüzü son derece diplomatik etkilere açık olacağı için barış, uyum ve affetme gibi sonuçlar yaratacak.

Uranüs bizi konfor alanımızdan çıkaracak, özgürlükten ne anladığımızı tekrardan düşündürtüp neyin özgürlük, neyin esaret olduğunu yeniden tanımlatacak. Dışımızdaki dünyaya vereceğimiz kişisel tepkinin ne olması gerektiğini enine boyuna değerlendireceğimiz bir dönemden geçeceğiz. Bir anlamda bazı konularda hayatımızla ilgili sınırlarımızı  yapılandırıyor olacağız.

Uzun süredir hayatında majör bazı değişiklikler için düşünüp plan yapıp da bir türlü gerekli adımları atamayanlar bu süreçte, kafalarındaki adımları atabilmek için gereken içsel değişimi yaşayacaklar. Özlerindeki gerçeklikle daha derin bağlantıya geçip bakış açılarındaki hataları görebilecekler.

Hayatımızda son 7 ayda parçalanan, yürümeyen, hayal kırıklığına uğratan, canımızı sıkan veya acıtan her ne varsa ya bırakacağız ya da toparlamak, değiştirmek, dönüştürmek üzere aksiyon alacağız. Eğer yılın ilk yarısında bu konunun ne olduğunu anlamadıysak ya da anlamazdan gelmek istiyorsak hayat bizi bu konuda zorlayacaktır. Uranüs yürümeyen her ne ise değişmesini ister. Bu sebeple beklenmedik olaylarla bizi uyandırmaya çalışacaktır. Aydınlanmanın gezegeni ters hareketine başladığında varoluşa, rehberlerimize bağlanırız. Rüyalarımız aracılığıyla çok canlı mesajlar alırız. Bu dönem sürpriz karşılaşmalara ve heyecan verici olaylara gebedir. Hayatının aşkını, hayatının işini bulmak, hayatının karşılaşmalarını yaşamak mümkündür. 

Ağustos 15’ten Eylül 9’a kadar Satürn, Pluto, Jüpiter, Neptün ve Uranüs geri hareket ediyor olacak. 9 Eylülde Marsın da bu konvoya eklenmesiyle üç günlüğüne altı gezegen birden geri hareket ediyor olacak. Bu süreçte hayat durmuş gibi hissedebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize yabancılaşmış hissedebileceğiniz gibi insanları anlamakta da zorlanmanız pek muhtemeldir. Kötü olan her şeyin arttığına da şahit olacağımız günler olacaktır bu günler; kazalar, intiharlar, ölümler, taciz, tecavüz gibi olaylar.

Boğa burcundaki bu retro hareket, yemek ile olan bağımızı gözden geçirmemize sebep olabilir. Kendimizi boğazımızı tutamaz şekilde yemek yerken bulabileceğimiz gibi ne yediğimizi, bedenimizi neyle beslediğimizi de sorgulamamız mümkün. Gıdamızı temin ettiğimiz kaynakları değerlendirip temiz içerikli gıdaya erişmek için çabaladığımız bir dönem olabilir Uranüs retrosu. 

Yine bu dönemde toplamak, biriktirmek, ihtiyacımız olandan daha fazlası için savaşmak, hatta bizim olmayana el uzatmak, hak yemek gibi konulardaki davranışlarımızla ilgili kendimizi eleştirip yargılarken buluruz zihnimizi. 

Kasımın sonuna geldiğimizde geri giden tek gezegen Uranüs olacağı için bu dönemde onun konularına daha fazla odaklanacağız. Uranüsün hayatımızı nasıl etkileyebileceğini anlamak için 11 Ocak 2020’den sonra hayatımızda neler olduğunu hatırlamak iyi olabilir. Bu zaman boyunca neler yaptık? Varoluşun yollayacağı bazı işaretleri takip ederek Uranüs retrosunun bize anlatmak istediğini kolayca anlayabiliriz.Yaşamlarımız ile ilgili ihtiyaç duyduğumuz değişiklikler için bu retro dönemi aydınlanma kıvamında etkiler yaratacaktır.

21 Aralıktan sonraki zaman dilimi kişisel veya küresel olarak hayli büyük değişimler getirecek.  Bu dönem, özellikle Boğa burcunun ilk 15 derecesinde güneş veya önemli gezegenleri olanların hayatında, herkesten biraz daha etkili olacak. Hayatlarında çeşitli alanlarda özgürlük ve kendilerini ifade edebilmeyi arzuluyor olacaklar. Devrim niteliğinde bazı değişimleri hayata geçirmeleri ihtimal dahilinde. Rutine binmiş alışkanlıkları kırmak veya kendilerine yüklenmiş görevlere itiraz etmek için doğru bir zamanlama olacak. Çevrelerine karşı yerine getirmeleri gereken yükümlülüklerinin yanı sıra kendilerine karşı da bazı yükümlülükleri olduğunu farkedecekler. Sağlığa dikkat, acele hareket ederek kazalara neden olmamaya dikkat.

Akrep burçları Uranüsten aldıkları karşıt açı nedeniyle iş ve özel hayatlarında ani değişimlerle karşılaşacaklar. Bu değişimleri kontrol etmeye çalışırlarsa kendi bünyelerinde ve çevrelerinde stres ve gerginliğe sebep olacaklar. Sağlıklarını korumak adına stresten uzak durmaları uygun olacaktır. Görmeleri gereken konu stresi yaratanın bizzat kendileri olduğu olabilir. 

Aslan ve Kovalar kare açı ile etki alıyor olacaklar ve biraz zorlanacaklar. Beklenmeyen değişimler ve aniden ortaya çıkan durumlara ayak uydurma zorunluluğu zorlanmalarına sebep olacak. Hayat bir anlamda, değişimin tam ortasında durup günlük görevlerini yerine getirip getiremediklerini deneyecek bu iki burcun. Üzerinize yıkılmış bazı mecburi görevlerden kurtulmanız için bir şans verecek varoluş size. Bazı durum ve görevlerin, atmak isteyip de atamadığınız adımların önündeki engeller olduğunu anlayabilirsiniz. Özgürlükle ilgili fikirleriniz değişiyor. Atmanız gereken adımları atmamanız halinde sağlık sorunları ve kazalara davetiye çıkarma ihtimaliniz var.

Uranüsün boğada geri hareketinden en olumlu etkilenecekler arasında Oğlak ve Başak burçları var. Değişimin heyecan verici olduğunu düşünecek ve gönüllü olarak değişiklik yapacaksınız. Haritanızın durumuna göre yurtdışı ile ilgili bazı aksiyonlar mümkün. Sağlıkla ilgili bazı sorunlar yaşamaları ihtimal dahilinde, ancak bu sorunlar için yeni ve alışılmadık çözümler bulacaklar. Yakın ilişkileri değişimden geçecek ve bu değişim hayatlarının genelini etkileyecek. Değişimi bütünüyle kucaklamaya istekli olmaları halinde büyük bir bilinç sıçraması yaşayacaklar. 

Kişisel ve küresel düzlemde genel olarak ele alındığında önümüzdeki Uranüs retrosu, eski alışkanlıkları, varsayımları, kısıtlayıcı fikirleri, yapmaya alışkın olduğumuz her şeyi geride bırakıp hayatımızda her ne olmasını istiyorsak ona doğru hareket edeceğimiz bir döneme hazırlık olacak.  Büyük değişimler, hatta devrim niteliğinde dönüşümler mümkün. Yapamam dediğimiz, düşününce bile ödümüzün koptuğu şeyleri hayata geçirme zamanı. Bizi kısıtlayan korkularımıza rağmen hareket edeceğimiz için yaptığımız hareket veya sürecin sonunda evrildiğimiz yeni insan çok hoşumuza gidecek. Yeni yıla girdiğimizde büyük ihtimalle kendimizle gurur duyuyor olacağız.

Uranüsün önümüze serdiği dersleri bir sonraki yıla taşımamamız dileğiyle, malum hayat çok kısa.