Uzun ve Sağlıklı Bir Ömür Sürmenize Yardım Edecek Meyve; Üzüm

Uzun ve Sağlıklı Bir Ömür Sürmenize Yardım Edecek Meyve; Üzüm

Üzüm, Orta Asya ve Akdeniz’e özgü, en az 8.000 yıldır insanoğlu tarafından yetiştirilen, çeşitli şekillerde tüketilen, bilinen en eski meyvedir. 

Temel bir sınıflandırma için renklerine göre isim vererek pembe kırmızı, mor, yeşil, siyah üzüm diye adlandırmak mümkün olmakla beraber topraklarımızda yetişen sofralık üzüm çeşitlerinin bazılarını Sultani Çekirdeksiz, Yuvarlak Çekirdeksiz, Trakya ilkeren, Yalova incisi, Müşküle, Razakı, Tarsus beyazı, Ata sarısı, Yalova İncisi, Barış, Cardinal, Alphonse Lavallée, Mevlana, Pembe Gemre, Horoz Karası şeklinde sayabiliriz. 

Şaraplık olarak tarımı yapılan yerli cinsleri ise Karasakız, Papazkarası, Yapıncak, Bornova Misketi, Kalecik karası, Vasilaki, Ada karası, Narince, Öküzgözü, Boğazkere, Çal karası, Emir, yabancı cinslerin başlıcalarını da Cabernet Sauvignon, Alicante Bouschet, Carignan, Syrah, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc diye sıralamak mümkün.

Besin Değeri ve Faydaları

Üzüm kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, çinko gibi pek çok mineralin yanı sıra A, C, K vitaminleri açısından zengindir. Besin içeriği ile önemli bir bağışıklık yükseltici olan üzüm, içerdiği antioksidanlarla kanı temizler, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Resveratrol denen antioksidan olarak görev yapan madde kalp sağlığının korunmasında ve kansere karşı korumada önemli bir rol oynar. Resveratrol, vücutta iltihabı azaltmak yoluyla kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. Kolon kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Üzüm ekstresini düzenli olarak tüketmek göğüs kanserine karşı koruma sağlar. Mevsiminde üzüm tüketmek, kan basıncının kontrol altında tutulmasına yardım eder. Lutein, likopen, allegik asit üzümün içerdiği diğer antioksidan maddelerdir. Bu antioksidan maddeler yaşlanmayı yavaşlattıkları gibi göz sağlığı için de önemli bir rol oynamaktadırlar. Özellikle resveratrol retinadaki bozulmanın önüne geçerek katarakt ve şekere bağlı göz bozukluğunu engeller.

Üzümün içeriğindeki C vitamini de bağışıklığı destekleyici ve antioksidan olarak işlev görür. K vitamini ise damar ve kemik sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Sağlığa faydaları bu saydıklarımızla sınırlı değildir üzümün. Kolesterolü düşürür, böbrek ve karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlar, kanı sulandırır, kalp-damar sağlığını destekler, sindirimi düzenler, kabızlığı engeller, migren ataklarına karşı koruma sağlar, astımda rahatlatıcı özelliği vardır, yorgunluğu alır, beyne enerji verir, alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır, anne sütünü çoğaltır, çocukların kemik gelişiminde önemli bir rol oynar, resveratrol genel olarak bedenin geç yaşlanmasını sağlar. 

Tüm bu faydalarının yanı sıra konsantrasyon, hafıza ve modu yüksek tutmaya yarayan besin öğeleri içermesi nedeniyle üzüm aslında tek başına mutluluk sebebi bir meyvedir. Ortaçağ ressamlarının tablolarını gözünüzün önüne getirirseniz üzüm yiyen insanlar sıklıkla resmedilmiştir ve pek çoğu da mutludur, en azından halinden memnun. Şimdi bütün yazdıklarımızı unutup sadece bu bilgiyi hatırlayarak mevsiminde daha fazla üzüm yiyin, çocuklarınıza ve yaşlılarınıza da yedirin.