Yumurta, O Bir Süper Besin

Yumurta, O Bir Süper Besin

Yıllar boyunca, fazla tüketilmesinin sağlık için riskli olduğu savunuldu. Belli bir yaşın üzerindeki kişilerin, yumurta tüketimi haftada 2 veya 3 ile sınırlandırıldı. Bugün ise yumurta bu kötü ününden kurtulmuş ve mucize besin olarak değerlendirilir hale gelmiştir. İleri yaş grupları dahil, herkesin her gün tüketmesi gereken bir besin maddesi olduğu anlaşılmıştır. Yine de uzmanlar, genel olarak sağlıklı yeme-içme alışkanlıkları dahilinde hazırlanmış bir beslenme düzeninde yumurtanın tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Bunun da sebebi, kişi zaten sağlıksız besleniyorsa üzerine bir de yumurta eklemenin pek de bir anlamı olmaması.

Yumurta yüksek kaliteli protein olarak en ucuz seçenek. Tek bir yumurta bile sağlıklı beslenebilmek adına gereken pek çok vitamin ve besin maddesini içeriyor. Başlıcaları A, B2, B5, B6, B12, D vitaminleri, selenyum, bakır, çinko, demir mineralleri.  Aslına bakarsanız yumurtayı bir multivitamin tableti gibi görebilirsiniz. Temel vitaminlerin yanı sıra eser miktarda alınmasına ihtiyaç olan vitaminler. Mükemmele yakın, hatta mükemmel bir düzenleme.

Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda, yıllarca kötülenmesine sebep olan yüksek kolestrol miktarının aslında kanda kolesterole etki etmediği anlaşıldı.

Şu an bilim dünyası yumurta tüketen insanların%70’inin kolesterolünde bir değişiklik olmadığını, %30’unda ise hafif bir yükselme gözlemlendiğini tespit etmiş durumda.

Çok az bir oranla toplumun bir bölümünde genetik bir bozuklukla kolesterolün yüksek olması eğilimi vardır. Bu kişiler yumurta tüketimlerini ya sınırlı tutarlar ya da yumurtadan tamamen kaçınarak kolesterollerini kontrol altında tutmaya çalışırlar.

Yumurta, içeriğindeki kaliteli proteinler sayesinde daha az yemenizi ve kilo vermenizi mümkün kılar.

Hamile ve emziren anneler için mükemmel bir besindir. Bebeğinizin büyümek için ihtiyaç duyduğu pek çok vitamine sahiptir. Özellikle beyin gelişimi için çok faydalı ve gereklidir. Bilimsel bir araştırmanın sonuçlarına göre; büyüme çağındaki çocuklara şeker ve katkı maddeleri içermeyen bir diyetle beraber her gün bir adet yumurta yedirerek boylarının sağlıklı şekilde uzaması desteklenmiş olur.

Bebek sahibi olmayı planlayan anne-baba adayları, en az üç ay önceden, içinde yumurtanın da yer aldığı kapsamlı ve besleyici bir diyete başlayarak döllenme olasılıklarını arttırabilirler.

İçindeki kolin, her yaştaki insan için beyin fonksiyonlarını desteklemekte etkin bir maddedir. Çocuklarda sağlıklı beyin gelişimi, yaşlılarda zihinsel kapasitenin korunması gibi konularda önemli bir rol oynar. Lutein sayesinde ilerleyen yaşla beraber görülen katarakt ve maküler dejenerasyon gibi sorunların önlenmesini veya ötelenmesini mümkün kılmaktadır.

Zengin içeriğiyle kalp sağlığınıza katkıda bulunan yumurta inme riskini de azaltır. Vitamin ve mineral bileşimi damar sağlığına da olumlu etki eder.

Sabah kahvaltısında tüketilen yumurta kan şekerindeki dalgalanmaların önüne geçtiği gibi konsantrasyon kapasitesini de arttıracaktır. Bu sebeple okul çağındaki çocuklar için vazgeçilmez bir kahvaltı seçeneğidir.

Serbest gezen tavuk veya organik tavuk yumurtalarını tercih etmek, bu kıymetli besin maddesinin zengin içeriğinden daha fazla faydalanabilmeyi mümkün kılar. Satın alırken kırık veya çatlak olmadığından emin olun. Yumurtaları buzdolabında üç hafta süreyle tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz. Omega 3 katkılı yumurta tercih ediyorsanız maksimum fayda sağlayabilmek için bekletmeden tazeyken tüketilmesinde fayda var.

Bazı bünyelerde alerjiye sebep olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Alerjik bünyeler yumurtaya ishal, mide bulantısı, deride kızarıklık, kaşınma, astıma benzer nefes alma güçlüğü şeklinde tepkiler verebilir. Küçük çocuklara yumurta verirken gözlemlemek, aksi bir durum farkettiğinizde bir doktora danışmak en doğru hareket olacaktır. Bu tip durumlarda en etkili çözüm alerjiyi yaratan yumurtadan uzak durmaktır. Ancak pek çok paketli üründe yumurtanın bulunduğunu göz önünde bulundurarak hareket etmek doğru  olur. Ürünün üzerinde yumurta içerik olarak yazılmamış olup yumurtadan üretilmiş şu maddelerden birini içeriyor olabilir; albümin, globulin, lesitin, vitellin, ovalbümin. Siz veya çocuğunuz yumurta alerjisine sahipseniz iyi bir paket üstü okuyucusu olmanız gerekir.

Gıda maddesi olarak tüketilmesiyle yukarıda bahsettiğimiz tüm faydalarına ve daha fazlasına erişebileceğiniz yumurta aslına bakarsanız tam bir güzellik iksiridir. Tükettiğiniz her yumurta saçınız, cildiniz ve tırnaklarınızın güzelleşmesine katkıda bulunur. Güzellikle ilgili etkilerinden faydalanabilmek için sarısıyla beraber tüketmeniz yerinde olacaktır. Tek başına veya başka malzemelere karıştırarak, düzenli olarak cildinize veya saçınıza uyguladığınızda kırışıklık, cilt kuruluğu, akne, genişlemiş gözenekler, göz altı şişliği, saç dökülmesi, kepek gibi pek çok sorunu çözme şansını yakalarsınız. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde cilt dahil vücudun pek çok organını genç ve sağlıklı tutar. Yumurta kelimenin tam anlamıyla bir süper besindir. 

Yazının sonunda size iki adet son derece lezzetli yumurtalı öneride bulunmak istedik; Çılbırlı Avokadolu Tost ve Kolay Croque Madam Afiyet ve şifa olsun.